Zastanawiasz się nad tym, jakie ogrodzenia ogrodowe są warte uwagi? Nie musisz korzystać z tych najbardziej standardowych rozwiązań. Puść wodze fantazji i przekonaj się, że unikatowe ogrodzenia, mogą przynieść Ci ogrom satysfakcji. Wypij poranną kawę w zaciszu własnej roślinności, otoczonej wymarzonym płotem, który uchroni Cię przed wzrokiem innych ludzi. Niech Twoja posesja będzie dla Ciebie miejscem wytchnienia, którego tak bardzo potrzebujesz po ciężkim dniu w pracy czy stania w korkach. Odgłosy miasta to ostatnie czego potrzebujesz, relaksując się w ogrodzie. Jakie ogrodzenie wybrać, aby nie tylko było skuteczne, ale także piękne i estetyczne?

Czym różnią się ogrodzenia ogrodowe od innych typów ogrodzeń?

Tak naprawdę ogrodzić możemy wszystko. Płoty dopasowujemy do wyglądu naszego ogrodu, stylu domu albo posesji, którą ogradzamy. Nie zawsze jest to ogrodzenie domostwa. Czasem są to lokalizacje przemysłowe, których specyficzny charakter, wymaga zdecydowanych rozwiązań. Na szczęście ogrodzenia ogrodowe są delikatniejsze, bardziej finezyjne. Możemy w ten sposób oddać klimat miejsca, które ogradzamy i pokazać już na pierwszy rzut oka, jaki motyw przeważa na naszej posesji. Nic dziwnego, że przechadzając się po dużych osiedlach jednorodzinnych, wielość ogrodzeń wprawia w osłupienie. Niektóre są naprawdę zjawiskowe, ale czy funkcjonalne? 

Ogrodzenia ogrodowe do różnych części ogrodu

Niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie, lecz jest ono coraz bardziej popularne wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Chodzi mianowicie o łączenie różnych ogrodzeń, w zależności od tego, w jakiej części ogrodu się znajdują. Z przodu wiele osób stosuje rozwiązania zapewniające mniejszą prywatność. Wszystko za sprawą braku potrzeby całkowitego odgrodzenia się od sąsiadów i przechodniów. Natomiast w tylnej części posesji, czyli zaraz za domem, stosuje się ogrodzenia wyższe i często zdecydowanie mniej ażurowe. Ma to miejsce także na styku dwóch działek – wszystko po to, aby oddzielić się od sąsiadów i osiągnąć maksimum prywatności na swoim terenie. 

Jak zapewnić sobie prywatność? 

Ogrodzenia pozbawione przerw, czyli te najmniej ażurowe, są gwarancją prywatności. Chronią nie tylko przed wzrokiem osób, znajdujących się poza naszą posesją, ale także w znacznej mierze przed hałasem. Dlatego właśnie w miejscach, które graniczą z sąsiadami, stosuje się wyższe płoty. 

Jeśli jednocześnie chcemy odgrodzić dodatkowo taras, warto zastosować ten sam typ ogrodzenia, który znajduje się na styku dwóch posesji. Ma to za zadanie stworzyć jednolite tło dla roślin i estetyczny, piękny wygląd ogrodu. 

Ogrodzenia ogrodowe a kolory

Kolor ogrodzeń powinien współgrać z kolorem domu, ale także roślinności. Postawmy na rozwiązania, które swoją wizualną stroną, wpisują się w nasze gusta. Oczywiście zależy to również od materiału, z którego wykonane jest ogrodzenie, jednak obecnie producenci oferują nam imponujący wachlarz możliwości, w którym do wyboru mamy całą paletę barw, niezależnie od tego, czy ogrodzenie wykonane jest z drewna, aluminium, stali czy betonowych bloczków. Wszystko po to, aby konstrukcja ogrodzenia, dokładnie odzwierciedlała zamysł właścicieli. 

Drewno – surowe czy wzbogacone o kolor? 

Ogrodzenie drewniane jest bardzo popularne wśród właścicieli domów, utrzymanych zarówno w stylu wiejskim, jak i nowoczesnym. W zależności od tego, wybierają oni, albo surowe drewno, albo drewno, które jest wzbogacone o kolor. Surowe drewno pięknie się prezentuje, jednak należy pamiętać, że niezabezpieczony materiał szybko ulega korozji biologicznej. Wpływ czynników atmosferycznych może powodować, że znacznie szybciej drewno zgnije i spróchnieje, a cała konstrukcja nie dość, że będzie osłabiona, to jeszcze nie będzie prezentowała się zbyt dobrze. Natomiast drewno, chociażby olejowane, prezentuje się równie dobrze, a dodatkowo jest zabezpieczone specjalną powłoką, która chroni materiał przed działaniem czynników zewnętrznych, nie tylko tych atmosferycznych, ale również chemicznych i mechanicznych. 

Ogrodzenia ogrodowe z aluminium i stali

Aluminiowe ogrodzenia ogrodowe są oczywiście niezwykle gustowne. Ich wygląd nie idzie jednak w parze z ich trwałością, ponieważ są to ogrodzenia mocno narażone na korozję. Powstawanie rdzy jest intensywne, jeśli systematycznie nie czyścimy materiału, a to jak wiadomo nietrudno osiągnąć. Zazwyczaj nie mamy czasu na dokładne czyszczenie płotu oraz jego pielęgnację, dlatego zapominamy o tym bardzo szybko. Wskutek tego otrzymujemy ogrodzenie pokryte grubą warstwą zanieczyszczeń i rdzy. 

Stal jest natomiast bardzo wytrzymała i w odróżnieniu od aluminium, ocynk oraz zabezpieczenie proszkowe powodują, że płoty ogrodowe wykonane ze stali, są znacznie bardziej odporne na czynniki pogodowe. Na uwagę zasługuje także fakt, że ogrodzenia ogrodowe ze stali wykazują ogromną odporność na uszkodzenia, a ich żywotność określa się nawet na kilkadziesiąt lat. Jednym z najpopularniejszych ogrodzeń stalowych są ogrodzenia panelowe. Szybki montaż, wysoka estetyka produktu i trwałość to charakterystyczne cechy tego rozwiązania. Z tego względu na tak wielu posesjach możemy je podziwiać. Oprócz ogrodzeń panelowych, doskonałym płotem stalowym są nowoczesne modułowe ogrodzenia, wykonane ze stalowych przęseł. Idealnie pasują do awangardowych oraz współczesnych domów jednorodzinnych.

Ogrodzenia ogrodowe z betonu 

Betonowe ogrodzenie jest solidne, niestety jego koszt rzadko pozwala na zastosowanie go na całej posesji. Buduje się z niego jedynie konstrukcje przypominające słupy, na których montuje się panele ogrodzeniowe. Wówczas rozwiązanie to nabiera unikatowego stylu. Beton często ulega jednak warunkom atmosferycznym i z czasem kruszeje. Rośliny, które rosną w pobliżu betonowych bloczków, mogą również negatywnie wpływać na materiał. Warto więc zastosować to rozwiązanie wyłącznie z przodu domu, m.in. przy bramie wjazdowej i furtce, natomiast dookoła posesji, idealnie sprawdzi się wspomniane już ogrodzenie panelowe.