Wybór ogrodzenia swojej posesji czasami nie jest łatwy ze względu na dużą ilość rozmaitych rodzajów ogrodzeń, zarówno tych znanych już od lat, jak i rozwiązań nowoczesnych. Warto czasem porównać je ze sobą, aby przekonać się, które sprawdzi się lepiej. Oto dwa nowoczesne rodzaje ogrodzeń, które mimo pewnych cech wspólnych, pod wieloma względami się od siebie różnią. Sprawdźcie, które z nich chcielibyście mieć na swojej posesji – ogrodzenie panelowe, czy ogrodzenie laserowe?

Czym wyróżnia się ogrodzenie panelowe?

Ogrodzenie panelowe to nowoczesna ażurowa konstrukcja odznaczająca się minimalistycznym designem. Panele wykonuje się z ocynkowanych ogniowo stalowych prętów, które rozmieszczone w ogrodzeniu w kratowany sposób tworzą prostokątne pionowe oczka. W nowocześniejszej wersji panele posiadają przetłoczenia w kształcie litery V, które oprócz waloru dekoracyjnego, dodają im sztywności, co wpływa na solidność płotu. Panele ogrodzeniowe w prosty sposób montuje się do słupków, używając obejm, dzięki czemu nawet w jeden dzień można postawić całe ogrodzenie. Dodatkowym plusem jest to, że ta lekka konstrukcja nie wymaga konieczności stawiania ciągłych fundamentów pod całą linią ogrodzenia, a tylko pod samymi słupkami. Pozwala to zaoszczędzić na kosztach materiałów i przyspiesza proces budowy ogrodzenia. W sprzedaży dostępne są różne kolory ogrodzenia panelowego, które dodatkowo pomalowane proszkowo wykazuje dużą wytrzymałość na korozję, jak twierdzą specjaliści nawet do kilkudziesięciu lat. Jedynym minusem tego typu ogrodzenia dla niektórych może być duża przezierność i brak prywatności. Można sobie z tym jednak poradzić przekształcając w kilka chwil płot panelowy w ogrodzenie pełne za pomocą taśmy czy maty ogrodzeniowej. Dobrym pomysłem jest też obsadzenie płotu roślinami, co stworzy naturalną i często bardzo efektowną zasłonę przed ciekawskimi sąsiadami, czy przechodniami.

Czym charakteryzuje się ogrodzenie laserowe?

Ogrodzenie laserowe to ażurowe przęsła montowane do słupków, wycinane laserowo z pełnych kawałków blachy. Materiałem, z którego powstają takie ogrodzenia, może być aluminium lub stal. Jest to nowoczesna forma ozdobnych ogrodzeń, które dzięki laserowym wiązkom zyskują wysokie walory estetyczne. Można bowiem wycinać najróżniejsze wzory, łącznie z personalizowanymi. Popularnością odznaczają się szczególnie rozmaite motywy roślinne. Nie jest to regułą, ale często spotyka się laserowo wycięte wzorzyste przęsła metalowe osadzone w drewnianych ramach, co wygląda bardzo efektownie, ale z czasem może stać się kłopotliwe dla właścicieli posesji, którzy od czasu do czasu będą musieli impregnować drewno, które ulega szybciej niszczeniu niż metal dobrze zabezpieczony przed korozją. Ogrodzenia laserowe wciąż są nowością i nie należą do najtańszych. Jeśli jednak ktoś chce mieć wokół domu oryginalny płot, który już z daleka wyróżnia się przęsłami o niebanalnym designie, może uznać, że to wymarzony płot dla niego. Przezierność w ogrodzeniu laserowym może być duża lub mała w zależności od rodzaju wzoru i wielkości zastosowanych wycięć.

Ogrodzenie panelowe a ogrodzenie laserowe – podobieństwa i różnice

Oba typy ogrodzeń mają pewne podobieństwa, ale też znacząco się od siebie różnią. Najważniejsze podobieństwa to:

- odporny na korozję metal, którego są wykonane,

- ażurowość,

- nowoczesny design,

- prosty montaż

Jak widać, oba ogrodzenia mają pewne podobieństwa, ale widoczne są też między nimi różnice. Zasadniczą jest odbiór wizualny ogrodzenia. Ogrodzenie panelowe jest delikatniejsze i nie przykuwa wzroku. Ta neutralność wizualna sprawia, że może być postawione wszędzie i nie będzie ograniczać przestrzeni. Ogrodzenie laserowe natomiast jest bardziej dekoracyjne i w zależności od stopnia ażurowości i wybranego wzoru bardziej lub mniej przyciąga uwagę. Montuje się je najczęściej do betonowych ozdobnych słupków z podmurówką betonową. Laserowe panele najpiękniej prezentują się przy stylowych rezydencjach, domach w stylu dworkowym, chociaż nie jest to regułą. Natomiast płot panelowy jest bardziej uniwersalny i pasuje do każdego otoczenia i domu w każdym stylu. Jest też tańszy niż ogrodzenia laserowe, a także stwarza więcej możliwości aranżacyjnych. Można go zasłonić taśmą ogrodzeniową, tworząc pełny płot i zyskać w ten sposób zupełnie nową odsłonę ogrodzenia i więcej prywatności.

Jakie ogrodzenie wybrać lepiej panelowe czy laserowe?

Ogrodzenie laserowe może być dobrym wyborem dla ludzi, którzy lubią w swoim otoczeniu wyraźnie ozdobne akcenty, które będą ich zdaniem odpowiednią wizytówką domu. Jeśli jednak ktoś chce mieć solidne i nowoczesne, lecz niespecjalnie rzucające się w oczy ogrodzenie z potencjałem, powinien raczej wybrać płot panelowy. Będzie nie tylko tańszy, ale też z pewnością nie znudzi się tak szybko, jak ogrodzenie dekoracyjne. Trzeba pamiętać, że płot stawia się na całe lata i najbezpieczniej wybierać taki, który się nie opatrzy, a jeśli po jakimś czasie jednak się znudzi, zawsze będzie można go zmienić, zamieniając w ogrodzenie pełne dzięki matom, czy taśmom ogrodzeniowym lub obsiewając roślinnością. Oczywiście ogrodzenia laserowe też można przykryć matami, tylko jaki sens ma inwestowanie w drogi płot po to, aby go później przykrywać? O wiele lepiej postawić na tańsze ogrodzenie panelowe, które dobrze spełni swoje wszystkie zadania i przetrwa długie lata.

Zarówno ogrodzenie panelowe, jak i laserowe są nowoczesnymi propozycjami na płot wokół domu. Oba często wykonane są z odpornego na korozję metalu i mają porównywalną trwałość. Jedno ma minimalistyczny charakter, drugie emanuje dekoracyjnością. Zanim więc podejmie się decyzję, które będzie bardziej odpowiednie jako ogrodzenie wokół domu, warto dokładnie to przemyśleć i zdecydować świadomie. Jeśli ma się ograniczony budżet, wybór jest oczywisty i będzie nim płot panelowy. Jeśli natomiast ma się wystarczająco dużo środków na to, aby zainwestować w dekoracyjny płot i po jakimś czasie, jeśli się znudzi go zmienić, to oczywiście taki wybór również będzie właściwy.