Wprowadzając się do nowego domu, z pewnością marzysz o odrobinie prywatności, którą może zapewnić Ci dobrej jakości ogrodzenie. Ma ono ogromne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo domowników, jak i całej posesji. Czy każde rozwiązanie gwarantuje maksimum bezpieczeństwa na Twoim terenie? Istnieją bowiem różne rodzaje płotów, a każde z nich posiada inne właściwości. Niestety nie wszystkie są w stanie zapewnić ochronę Twojego domu i ogrodu. Jak dokonać zatem odpowiedniego wyboru? 

Czym charakteryzuje się płot kratkowy?

Płot kratkowy to inaczej ogrodzenie wykonane z drewna. Jego listewki tworzą kratkowaną strukturę i zapewniają wysoką ażurowość całej konstrukcji. Można też powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju drewniany obraz w ramie, który służy ogrodzeniu wszelkiego rodzaju obiektów i elementów infrastruktury ogrodu czy tarasu. 

Najczęściej występuje w formie pojedynczych paneli, które mocuje się ze sobą za pomocą specjalnych kątowników i śrub. Montaż nie jest skomplikowany, a jego różnorodne wymiary pozwalają dopasować odpowiedni płot do własnych potrzeb. Bujna ogrodowa roślinność znajdzie w tym rozwiązaniu sprzymierzeńca, który będzie pełnił rolę tła dla wszelkich pnączy, niczym pergola. Dzięki takiej możliwości uzyskamy nie tylko ogrodzenie o wyjątkowym wyglądzie, ale także praktyczną osłonę przez wzrokiem sąsiadów. Im więcej pnącej roślinności będzie w pobliżu drewnianej konstrukcji, tym mniej ażurowy stanie się płot. Możemy więc to bez problemu regulować, jednak i takie wyjście z sytuacji niesie za sobą pewne zagrożenia. Co to znaczy? Różnego rodzaju roślinność, m.in. wcześniej wspomniane pnącza, będące w pobliżu ogrodzenia drewnianego, mogą wpływać na ten materiał w wyniku rozkładu związków roślinnych. Bowiem im więcej roślin będzie miało styczność z drewnianym płotem, tym bardziej jest on narażony na glony roślinne i mchy, które powodują osłabienie tego naturalnego materiału przez proces korozji biologicznej. Po kilku sezonach konstrukcja ulegnie trwałemu uszkodzeniu i będzie trzeba wymienić wszystkie zgniłe elementy, a nawet całe panele ogrodzeniowe. 

Takie ogrodzenie wykonane z drewna jest fabrycznie zaimpregnowane specjalną powłoką, która chroni je przed korozją biologiczną. Co to znaczy? Różnego rodzaju roślinność, będąca w pobliżu ogrodzenia drewnianego, może wpływać na ten materiał w wyniku rozkładu związków roślinnych. Nie chodzi tutaj tylko o pnącza, wspinające się po ażurowej konstrukcji, ale przede wszystkim o glony i mech, osiadające na materiale. Taką impregnację należy więc powtarzać przynajmniej raz do roku. W innym przypadku, drewno będzie gnić, a cała konstrukcja będzie mocno osłabiona. Wymiana pojedynczych paneli jest oczywiście możliwa, lecz wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Za jeden taki panel musimy bowiem zapłacić od 90 zł w sklepie budowlanym, a w zależności od rozmiaru, koszt będzie się zwiększał. Nie wspominając już o wymianie drewnianych słupków, które także ulegają korozji. 

Nie bez powodu ten rodzaj ogrodzenia stosuje się raczej jako dekoracyjny element posesji. Nie jest to rozwiązanie trwałe, jeśli chodzi o ochronę całego terenu ogrodu. Znajdzie jednak zastosowanie w małych ogródkach, przynależących do pojedynczych mieszkań w bloku. Wiele osób decyduje się właśnie na płot kratkowy, ponieważ wygląda estetycznie, a jednocześnie chroni przed wzrokiem mieszkańców. Najczęściej jednak taki ogród jest także ogrodzony przez dewelopera za pomocą ogrodzenia panelowego. To ono zabezpiecza ogród przed intruzami i wyznacza jego granicę. 

Czym charakteryzuje się ogrodzenie panelowe? 

Ogrodzenie panelowe to solidność i jakość za rozsądną cenę. Składa się z pojedynczych paneli mocowanych do metalowych słupów, utwardzonych w podłożu za pomocą odrobiny betonu. Montaż jest prosty i nie wymaga pomocy osób trzecich. Można wykonać go samodzielnie w krótkim czasie. 

Stal ocynkowana, z której są stworzone druty, jest dodatkowo zabezpieczona specjalną powłoką antykorozyjną. Dzięki temu trwałość ogrodzenia zasługuje na ogromną pochwałę. Płot panelowy jest zatem odporny na uszkodzenia mechaniczne, czynniki atmosferyczne i wszelkiego rodzaju sytuacje, które w normalnych warunkach bez problemu zniszczyłyby płot kratkowy. Solidne wzmocnienie konstrukcji powoduje, że jest niezwykle odporny na sforsowanie. 

Warto wspomnieć także o aspekcie estetycznym, bowiem ogrodzenie panelowe doskonale wpisuje się w aranżację każdego ogrodu. Tworzy idealne tło dla roślin, a jednocześnie, dzięki swojej wysokiej ażurowości, nie zakłóca ich wzrostu. Dostarcza do posesji odpowiednią ilość słońca, co ma ogromne znaczenie dla mieszkańców, ponieważ nie zacienia budynku. Co więcej, w momencie kiedy chcemy osłonić się przed wzrokiem przechodniów, możemy zastosować specjalne przesłony, które przewija się przez ocynkowane druty. W ten sposób zyskujemy komfort przebywania na własnej posesji, ale nie tracimy cennego tlenu i światła. 

Ogrodzenie panelowe vs. ogrodzenie kratkowe 

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie obu rozwiązań jednocześnie, jednak z całą pewnością to ogrodzenie panelowe spełnia wszystkie funkcje płotu kratkowego, a nie odwrotnie. Ten drugi wariant jest raczej sposobem na dekorację ogrodu, aniżeli na stabilne jego ogrodzenie. Płot panelowy swoją funkcjonalnością zapewnia spełnienie wszelkich potrzeb, zarówno większego terenu, jak i małego ogródka.