Taras to w dzisiejszych czasach ogromny luksus! Nie każdy może sobie pozwolić na dom i nie każdy go chce. Mimo to, klienci zainteresowani zakupem nowych nieruchomości, zdecydowanie podkreślają, że taras jest jednym z bardzo ważnych ich elementów. Dlatego architekci wymyślili rozwiązanie tego problemu. Mieszkania z tarasem to odpowiedź na potrzeby współczesnego kupca nieruchomości. Własny kawałek terenu z trawą, który nie wiąże się z budową domu jednorodzinnego. Jednak w związku z tym niewątpliwym udogodnieniem, pojawił się kolejny problem – jak ogrodzić taras w bloku? 

Wiele z takich tarasów ma widok na blokowiska lub ulice. Nie jest to wymarzony widok, który chcemy zastać otwierając żaluzje zaraz po obudzeniu się rano. Dochodzą do tego również względy estetyczne samego tarasu oraz nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak wiele właścicieli tarasów w blokach, decyduje się na dodatkowe ogrodzenie.

Ogrodzenie z gotowych elementów

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie ogrodzenie już z gotowych elementów. Jest łatwe w postawieniu, nie wymaga wiedzy technicznej i możemy zamontować je sami. Gotowe ogrodzenia to takie, które są wykonane z prefabrykowanych elementów, czyli nie wymagają specjalnego przygotowania przez producenta. Takie ogrodzenie  jest zdecydowanie tańsze i różni się od ogrodzenia wykonanego na wymiar. Jest to jednak szybkie i łatwe rozwiązanie, które pomoże nam odgrodzić nieciekawy widok, urozmaicić design tarasu lub po prostu poczuć się bezpieczniej.

Rodzaje ogrodzeń z gotowych elementów

Wiele osób myśli, że gotowe ogrodzenia to takie wykonane z betonu lub metalu. Jak można się domyślić, nie będą one prezentować się dobrze w małym i zacisznym tarasie przy bloku. W takim miejscu potrzebujemy ogrodzenia z gotowych elementów, które będzie stylowe, designerskie i nieco delikatniejsze. Niewiele osób wie, że ogrodzenia z gotowych elementów może być również wykonane z siatki, palisady czy PCV. Gotowe ogrodzenia są także drewniane, klinkierowe czy zbudowane z pustaków.

Jak ogrodzić taras w bloku?

Skoro wiemy już, że najlepiej wybrać ogrodzenia z gotowych elementów oraz, że takie ogrodzenia mogą być wykonane z różnych materiałów, należy zastanowić się jakie ogrodzenia będą najlepsze dla tarasu w bloku. Tarasy w bloku zwykle nie są za duże, a przy okazji mają nieciekawy widok. Nie znaczy to jednak, że nie można zamienić ich w spokojne i zaciszne miejsca, które doskonale sprawdzą się jako własny kąt do odpoczynku. Odpowiednio dobrane ogrodzenie z gotowych elementów, pozwoli skutecznie odgrodzić się od świata i sąsiadów, a przy okazji doda kunsztu i designu naszemu tarasowi.

Drewniane ogrodzenie tarasu przy bloku

Pierwszym i chyba najbardziej ponadczasowym rozwiązaniem, będzie ogrodzenie z gotowych drewnianych elementów. Drewniane ogrodzenia tarasów przy bloku to zawsze świetny pomysł. Takie gotowe ogrodzenia, nie tylko świetnie się prezentują, ale są łatwe w pielęgnacji. Odpowiednio zaimpregnowane drewniane ogrodzenie tarasu w bloku spokojnie przetrwa długie lata i nadal będzie prezentowało się rewelacyjnie! Dodatkowym jego atutem jest fakt, że w każdej chwili możemy je pomalować, więc zmieniając styl naszego tarasu – ogrodzenie z gotowych elementów z łatwością do niego dopasujemy.

Drewniane ogrodzenia dostępne są w różnych wysokościach. Możemy zdecydować się na wysokie ogrodzenie z gotowych elementów, które skutecznie odgrodzi nas przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów oraz ochroni nasz taras przed silnym wiatrem. Można również zdecydować się na lżejsze drewniane ogrodzenie, które będzie przypominało coś w rodzaju barierki.

Gotowe drewniane ogrodzenia doskonale komponują się z zielenią. Dodają tarasowi w bloku przytulności, a jednocześnie nie przytłaczają go. Wyglądają bardzo naturalnie, więc świetnie sprawdzą się jako element dekoracyjny.

Metalowe ogrodzenie tarasu w bloku

Jeśli zależy Ci na mocnym i trwałym ogrodzeniu tarasu w bloku, które przetrwa długie lata i nie będzie problematyczne – zdecydowanie powinieneś przemyśleć metalowe ogrodzenie z gotowych elementów. Takie ogrodzenia są niezwykle skuteczne i łatwe w montażu. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów przęseł, kolorów i rozwiązań gotowych ogrodzeń z metalu. Takie ogrodzenie tarasu w bloku jest właściwie bezobsługowe, ponieważ nie wymaga systematycznej pielęgnacji. 

Odświeżenie metalowego ogrodzenia tarasu z gotowych elementów, również nie jest wymagające. Wystarczy umyć je wodą i raz na kilka lat pomalować farbą do metalu. Takie ogrodzenie z gotowych elementów idealnie nada się do prostych lub nowocześnie urządzonych tarasów w bloku.

Ogrodzenie tarasu w blogu przy pomocy maty lub osłony

Maty i osłony tarasowe montujemy zwykle na metalowych gotowych ogrodzeniach. Różnorodność tego rozwiązania, pozwala na dużą dowolność i dopasowanie swojego ogrodzenia do stylu, w jakim urządzony będzie taras. Dzięki takim matom i osłonom jesteśmy całkowicie niewidoczni dla przechodniów oraz sąsiadów, a ich montaż jest niesamowicie łatwy!

Maty i osłony na taras z naturalnych surowców, produkowane są z wikliny lub trzciny. Naturalne maty do zamontowania na gotowych elementach ogrodzenia są nieco bardziej problematyczne i wymagają systematycznej pielęgnacji. Nieodpowiednio zaimpregnowane i nie czyszczone mogą wyglądać nieestetycznie.

Maty sztuczne, wykonywane są zwykle z PCV i technorattanu. Ten rodzaj mat na ogrodzenia dostępny jest zwykle we wszystkich możliwych kolorach, w których dominuje zieleń oraz brąz. Tworzone są one na podobieństwo trawy lub popularnych roślin, sadzonych jako naturalne ogrodzenie tarasów.

Montaż ogrodzenia z gotowych elementów

Niezależnie od tego na jakie ogrodzenie tarasu w bloku się zdecydujemy, musimy pamiętać, aby odpowiednio przygotować się do zamontowania ogrodzenia z gotowych elementów. Montaż zależy od rodzaju ogrodzenia na jakie się zdecydujemy, a do produktu powinna być dołączona informacja od producenta jak zrobić to najskuteczniej. 

Niezależnie od rodzaju ogrodzenia z gotowych elementów, pierwszym krokiem zawsze będzie przygotowanie terenu pod takie ogrodzenie. Należy dokładnie oczyścić powierzchnię, wymierzyć i zaplanować jak będzie miał wyglądać płot w ostatecznej formie. Następnie postępujemy zgodnie z instrukcją od producenta, montując specjalne wsporniki lub metalowe słupki, aby odpowiednio zamontować w nich ogrodzenie.

Ogrodzenia z gotowych elementów jako element tarasu przy bloku

Czy ogrodzenie z gotowych elementów to dobry pomysł w przypadku tarasu w bloku? Oczywiście, że tak. To szybkie i dość tanie rozwiązanie, które pozwoli nam skutecznie pozbyć się spojrzeń sąsiadów i przechodzących obok naszego tarasu osób.