Czym byłoby ogrodzenie bez solidnej podstawy, jaką jest podmurówka ogrodzeniowa? W momencie planowania inwestycji, jaką jest budowa domu, a w późniejszym etapie ogrodzenie posesji, nie możemy pozwolić sobie na błędy. Musimy zabezpieczyć zarówno posesję, jak i ogrodzenie w taki sposób, aby nie wystąpiły sytuacje, zagrażające domownikom oraz samemu budynkowi i wszystkiemu, co się w nim znajduje. Czy podmurówka ogrodzeniowa jest zasadna? Jakie zalety posiada i z jakimi rodzajami ogrodzeń sprawdza się najlepiej? 

Podmurówka ogrodzeniowa pełna – czym jest?

Podmurówka ogrodzeniowa pełna to rodzaj łącznika gruntu z płotem, który pozwala uchronić ogrodzenie przed uszkodzeniem mechanicznym, spowodowanym czynnikami zewnętrznymi, m.in. warunkami atmosferycznymi. Podmurówka ogrodzeniowa zazwyczaj wykonana jest z betonu, który sprawia, że cała konstrukcja ogrodzenia pozostaje stabilna i trwała przez lata.

Zalety podmurówki

Wielu inwestorów nadal decyduje się na podmurówkę, która jest znakomitym wsparciem ogrodzenia. Z pewnością to ona nadaje ogrodzeniu stabilność. W przypadku częstych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych nie musimy obawiać się o zniszczenie płotu. Podmurówka ogrodzeniowa posiada mnóstwo zalet, które wpływają na komfort korzystania z ogrodzenia oraz jego jakość i trwałość.

  • Podmurówka świetnie chroni posesję przed ingerencją roślinności w obszar posesji.
  • Oprócz tego zapewnia stabilność konstrukcji ogrodzenia i odpowiednio zabezpiecza teren tuż od podłoża.
  • Chroni zwierzęta przed wydostawaniem się na zewnątrz posesji pod ogrodzeniem.
  • Podmurówka ogrodzeniowa doskonale sprawdza się na terenach pochyłych – stabilizuje teren i jest świetnym wsparciem poszczególnych rodzajów ogrodzeń, które na tego typu gruncie sprawdzają się najlepiej, m.in. ogrodzenie panelowe.

Rodzaje podmurówki

Istnieje wiele rodzajów podmurówek, które sprawdzają się w różnych warunkach. Posiadają różne cechy charakterystyczne i dzięki temu możemy wybrać taki typ podmurówki, który idealnie wpisze się w nasze oczekiwania. Wszystko zależy od tego, jaki typ ogrodzenia wybierzemy. Zanim jednak podejmiemy decyzję, powinniśmy zastanowić się, które z rodzajów ogrodzeń sprawdzi się idealnie na naszym terenie. Weźmy pod uwagę te aspekty, na których nam, jako właścicielom posesji i domownikom, zależy najbardziej. Może być to zarówno kwestia stabilności, ochrony terenu, jakości materiału, ażurowości, estetyki, dokładnego wykończenia lub stylu, dopasowanego do budynku.

Podmurówka betonowa może występować w formie podmurówki prefabrykowanej. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ składa się ona z gotowych elementów, będących produktem przywiezionym prosto z fabryki. Nie musimy robić wówczas żadnej wylewki ani wykonywać szalunku, zbrojenia czy wykopów pod fundament. Jakie jeszcze zalety posiada podmurówka ogrodzeniowa pełna?

  • Jest łatwa i szybka w montażu.
  • Na budowę przyjeżdża dokładnie tyle materiału, ile zamówimy. Nie musimy się martwić pozostałością zaprawy betonowej.
  • Możemy wykonywać ją o każdej porze roku.
  • Możemy dopasować wymiary podmurówki do wysokości ogrodzenia.

Oprócz podmurówki prefabrykowanej, dostępne są także formy betonowych bloczków, które często łączy się przy okazji z ogrodzeniem betonowym. Jednocześnie takie rozwiązanie możemy wykorzystać w innych celach niż ogrodzenie, m.in. stawiając konstrukcję garażu czy szopki na narzędzia.

Innym rodzajem jest także fundament betonowy, który sprawdza się w każdych warunkach. Można go stosować na terenach podmokłych, ponieważ charakteryzuje się niską nasiąkliwością.

Podmurówka ogrodzeniowa- jak wykonać?

Sposób wykonania podmurówki ogrodzeniowej jest uzależniony od rodzaju ogrodzenia, które stawiamy na swojej działce. Najwięcej osób wybiera obecnie rozwiązania prefabrykowane, które są niezwykle proste w montażu.

Prefabrykaty docierają na budowę w formie gotowych bloków, które wystarczy połączyć ze sobą, m.in. tak, jak ogrodzenie panelowe. Prefabrykowana podmurówka ogrodzeniowa pozwala zaoszczędzić czas, którego podczas wykonywania płotu tak bardzo potrzebujemy. Wówczas musimy wykonać jedynie wykopy pod słupki i łączyć elementy na sucho. Im szybciej wykonamy pewne czynności, związane z wykończeniem budynku, tym szybciej będziemy mogli zacząć bezpiecznie w nim mieszkać i korzystać w pełni z jego udogodnień.

Jeśli jednak nie korzystamy z prefabrykatów, a stawiamy na standardowy fundament, musimy samodzielnie wylać beton. Należy jednak najpierw przygotować wykop i w nim umieścić szalunek oraz zbrojenie z prętów. Dopiero wtedy możemy wylewać beton. To rozwiązanie niestety niesie za sobą pewne ograniczenia przede wszystkim, jeśli chodzi o wiedzę, narzędzia, a przede wszystkim warunki atmosferyczne, które często utrudniają pracę. Właśnie dlatego fundament betonowy najlepiej buduje się w okresie wiosenno-letnim, ponieważ nawet jesienią, podczas silnych opadów deszczu, pogoda może uniemożliwiać nam dokończenie prac.

Niestandardowe ogrodzenie

Podmurówka ogrodzeniowa z prefabrykowanych elementów jest szybkim i dobrym rozwiązaniem, jednak występują takie rodzaje ogrodzeń, w których ten rodzaj podmurówki nie sprawdzi się. Wniosek ten dotyczy przede wszystkim niestandardowych ogrodzeń, których stabilna budowa wymaga dostosowania do odpowiednich warunków terenowych i pogodowych.

Podmurówka ogrodzeniowa pełna a ogrodzenie panelowe

Jednym z rodzajów ogrodzeń, najczęściej łączonych z podmurówką ogrodzeniową, jest ogrodzenie panelowe. To doskonały sposób na zaznaczenie granic działki, a także ochronę wszystkiego, co się na niej znajduje. Ogrodzenie panelowe jest trwałe, stabilne i odporne na uszkodzenia – wykonane ze stali ocynkowanej, zachowuje wysoką odporność na korozję. Świetnie sprawdza się w przypadku posesji, na których chcemy posadzić gęstą i bujną roślinność. Ogrodzenie to nie zaciemnia posesji, a jednocześnie zapewnia wysoki poziom prywatności i komfortu. Wraz z podmurówką, tworzy doskonałe zabezpieczenie działki.