Chociaż kolor ogrodzenia nie ma istotnego wpływu na funkcjonalność, może mieć duże znaczenie w odbiorze wizualnym całej posesji. Jeśli jest intensywny, będzie pierwszym elementem, na który zwróci się uwagę. Stonowana barwa lub zbliżona do sąsiednich ogrodzeń wtopi się w okolicę. Jaki kolor ogrodzenia wybrać najlepiej i na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji? Oto kilka podpowiedzi.

Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę wybierając kolor ogrodzenia?

Przy wyborze koloru ogrodzenia trzeba zastanowić się, czy posesja ma się wyróżniać na tle innych, czy raczej z okolicą harmonizować. Płot zbliżony kolorystycznie do sąsiednich ogrodzeń sprawi, że spójnie połączy się z całym otoczeniem i nie będzie przykuwał specjalnej uwagi. Jeśli jednak komuś nie zależy na takiej harmonii i pragnie, aby jego posesja wyróżniała się na tle innych, warto postawić oryginalne ogrodzenie lub zadbać o inną kolorystykę. W takiej sytuacji wskazówką do wyboru koloru może być elewacja domu. Jeśli przynajmniej niektóre elementy płotu będą spójne kolorystycznie z fragmentami elewacji lub kolorem dachu czy stolarki okiennej, podniesie to wartość estetyczną całej posesji i podkreśli jej indywidualny styl. W przypadku, gdy elewacja domu jest stonowana i niczym specjalnym się nie wyróżnia, warto spojrzeć na praktyczną stronę zagadnienia. Jasny płot wcale nie musi być trudniejszy w utrzymaniu niż ciemny. Z pewnością z czasem nie spłowieje i nie będzie się tak nagrzewał, co może być plusem. Wiele zależy jednak także od typu ogrodzenia, jakie się wybierze. Niektóre barwy pasują bardziej, a inne mniej do konkretnych rodzajów płotu.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do określonego typu płotu?

Ogrodzenie może być wykonane z różnych materiałów, mieć konstrukcję pełną bądź ażurową. Może też posiadać podmurówkę lub być jej pozbawione. Wszystkie te elementy w pewnym stopniu mogą wpływać na decyzję o tym, jaki kolor ogrodzenia się wybierze. Jeśli chce się, aby materiał, z którego został wykonany płot, wyglądał jak najbardziej naturalnie, gama kolorystyczna nieco się zawęża. W przypadku chęci przyciągnięcia uwagi, dozwolone są różne zabiegi kolorystyczne. Oto kilka możliwości dla różnych typów ogrodzenia:

Płot drewniany

Tradycyjny drewniany płot sztachetowy najbardziej naturalnie będzie wyglądał w odcieniu drewna, szczególnie jeśli stanowi ogrodzenie drewnianego domu. W romantycznym wydaniu jednak przy małym białym domku efektownie będzie prezentował się również płot pomalowany na biało. Na terenach zielonych z bujną roślinnością, jeśli nie chce się, aby drewniany płot rzucał się w oczy, można pomalować go na zielono. Natomiast nowoczesne ogrodzenia drewniane z ażurowych paneli, czy giętego drewna najlepiej wyglądają w naturalnym odcieniu lub białe.

Płot panelowy

Ogrodzenia metalowe mogą być wykonane w rozmaitej gamie kolorystycznej. Jednakże elementy kute, czy stylizowane na takie najczęściej występują w kolorze czarnym lub antracytowym. Stawiając ażurowy płot panelowy natomiast, można pozwolić sobie na większą swobodę w doborze koloru ogrodzenia. Cienkie stalowe pręty nawet pomalowane na żywy kolor nie przytłoczą nadmiernie otoczenia swoją barwą. W przestrzeni publicznej spotyka się najczęściej panelowe płoty zielone, które okalają np. place zabaw, czy boiska, ale bywa, że inwestor decyduje się na płot żółty, który ma wprowadzić do otoczenia nieco ożywienia. Przy grodzeniu posesji prywatnych jeśli ogrodzenie montowane jest na podmurówce z cegły, może zachować naturalny kolor stali ocynkowanej. Eksperci jednak zalecają dla zwiększenia wytrzymałości płotu na niekorzystne warunki atmosferyczne malowanie proszkowe. Przy ogrodzeniu bez podmurówki można zdecydować się na jakikolwiek kolor ogrodzenia, ale obecnie najchętniej wybierany jest szary lub zielony.

Płot betonowy

Najbardziej naturalnie będzie prezentował się betonowy płot, który jest często konstrukcją pełną, w odcieniach szarości. Ciekawie może wyglądać też pomalowany na biało lub w tonacjach piaskowych. Trudno jednak wyobrazić sobie betonowy pełny płot w kolorze czarnym. Na tym przykładzie najlepiej widać, że nie każdy kolor pasuje do wszystkich ogrodzeń. W tym wypadku jednak osoby, które mają potrzebę stworzenia oryginalnego i nieco awangardowego płotu mogą zdecydować się na ozdobne graffiti na betonowym płocie, które go uatrakcyjni. Przed podjęciem jednak takiej decyzji warto skonsultować to z władzami gminy, czy najbliższym sąsiedztwem, żeby nie było potem konieczności przemalowywania, gdyby nie wszystkim się pomysł spodobał. Można też ozdobić jedynie wewnętrzną część ogrodzenia od strony posesji, a zewnętrzną pozostawić w neutralnym kolorze, który dobrze skomponuje się z resztą otoczenia.

Płot gabionowy

Kolor ogrodzenia gabionowego również można dostosować do kolorystyki domu i otoczenia wybierając odpowiednią barwę gabionowych koszy oraz wkład do nich we właściwym odcieniu. Do wyboru jest cała gama kruszywa, począwszy od białych kamieni, poprzez te w różnych odcieniach beżu czy szarości, aż po tonacje ceglane. Można też zdecydować się na wypełnienie szklane w różnych kolorach.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając kolor ogrodzenia?

Jak widać, istnieje wiele możliwości wyboru odpowiedniej kolorystyki ogrodzenia. Przy podejmowaniu decyzji warto jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedną bardzo istotną rzecz. Należy uświadomić sobie, ze decyzja, którą się podejmuje, sprawi, że przez następne lata kolor ogrodzenia, który się wybierze, będzie stale z zasięgu wzroku. Nawet jeśli kreatywność podpowiada coś ekstrawaganckiego w intensywnej kolorystyce, trzeba wiedzieć, że takie barwy szybciej się nudzą i po pewnym czasie zaczynają męczyć. Można też narazić się na konflikty z sąsiadami, którzy nie będą chcieli zaakceptować żywej kolorystyki. Może lepiej więc wybrać klasyczną elegancję i stonowany kolor ogrodzenia, który zawsze jest w modzie.

Wybór odpowiedniego koloru ogrodzenia to wbrew pozorom wcale niełatwa decyzja. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą pomóc w podjęciu decyzji. W niektórych sytuacjach warto swój wybór uzgodnić z otoczeniem i władzami gminy, szczególnie jeśli planuje się nieco zakłócić kolorystycznie architekturę krajobrazu.