Ogrodzenie domu staje się coraz powszechniejsze zarówno w mieście, jak i na wsi. Każdy właściciel chce zaznaczyć granice swojej posesji i zabezpieczyć ją przed osobami niepowołanymi lub zwierzętami. Kiedy jednak kupuje się działkę budowlaną niezagospodarowaną, nie zawsze ma się ochotę od razu ją grodzić. Kiedy ogrodzenie działki budowlanej może okazać się konieczne i na jaki typ płotu postawić najlepiej?

Ogrodzenie działki budowlanej – kiedy trzeba ją ogrodzić, a kiedy nie?

Ogrodzenie działki budowlanej nie jest konieczne jeśli stoi już na niej dom, mimo że zazwyczaj właśnie wtedy, gdy posesję już się zamieszkuje, postawienie płotu wydaje się czymś naturalnym. Kiedy kupuje się działkę budowlaną bez zabudowań, również nie trzeba jej grodzić do czasu rozpoczęcia prac budowlanych. Kiedy zaczyna się budowę domu, wymagane jest postawienie płotu tymczasowego, który zabezpieczy przed wejściem na teren budowy osób niepowołanych. Chodzi tutaj przede wszystkim o bezpieczeństwo tych osób, które mogłyby znaleźć się w zasięgu prac budowlanych i być przy tym narażone na wypadek. Ogrodzenie tymczasowe musi mieć przynajmniej 150 cm wysokości. Po zakończeniu budowy można je rozebrać lub zostawić na stałe.

Tymczasowe ogrodzenie działki budowlanej – jakie wybrać?

Jako płot tymczasowy wybiera się taki rodzaj ogrodzenia, który szybko i łatwo można postawić i równie szybko zdemontować. W zasadzie tylko dwa rodzaje ogrodzeń nadają się do tego. Są to:

- siatka ogrodzeniowa

Tradycyjna i dobrze znana siatka ogrodzeniowa może być tanim ogrodzeniem tymczasowym. Montuje się ją na słupkach i nie wymaga podmurówki. Przy montażu trzeba ją dobrze naciągnąć, aby ogrodzenie było stabilne. Jeśli budowa ma potrwać dłużej, warto zainwestować w siatkę ocynkowaną, która jest trwała i odporna na korozję. Po zakończeniu budowy siatkę można wykorzystać do innego celu, np. jako ogrodzenie tymczasowe w innym miejscu, bowiem jako płot stały raczej jest obecnie rzadko wybierana ze względu na mało nowoczesny wygląd.

- ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe to nowoczesny typ płotu, który montuje się z gotowych prefabrykowanych paneli do słupków ogrodzeniowych osadzonych w punktowych fundamentach betonowych. Płot nie wymaga podmurówki, jest szybki i łatwy w montażu. Nie wymaga naciągania jak siatka, co sprawia, że można go postawić nawet samodzielnie. Nadaje się nie tylko jako tymczasowe ogrodzenie, ale też jako płot stały. Cechuje się bowiem nowoczesnym i estetycznym wyglądem. Jeśli jednak ma posłużyć jedynie jako tymczasowe rozwiązanie, można go z łatwością zdemontować i przenieść w inne miejsce. Dzieje się tak głównie przy grodzeniu budowy obiektów przemysłowych. Natomiast jeśli osoba prywatna postawi je jako tymczasowe ogrodzenie działki budowlanej, najczęściej zostawia je na stałe, doceniając jego zalety.

Panelowe ogrodzenie działki budowlanej – dlaczego warto zostawić na stałe?

Ogrodzenie panelowe ma wiele innych zalet, które sprawiają, że coraz więcej ludzi stawia je nie tylko tymczasowo na czas budowy, ale na stałe. Podstawową jego zaletą jest trwałość. Panele wykonane z ocynkowanej ogniowo stali, pomalowane proszkowo są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dobrze zabezpieczone przed korozją. Zdaniem ekspertów ds. kontroli jakości taki płot może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Nie trzeba go konserwować, co jest sporą wygodą dla właścicieli posesji i nie generuje związanych z zabiegami konserwacyjnymi kosztów w przyszłości. Jeśli nie podoba się komuś ażurowy charakter ogrodzenia, może obsadzić je roślinnością, która nie tylko uatrakcyjni działkę, ale da trochę prywatności mieszkańcom. Można też po zakończeniu budowy dołożyć do ogrodzenia panelowego atrakcyjną podmurówkę klinkierową, czy z pustaków łupanych. Ten typ płotu bowiem idealnie współgra z innymi materiałami, dzięki czemu przy odpowiedniej aranżacji pasuje do każdej posesji. Jego lekka, lecz stabilna konstrukcja nie przytłacza małych działek i nie ogranicza widoku. Jak widać, nie bez powodu wiele osób decyduje się wybrać płot panelowy jako ogrodzenie.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć wybierając ogrodzenie działki budowlanej?

Warto wiedzieć, że bez względu na to, czy podejmuje się decyzję o postawieniu na czas budowy jedynie ogrodzenia tymczasowego, czy płotu już na stałe, nie trzeba mieć specjalnego pozwolenia jeśli będzie miał on nie więcej niż 2,2 m wysokości. Do 1,8 m nie może zawierać żadnych ostrych elementów, które mogłyby być zagrożeniem dla ludzi czy zwierząt. Ogrodzenie działki budowlanej należy postawić w granicy swojej działki. Jeśli graniczy ona z działką sąsiada, najlepiej się z nim porozumieć i wspólnym kosztem postawić płot na linii rozgraniczającej działki. Jeśli jednak nie wyrazi on zgody, trzeba postawić ogrodzenie w granicach swojej działki. Jeśli nieopodal przebiega droga, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że w przyszłości gmina nie zamierza jej poszerzać, co wiązałoby się z koniecznością cofnięcia ogrodzenia. Jeśli takiej pewności nie ma, najlepiej postawić płot panelowy, który łatwo i szybko można przestawić w inne miejsce. Inne typy droższych i trudniejszych w montażu ogrodzeń wygenerują dodatkowe koszty związane z przestawieniem płotu. Trzeba pamiętać też, że ogrodzenie działki budowlanej zawiera także furtkę i bramę, które również powinny odpowiadać wymogom polskiego prawa. W świetle tych przepisów minimalna szerokość bramy to 2,4 m, ale warto zaplanować, aby była jeszcze szersza. Nie może się ona otwierać na zewnątrz. Furtka natomiast powinna mieć nie mniej niż 0,9 m szerokości.

Ogrodzenie działki budowlanej to zawsze spore wyzwanie dla inwestorów. Najważniejsze, aby było stabilne, a w sytuacji kiedy ma pełnić rolę nie tylko tymczasową, ale ma zostać na stałe, powinno być trwałe i solidne. Wszystkie te atuty i jeszcze więcej posiada ogrodzenie panelowe, które ma cechy uniwersalne. Może pełnić rolę zarówno płotu tymczasowego, jak i stałego. Jest tym, które inwestorzy obecnie wybierają najczęściej jako ogrodzenie działki.