Chociaż dla wielu najważniejszą funkcją ogrodzenia jest zabezpieczenie posesji, walory estetyczne również mają znaczenie, aby płot dobrze komponował się z otoczeniem. Niektórzy wolą, aby parkan okalający ich posesję wtapiał się w otoczenie i nie przyciągał uwagi. Inni natomiast pragną, aby nadawał jej indywidualnego charakteru i wyróżniał się spośród innych. Doskonale sprostają temu oryginalne i przykuwające wzrok ogrodzenia ozdobne.

Co warto wiedzieć, zanim postawi się ogrodzenie ozdobne na swojej posesji?

Ogrodzenie ozdobne może mieć różne formy. Niektóre wyróżniają się bogatym wzornictwem, inne fakturą czy oryginalną kolorystyką. Nie zawsze postawienie takiego nietypowego ogrodzenia będzie dobrze przyjęte nie tylko przez najbliższe otoczenie, ale i miejscowe władze. Warto więc przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac zapoznać się z planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego i upewnić, że gmina pozwala na stosowanie indywidualnych rozwiązań. Zdarza się bowiem, że niektóre władze życzą sobie, aby w okolicy powstawały płoty tylko w stonowanej lub nawet jednakowej kolorystyce. Czasami zabrania się stawiania ogrodzeń pełnych, szczególnie jeśli są usytuowane przy drodze na zakręcie i mogłyby utrudniać widoczność. Dopiero po upewnieniu się, że ogrodzenie ozdobne, które planuje się postawić na swojej posesji, nie będzie kolidowało z bezpieczeństwem i miejscowym poczuciem estetyki, można przystąpić do budowania płotu.

Ogrodzenie ozdobne – jakie są możliwości wyboru?

Ludzka pomysłowość i rozwijające się coraz bardziej nowe technologie przyczyniły się do tego, że na rynku obecnie dostępne są najróżniejsze ogrodzenia ozdobne, zarówno pełne, jak i ażurowe, wykonywane z wielu materiałów. Oto kilka propozycji:

ogrodzenie drewniane

Zaawansowane technologie w obróbce drewna pozwalają na tworzenie dekoracyjnych ogrodzeń drewnianych, które wyróżniają się często oryginalną fakturą, czy kształtem. Spotyka się płoty kratkowane, z ażurowanym wykończeniem na górze, czy z ozdobnymi frezowaniami. Najczęściej używa się ich jednak nie jako ogrodzenia całej posesji, ale wytyczenia w ogrodzie strefy relaksu, czy grodzenia ogródków działkowych.

ogrodzenia betonowe

Nowoczesne ogrodzenia betonowe wykonuje się z prefabrykowanych betonowych modułów, które mogą mieć najróżniejszą fakturę, wzornictwo i kolor. Wśród nich spotyka się nie tylko płoty pełne, ale też częściowo ażurowe z małymi otworkami tworzącymi najczęściej w górnej partii płotu konkretny wzór. Istnieją też moduły betonowe całkowicie ażurowe o wybitnie dekoracyjnym charakterze. Co ciekawe, takie ogrodzenie ozdobne może być jedno lub dwustronne, co oznacza, że w pierwszym wariancie dekoracyjny wzór czy nieregularna faktura widoczna jest tylko z jego jednej strony, najczęściej zewnętrznej. Płot dwustronny natomiast będzie posiadał walory dekoracyjne z obu stron.

ogrodzenie gabionowe

Modne ostatnio ogrodzenia gabionowe mogą być niezwykle dekoracyjne. Wynika to z szerokich możliwości wypełnień drucianych koszy gabionowych. Najczęściej stosuje się do tego różnego rodzaju kamienie, ale dla podniesienia walorów ozdobnych można je wypełniać kolorowym szkłem. Wypełnieniem może być też kruszywo w różnych kolorach, które układa się warstwami lub według określonego wzoru, co nadaje gabionom wyjątkowy charakter. Szczególnym rodzajem wypełnienia może być ziemia, która umożliwia hodowlę roślin w koszach gabionowych i tworzenie żywopłotów. Niezwykle dekoracyjnie prezentują się gabiony ułożone naprzemiennie wypełnione ziemią i kruszywem.

ogrodzenie z frezowanych desek z elementami kutymi

To ogrodzenie ozdobne najczęściej widywane jest na posesjach w stylu dworkowym. Przęsła z pionowych szerokich półkoliście wykończonych u góry desek zdobią kute elementy ze stali. Mogą być nimi ozdoby w formie motywów roślinnych, zwierzęcych, czy liter, a także ozdobne kute klamki, czy kołatki przy furtkach.

ogrodzenie panelowe

Chociaż ogrodzenie panelowe jeszcze niedawno otaczało głównie tereny przemysłowe i trudno było nazwać go ozdobnym, dostrzeżono w nim wielki potencjał. Obecnie produkuje się płoty panelowe 2d z ozdobnymi elementami w kształcie figur geometrycznych, czy motywów roślinnych. Nowością są też ogrodzenia panelowe z wymiennymi elementami, które mogą nadać ogrodzeniu niezwykle dekoracyjny charakter. Ozdobne elementy można co jakiś czas zmieniać, ponieważ występują w różnych wariantach, np. w formie napisów, czy motywów świątecznych, roślinnych oraz wielu innych. Niezależnie od tego każdy tego typu płot może nabrać ozdobnego charakteru, jeśli obsieje się go pnącą roślinnością, dla której jest doskonałym stelażem. Możliwość wyboru koloru jest dodatkowym atutem tego płotu, który oprócz ogromnego potencjału odznacza się niską ceną i trwałością. Eksperci szacują, że wykonany z ocynkowanej stali pomalowanej proszkowo będzie odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne nawet do kilkudziesięciu lat.

Które ogrodzenie ozdobne wybrać najlepiej?

Na to pytanie nie może być jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ patrząc na ogrodzenie ozdobne jedynie z punktu widzenia jego walorów dekoracyjnych, ocena może być tylko subiektywna i będzie się ona różnić w zależności od gustu danej osoby. Biorąc pod uwagę względy praktyczne, najtańszym i najbardziej uniwersalnym, a tym samym mającym największy potencjał z wymienionych jest płot panelowy. Jeśli jednak zależy komuś na ogrodzeniu ozdobnym, które będzie skutecznie chronić przed hałasem można zdecydować się na gabiony, czy pełny płot z betonu pod warunkiem, że nie ma przeciwwskazań w zagospodarowaniu przestrzennym do jego postawienia. Wybierając ozdobne ogrodzenia drewniane natomiast, trzeba liczyć się z koniecznością okresowej impregnacji.

Odpowiednio dobrane do charakteru całej posesji i sąsiadującej okolicy ogrodzenie ozdobne może być efektownym zaznaczeniem granic działki. Pokazuje indywidualizm mieszkańców i dodaje klimatu otoczeniu. Przy jego dobieraniu jednak warto zachować wyczucie, ponieważ nie zawsze ilość ozdób przekłada się na dekoracyjność. Każda przesada w tym względzie będzie raczej szpecić niż zdobić.