Panele ogrodzeniowe pozwalają łatwo i szybko postawić płot. Mało tego, można tego dokonać nawet samodzielnie, co znacznie obniża koszty ogrodzenia. Ich uniwersalność sprawia, że są wykorzystywane nie tylko do budowy płotów, ale także innych konstrukcji, takich jak kojce dla psów, wiaty śmietnikowe, altanki ogrodowe oraz wielu innych. Takie możliwości daje proste łączenie paneli ogrodzeniowych.

Jak połączyć panele ogrodzeniowe ze słupkami?

Nowoczesne ogrodzenie powstaje poprzez łączenie paneli ogrodzeniowych ze słupkami, które są głównymi filarami każdego płotu. Najczęściej pojęcia ogrodzenie panelowe używa się do tego, wykonanego ze stalowego drutu mocowanego do metalowych słupków. Panele ogrodzeniowe mogą być jednak także drewniane, czy betonowe. Jest to nowoczesny rodzaj płotów, które powstają z gotowych elementów zwanych panelami, które przywożone są w całości na miejsce montażu. Całe systemy ogrodzeniowe zaprojektowane są w taki sposób, aby zamontowanie ich przebiegało sprawnie. Jest to możliwe dzięki powtarzającym się modułom i idealnie dobranym do nich akcesoriom montażowym. Oto przykłady, jak połączyć panele ogrodzeniowe ze słupkami w różnych typach ogrodzeń:

- łączenie paneli ogrodzeniowych stalowych ze słupkami

Przykład ten pokazuje jak połączyć panele ogrodzeniowe wykonane ze stali ze słupkami stalowymi w typowym ogrodzeniu panelowym. Odbywa się to w prosty sposób w postaci przypięcia paneli do słupków za pomocą obejm i śrub. Są ich różne rodzaje w zależności od usytuowania w ogrodzeniu. Można wśród nich wyróżnić obejmy startowe, pośrednie i narożne. Ilość zastosowanych obejm zależy od wysokości ogrodzenia – w niższym będzie ich mniej, a w wysokim więcej. Najlepiej jeśli do ich mocowania będzie się używać zrywalnych nakrętek. Zapobiegnie to ewentualnej próbie demontażu przez osoby nieuprawnione.

- łączenie paneli ogrodzeniowych betonowych ze słupkami

Ogrodzenie panelowe betonowe w porównaniu z tradycyjnym wykonanym z betonu stawia się znacznie szybciej ze względu na proste łączenie paneli ogrodzeniowych ze słupkami. Dłużej trwa samo osadzanie słupków betonowych, a jedyną niedogodnością przy wypełnianiu przestrzeni między nimi jest spory ciężar samych paneli. Ma to istotne znaczenie przy montażu, ponieważ trzeba je od góry wsunąć w specjalne szczeliny w słupkach i przesunąć w dół. Sposób jest bardzo prosty, ale nie da się go wykonać samodzielnie, właśnie ze względu na duży ciężar paneli.

- łączenie paneli ogrodzeniowych drewnianych ze słupkami

Ogrodzenia drewniane panelowe może występować w różnych formach od pełnego po ażurowe. Pierwszym etapem montażu jest zawsze osadzenie słupków. O tym jak połączyć panele ogrodzeniowe z drewnianymi słupkami decyduje często konstrukcja ogrodzenia. Możliwe jest mocowanie do słupków za pomocą łączników z wkrętem, nitów, śrub czy obejm.

Jak połączyć panele ogrodzeniowe ze sobą bez słupków?

W przypadku niskich płotów, czy innych konstrukcji wykonanych z paneli nie jest konieczne stosowanie tak dużej ilości słupków, jak to ma miejsce przy budowaniu ogrodzenia zewnętrznego działki. Dotyczy to między innymi płotków wewnątrz posesji wydzielających poszczególne strefy, takie jak plac zabaw dla dzieci w ogrodzie, miejsce na grilla, czy też budowania wybiegu dla kur, czy kojca dla psa. W takich sytuacjach wystarczy łączenie paneli ogrodzeniowych bezpośrednio jeden do drugiego. Można to zrobić za pomocą spinek zwanych też przez niektórych klipsami. Łączy się nimi dwa sąsiednie panele przy użyciu specjalnej zaciskarki. Możliwe są połączenia nawet pod kątem 90 stopni, co sprawia, że uniwersalność paneli wzrasta, ponieważ da się z nich zbudować najróżniejsze konstrukcje. Jeśli planuje się więcej takich inwestycji w ogrodzie warto zakupić taką zaciskarkę, za pomocą której prace wykonuje się szybko i bez użycia dużej siły. Bez niej zastosowanie klipsów może być bardzo utrudnione, lub wręcz niemożliwe. Jeśli się takiego sprzętu nie posiada, trzeba zatrudnić ekipę montażową.

Jak połączyć panele ogrodzeniowe – co jeszcze warto wiedzieć?

W przypadku ogrodzenia panelowego profesjonalne firmy stosują czasem łączenie paneli ogrodzeniowych do słupków za pomocą śrub hakowych i złączki. Przyspiesza to prace jeszcze bardziej, ponieważ w tym wypadku nie są konieczne idealne odległości między słupkami, ponieważ panele nie są montowane do słupka w jego osi. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w ogrodzeniach bez podmurówki. Do montażu używa się specjalnych kleszczy, podobnie jak w przypadku łączenia paneli ze sobą bez udziału słupków. W wypadku samodzielnego montowania paneli ogrodzeniowych, jeśli nie posiada się wyspecjalizowanego sprzętu, lepiej używać obejm. Warto jednak podkreślić, że należy zwrócić uwagę, aby zarówno one, jak i inne akcesoria montażowe były wykonane, podobnie jak panele, z ocynkowanej stali i nie odbiegały jakością od samych paneli. Wtedy zyskuje się pewność, że wszystkie elementy ogrodzenia, a nie tylko panele będą wykazywały długą trwałość i odporność na korozję. W przypadku innego rodzaju paneli niż ażurowe wykonane ze stali, takich jak betonowe, czy drewniane, nie stosuje się raczej łączeń bezpośrednich. W przypadku betonowych płyt byłoby to nie tylko trudne w realizacji, ale i niebezpieczne ze względu na duży ciężar betonowych paneli. Drewniane panele ażurowe dałoby się połączyć bez słupków i stosuje się to czasem w niskich płotkach rabatowych, ale w wyższych ogrodzeniach zarówno ażurowe panele, jak i pełne montuje się do słupków, tzw. kantówek. Łączenie paneli ogrodzeniowych można wykonać w osi słupka lub w taki sposób, aby nie było go widać. Wystarczy użyć do tego wkrętów i wkrętarki.

Jak widać, jest wiele odpowiedzi na pytanie, jak połączyć słupki ogrodzeniowe. Sposoby są różne i zależą często od materiału, z jakiego wykonane są panele. Chociaż w przypadku paneli betonowych nie trzeba stosować specjalnych łączników, czy obejm, ale wystarczy włożyć je w wyżłobienia słupka, panele stalowe i drewniane montuje się znacznie szybciej niż betonowe, ponieważ są dużo lżejsze. Nie trzeba też do tego zatrudniać ekipy montażowej, ponieważ łączenie słupków ogrodzeniowych jest na tyle proste, że każdy poradzi sobie sam.