Ogrodzenie działki rolnej często bywa koniecznością ze względu na przypadki niszczenia plonów przez dzikie zwierzęta, czy niepożądanych gości. Jest to szczególnie zalecane jeśli działka znajduje się w okolicy łąk lub lasów. I chociaż grodzenie dużych gruntów rolnych jest rzadkością, w przypadku mniejszych zdarza się coraz częściej. Czy można to zrobić bez pozwolenia i jaki rodzaj ogrodzenia sprawdzi się w tym wypadku najlepiej? Podpowiadamy.

Czy trzeba mieć pozwolenie na ogrodzenie działki rolnej?

Polskie prawo nie zabrania budowania ogrodzeń na prywatnych działkach rolnych. Stawia jednak pewne wymogi. Wysokość ogrodzenia nie może przekraczać 220 cm, licząc od poziomu gruntu. W przypadku chęci postawienia płotu wyznaczającego granice działki rolnej trzeba jednak wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który określa zasady projektowania krajobrazu, w tym budowania ogrodzeń. W sytuacjach szczególnych np. w przypadku chęci postawienia wyższego ogrodzenia działki rolnej niż dozwolone, o planach trzeba powiadomić miejscowy urząd gminy. Niekiedy konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o wydanie stosownego pozwolenia.

Jakie ogrodzenie działki rolnej sprawdzi się najlepiej?

Decydując się na ogrodzenie działki rolnej, warto wybrać optymalny w danej sytuacji rodzaj płotu. Działka rolna zajmuje często rozległy teren i z tego względu do grodzenia używa się zwykle tanich i łatwych w montażu materiałów, które cechują się dostateczną trwałością. W zależności od połaci ziemi, którą chce się ogrodzić i jej położenia, można wybrać odpowiedni rodzaj ogrodzenia. Warto przy tym wiedzieć, że Ustawa z 3 lutego 1995 roku o ochronie gruntów rolnych i leśnych jasno określa jakie tereny uznaje się za grunty rolne. W jej świetle objęte są nimi nie tylko użytki rolne i obszary przynależące do gospodarstw rolnych, ale też ogrody botaniczne, czy rodzinne ogródki działkowe. Biorąc pod uwagę tę różnorodność terenów, kwalifikowanych do gruntów rolnych, wydaje się rzeczą zrozumiałą, że w poszczególnych przypadkach bardziej zasadny będzie konkretny typ ogrodzenia. Do wyboru są rozwiązania tradycyjne, stosowane od lat, takie jak siatka leśna, czy ocynkowana lub popularny elektropastuch. Nowością coraz bardziej podbijająca rynek staje się natomiast panelowe ogrodzenie działki rolnej, zarówno w wersji drewnianej, jak i metalowej.

Kiedy warto zainwestować w tradycyjne ogrodzenie działki rolnej?

Popularne od lat rozwiązania często wybierane są ze względu na niskie koszty. Czy warto w nie inwestować i w jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej? Oto wybrane przykłady:

  • ogrodzenie elektryczne

Ogrodzenie działki rolnej, potocznie zwane elektropastuchem, jest od lat stosowanym zabezpieczeniem dużych połaci ziemi przed szkodnikami. Używa się go w celu ochrony przed dzikimi zwierzętami wypasanych zwierząt hodowlanych, jak i zabezpieczenia upraw przed zniszczeniem. Ten typ ogrodzenia jest tani i łatwy do zamontowania na drewnianych palikach. Natężenie prądu wynosi zwykle 1000 mJ, a napięcie jest nie większe niż 6-8 kV. Minusem takiego rozwiązania jest to, że nie chroni przed małymi zwierzętami leśnymi, takimi jak lis, czy kuna. W ekstremalnych sytuacjach może być pewnym zagrożeniem dla życia i zdrowia. Jak podkreślają eksperci kontroli jakości "trzeba uważać, ponieważ niektórzy producenci nie przywiązują wagi do parametrów, które bywają wyższe niż zalecane dla zachowania bezpieczeństwa".

  • siatka leśna

Może stanowić skuteczne ogrodzenie działki rolnej przed małymi szkodnikami, takimi jak zające. Chętnie wybiera się ją do ochrony dużych terenów ze względu na niską cenę i łatwy montaż. Jest odporna na korozję dzięki ocynkowanej warstwie zewnętrznej i wytrzymała na duże naciski. Można ją nabyć w różnych rozmiarach i dobrać stosownie do potrzeb gęstość oczkowania. Sprawdzi się na dużych terenach rolnych, graniczących z leśnymi. Jednak do grodzenia mniejszych ogródków działkowych raczej się jej nie stosuje, uznając ją za mało atrakcyjną wizualnie.

Kiedy panelowe ogrodzenie działki rolnej będzie najbardziej pożądane?

Nowoczesne panelowe ogrodzenie działki rolnej sprawdzi się idealnie w przypadku mniejszych terenów, będących ogródkami działkowymi, czy ogrodami botanicznymi. Mogłoby też być znakomitym rozwiązaniem w przypadku dużych działek rolnych, ale nie każdy się na nie zdecyduje ze względu na koszty, które są wyższe niż w przypadku tradycyjnych ogrodzeń. Eksperci jednak zalecają przed podjęciem decyzji o wyborze ogrodzenia przekalkulowanie kosztów i wzięcie pod uwagę licznych zalet ogrodzenia panelowego, w tym jego trwałości. Może się bowiem okazać, że większa inwestycja w trwałe ogrodzenie bardziej się opłaca niż rozwiązania tymczasowe. W przypadku małych działek wybór jest oczywisty nie tylko ze względu na koszt, ale też estetykę. Ogrodzenie działki rolnej niewielkich rozmiarów najchętniej wybiera się spośród dwóch rodzajów konstrukcji panelowych. Są to:

  • ażurowe panelowe ogrodzenie stalowe

Rozwiązanie to doskonale sprawdza się na niewielkich działkach, ponieważ nie ogranicza wizualnie przestrzeni. Ogrodzenie pełne w takim przypadku mogłoby optycznie pomniejszyć działkę. Panelowe ogrodzenie działki rolnej umożliwia też pełne wykorzystanie przestrzeni pod uprawy, ponieważ nawet przy samej ażurowej konstrukcji możliwe, a nawet wskazane są nasadzenia. Ogrodzenie panelowe będzie doskonałym wsparciem dla roślin pnących, które mogą stanowić jego dodatkową ozdobę.

  • panelowe ogrodzenie drewniane

Drewniane panele osłonowe zwane też ekranami chętnie wybierane są w ogródkach działkowych, gdy działkowiczom zależy na ich walorach dekoracyjnych. Dodatkową zaletą ogrodzeń panelowych drewnianych jest ich mniejsza przejrzystość niż w przypadku paneli z metalu. Drewniane lamele tworzące panel posiadają często bardziej ścisłą konstrukcję, co cenią sobie osoby szukające prywatności. Do wyboru są płoty weneckie, lamelowe, łukowe z elementami ażurowymi. Wszystkie mają lekką konstrukcję i w niczym nie przypominają tradycyjnych drewnianych sztachet.

Ogrodzenie działki rolnej jest możliwe i niekiedy nawet konieczne w celu ochrony upraw czy zwierząt hodowlanych przed intruzami. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki typ ogrodzenia w tym przypadku sprawdzi się najlepiej. Wszystko zależy od tego, co jest priorytetem w dokonywaniu wyboru. Jeśli będzie to cena, można postawić na rozwiązania tradycyjne, jeśli trwałość i estetyka, zdecydowanie poleca się ogrodzenie panelowe.