Podmurówka uznawana za solidny fundament ogrodzenia nie zawsze jest konieczna, a w niektórych sytuacjach nawet niewskazana. Kiedy zdecydować się na ogrodzenie bez podmurówki, a kiedy nie? Poznajcie zalety i wady takiego rozwiązania. Sprawdźcie, jaki rodzaj ogrodzenia bez murowanych fundamentów będzie optymalnym w konkretnych sytuacjach.

Jakie są zalety ogrodzenia bez podmurówki, a kiedy może być ono wadą?

Ogrodzenie bez podmurówki, oprócz znacznego obniżenia kosztów całości, posiada szereg innych zalet, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o grodzeniu domu, czy działki. Oto one:

  • można je łatwo zdemontować i przenieść w inne miejsce, co ma duże znaczenie przy stawianiu płotów tymczasowych,
  • daje duże możliwości nasadzeń w pobliżu ogrodzenia,
  • umożliwia szybkie i tanie odgrodzenie się od sąsiada na działce z dwoma domami ( dotyczy to także domów bliźniaczych i szeregowych),
  • daje sposobność łatwego i szybkiego wydzielenia części działki do różnych celów,
  • nie zakłóca okolicznego ekosystemu poprzez umożliwienie małym zwierzętom, takim jak jeże, żaby czy jaszczurki przemieszczania się ich stałymi szlakami.

Mimo wielu zalet są sytuacje, kiedy ogrodzenie bez podmurówki może się nie sprawdzić. Nie poleca się go w przypadku niestabilnego podłoża i nierównego terenu z różnym stopniem nachylenia. Może być też złym wyborem w sytuacji, gdy właściciel posesji ma psa, który lubi się podkopywać. Przy tego rodzaju ogrodzeniach będzie on miał dużą szansę, żeby uciec. Jeśli jednak nie ma na działce wymienionych powyżej przeciwwskazań do zastosowania ogrodzenia bez podmurówki, można się na nie zdecydować zarówno do zamontowania tymczasowego, jak i na stałe.

Jakie ogrodzenie bez podmurówki można na posesji postawić?

Do montowania jako ogrodzenie bez podmurówki nadaje się kilka rodzajów płotów.

Siatka ogrodzeniowa

Najbardziej tradycyjnym jest znana od wielu lat siatka ogrodzeniowa, która wciąż czasem jest wybierana ze względu na niskie koszty inwestycji. Na prywatnych posesjach jednak coraz częściej rezygnuje się z jej stosowania ze względu na możliwość wyboru bardziej estetycznych i trwałych rozwiązań. Wciąż wykorzystuje się ją nieraz do budowy ogrodzeń tymczasowych, chociaż i na tym polu istnieją już łatwiejsze w realizacji typy grodzenia. 

Ogrodzenie panelowe

To tani, łatwy i szybki w montażu oraz estetyczniejszy od siatki typ ogrodzenia, który może służyć zarówno jako ogrodzenie tymczasowe, jak i postawione na stałe. Można je montować na podmurówce, ale sprawdza się też jako ogrodzenie bez podmurówki. Gotowe panele montuje się do słupków osadzonych w betonowych fundamentach. Konstrukcja jest lekka i takie też sprawia wrażenie. Doskonale nadaje się do obsadzeń roślinnością.

Ogrodzenie palisadowe

Montowane jest z gotowych modułów podobnie jak ogrodzenie panelowe. Jest eleganckie, lecz często droższe od panelowego. Dobrze komponuje się nie tylko z tradycyjną zabudową, ale i nowoczesną. Często jednak ogranicza widoczność, co dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą.

Ogrodzenie gabionowe

To wypełnione kruszywem druciane kosze, które mogą tworzyć ogrodzenie bez podmurówki, ale nie nadają się do zastosowania w każdej z opisanych wyżej sytuacji. Konstrukcja sprawia wrażenie ciężkiej i nie sprawdzi się w wygradzaniu części działki, ponieważ zabierze dużą część powierzchni. Będzie natomiast dobrym rozwiązaniem przy ruchliwej ulicy, ponieważ dobrze tłumi hałas. Ogranicza jednak widoczność i nie nadaje się do grodzenia małych działek, ponieważ mogłoby je przytłaczać.

Ogrodzenie drewniane

Tradycyjny drewniany płot w nowoczesnej wersji zastępuje się drewnianymi lamelami. Tworzone z nich panele można również montować bez podmurówki, ale jeśli nie będą miały one solidnego umocowania w podłożu, lekka konstrukcja może okazać się niestabilna w czasie silnego wiatru. Dodatkowo nie jest korzystna do nasadzeń w pobliżu, ponieważ skutecznie ogranicza dostęp światła słonecznego. Najczęściej stanowi formę ogrodzenia ozdobnego wydzielonej części ogrodu.

Jakie ogrodzenie bez podmurówki będzie najlepszym wyborem?

Mimo że wszystkie wyżej wymienione rodzaje ogrodzeń nadają się do montowania bez murowanych fundamentów, nie wszystkie tak samo dobrze się w tej roli sprawdzą w konkretnych sytuacjach. O ile płot palisadowy może być dobrym wyborem w przypadku ogrodzenia stałego, ze względu na wysokie koszty zupełnie nie sprawdzi się w grodzeniu tymczasowym. Nie każdemu też spodobają się ograniczające widoczność moduły. Podobnie jest z gabionami, które jedynie w niektórych sytuacjach mogą być dobrym rozwiązaniem. Nie wybiera się ich raczej do tymczasowego grodzenia, a jako stałe ogrodzenie bez podmurówki, mogą się sprawdzić na dużych działkach przy ulicy. Jednak w zależności o użytego kruszywa, trzeba z czasem kontrolować stan ogrodzenia. Siatka ogrodzeniowa jest tania i może być używana do budowania tymczasowych ogrodzeń, ale nie sprawdzi się jako ogrodzenie na posesji, gdzie oczekuje się nowoczesnych rozwiązań.

Najbardziej uniwersalnym rodzajem jest z pewnością ogrodzenie panelowe. Będzie doskonałym typem płotu tymczasowego, ponieważ wykwalifikowana ekipa postawi go w kilka godzin. Równie dobrze sprawdzi się jako stałe ogrodzenie bez podmurówki. Jego stabilność gwarantują dobrze zakotwiczone w punktowym betonowym podłożu słupki, a stal ocynkowana paneli, zabezpieczona powłoką antykorozyjną, zapewni trwałość na lata bez dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak zapewniają specjaliści ds. kontroli jakości: „Wytrzymałość paneli ocynkowanych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych szacuje się nawet na kilkadziesiąt lat”.

Panelowe ogrodzenie bez podmurówki to najlepszy nowoczesny i tani sposób na wyznaczenie granic wewnątrz działki, jak i na oddzielenie jej od posesji sąsiada. Ażurowa minimalistyczna konstrukcja prezentuje się estetycznie i wpisuje w każdą aranżację, a przypadku pragnienia prywatności wystarczy ją obsadzić roślinnością. Może być też znakomitym płotem tymczasowym zabezpieczającym plac budowy, który po wykonaniu wszystkich robót będzie można szybko rozebrać i przenieść w inne miejsce.