Ogrodzenie posesji to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli chodzi o bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się na niej obiektów, takich jak dom, garaż, samochód czy wszelkie sprzęty. Ogrodzenie zapewnia bezpieczeństwo również osobom przebywającym na terenie posesji, a więc funkcja ochronna jest najważniejszym czynnikiem, wpływającym na decyzję o wyborze ogrodzenia. Co więc wybrać - płot murowany czy ogrodzenie panelowe? To zestawienie pozostawia przed nami mnóstwo znaków zapytania. Sprawdźmy więc charakterystykę obu rozwiązań!

Ogrodzenie murowane - charakterystyka 

Temu rodzajowi ogrodzenia nie można odmówić stabilności. Jak już raz coś zostanie wymurowane, ciężko to ruszyć nawet sprzętem dużego kalibru. Ze względu na to nie można odjąć ogrodzeniu murowanemu solidności i bezpieczeństwa. Murowana konstrukcja zapewnia doskonałą ochronę przed intruzami oraz mocnymi podmuchami wiatru. 

Jeśli chodzi o wpływ warunków atmosferycznych na materiał, efekt jest naprawdę solidny. Murowana konstrukcja, oczywiście w zależności od zastosowanego materiału nie ulega wpływom warunków pogodowych tak szybko, jak mogłoby się wydawać, lecz to nie znaczy, że nie niszczeje wcale. Otóż warunki pogodowe mogą wpływać na kruszec. Warto więc zastanowić się, jaki rodzaj materiału będzie najlepszy. Najpopularniejszymi są:

  • cegły klinkierowe;
  • naturalny kamień, taki jak: wapień, granit, piaskowiec czy zwykłe kamienie;
  • betonowe bloczki ogrodzeniowe, imitujące wygląd kamienia.

W zależności od materiału, który wybierzemy, żywotność płotu może się zmieniać. Niemniej jednak utrzymanie go w czystości jest nie lada wyzwaniem. Jeśli bowiem zależy nam na wyglądzie płotu, to może nie być idealny kierunek. Nie jest to bowiem metal, który można bez problemu umyć, ani drewno, które można w każdej chwili zabezpieczyć impregnatem. Niestety ogrodzenie murowane trudno jest umyć, a ptasie odchody dają o sobie znać, szczególnie po wchłonięciu w strukturę kruszca. Jest to ogromny minus tego typu ogrodzenia. 

Ogrodzenie murowane nie jest także proste w montażu. Należy posiadać podstawową wiedzę z zakresu murarstwa oraz narzędzia, którymi można chociażby obciąż cegłę czy betonowy bloczek. Taki rodzaj ogrodzenia raczej wykonują wyspecjalizowane firmy, jednak należy za taką usługę sporo zapłacić. 

Ogrodzenie murowane z bloczków - uniwersalny płot czy ciężkie ogrodzenie?

Nie ma co ukrywać, takie murowane ogrodzenie nie wpisuje się idealnie w architekturę ogrodu. Jest dość ciężkie w wyglądzie i o ile wygląd kamienia wygląda estetycznie, o tyle ogrodzenie murowane z bloczków jest dość toporne. Ten rodzaj płotu niestety zabiera też sporo słońca, a to nie jest dobre szczególnie dla roślin, wzrastających w jego pobliżu. Jeśli więc chcemy wyhodować bujne rośliny, powinniśmy wybrać inny rodzaj ogrodzenia. 

Ogrodzenie panelowe - charakterystyka

Ogrodzenie panelowe wpisuje się doskonale w każdy rodzaj ogrodu. Zbudowany z metalowych, ocynkowanych paneli płot, przy dobrym wzmocnieniu betonem, będzie solidną osłoną Twojej posesji. 

Jest estetyczny, a kiedy chcesz, aby był mało widoczny, taki właśnie się staje. Nie przeszkadza roślinom we wzroście, a dodatkowo jest naprawdę bardzo łatwy w montażu. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi, aby taki płot powstał dookoła posesji. Co więcej, można go montować na terenie pochyłym - wówczas tworzy układ schodkowy.

Ogrodzenie panelowe jest o wiele tańsze niż ogrodzenie murowane. Co więcej, zaoszczędzasz tutaj na fundamencie. Przy płocie murowanym należy takowy wybudować, natomiast przy ogrodzeniu panelowym wystarczy niewielka podmurówka z betonu, dla wzmocnienia konstrukcji płotu. 

Montuje się go łatwo, wystarczy dopasować do siebie odpowiednie panele ogrodzeniowe. Dodatkowo taki płot panelowy nie wymaga czyszczenia, w przypadku jakiegoś silnego zabrudzenia, wystarczy wilgotna szmatka i znów jest jak nowy. Nawet ptasie odchody nie są mu straszne, ponieważ jest zabezpieczony warstwą ochronną, która dodatkowo zapobiega odbarwianiu płotu i działaniu warunków atmosferycznych. 

Ogrodzenie murowane vs ogrodzenie panelowe - które ma więcej zalet? 

Już na pierwszy rzut oka widać, że ogrodzenie panelowe ma o wiele więcej zalet niż ogrodzenie murowane. Płot murowany wymaga znacznego wysiłku, wiedzy i nakładów finansowych. Z tego względu o wiele mniej osób wybiera ten rodzaj ogrodzenia. 

Na decyzję ma także wpływ cała konstrukcja, bowiem płot panelowy w każdej chwili można wymienić, czy zmodyfikować, natomiast ogrodzenie murowane, jak również ogrodzenie murowane z bloczków, to inwestycja na długie lata. Jego rozbiórka i ponowna budowa to ogromne straty czasowe i pieniężne. Ogrodzenie panelowe jest więc znacznie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej posesji i niemniej bezpiecznym.