Hałas z pewnością nie sprzyja odpoczynkowi i relaksowi na własnej posesji. Dobiegające zewsząd dźwięki, szczególnie na terenach dużych osiedli domków jednorodzinnych oraz przy drogach szybkiego ruchu, nie są miłe dla uszu. Mając dzieci, hałas na terenie domu nie jest wskazany, dlatego też warto zaopatrzyć się w dobrej jakości ogrodzenie, które zapewni doskonałą izolację akustyczną. Płoty akustyczne to doskonałe wsparcie wolnego czasu, spędzanego w zaciszu własnego ogrodu. Czym się charakteryzuje i jakie są rodzaje płotów akustycznych? 

Kiedy warto stosować ogrodzenie akustyczne?

Nasz układ nerwowy jest przeciążony dobiegającymi zewsząd bodźcami. Wpływa to na wydajność naszego życia oraz regenerację organizmu. Oprócz odpowiedniej dawki snu, zaraz po pracy powinniśmy się jak najbardziej wyciszać. Jak to zrobić, kiedy dobiega do nas hałas miasta i nie możemy się spokojnie skupić na odpoczynku w ogrodzie czy domu? Czy już na zawsze jesteśmy skazani na gwar miasta i odgłosy ciężkich sprzętów z budowy? Nie ma takiego problemu z ogrodzeniem, którego nie dałoby się rozwiązać! Ogrodzenie akustyczne to doskonały sposób na wyciszenie i zapewnienie sobie prywatności. Pamiętajmy, że odgłosy spoza posesji wpływają także na sposób funkcjonowania w domu oraz spokojny sen. Szczególnie latem, kiedy ze względu na gorące noce otwieramy okna, aby wentylować mieszkanie, powinniśmy zapewnić sobie maksimum spokoju. Płoty akustyczne to strzał w dziesiątkę. 

Co to jest ogrodzenie akustyczne?

Na pewno każdy z nas słyszał o ekranach akustycznych, montowanych w pobliżu tras szybkiego ruchu i autostrad, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów zabudowanych. Chronią one przed hałasem, dobiegającym z głośnych pociągów czy aut. Uciążliwe dźwięki są tłumione przed duże ekrany. Są one prawdziwą tarczą dla hałasu i zabezpieczają przed nim nie tylko mieszkańców miejscowości, ale także obszary zielone, w których występują przeróżne gatunki dzikiej zwierzyny. 

Oczywiście wiadomym jest, że takich ogromnych ekranów nie możemy zamontować przed domem. Nie pozwalają na to zarówno względy estetyczne, jak i warunki zabudowy terenu. Należy zatem znaleźć inne, równie skuteczne rozwiązanie. 

Ogrodzenie akustyczne to produkt, który łączy w sobie dwie funkcje: ekranów dźwiękoszczelnych oraz ogrodzenia posesji. Są formowane w postaci paneli dźwiękoszczelnych, wykonywanych z wysokiej jakości materiału PVC, pokrytego specjalną nakładką. W zależności od preferencji, nakładka ta może mieć różne kolory i faktury, a także imitować prawdziwe drewno. Najważniejszym aspektem jest fakt, iż wnętrze jest wypełnione materiałem, który skutecznie izoluje dźwięk. Całe ogrodzenie nie tylko pochłania, ale także odbija i ugina fale dźwiękową. Ogrodzenie akustyczne redukuje hałas nawet o 25 decybeli, co jest ogromną ulgą na własnej posesji. 

Ogrodzenie akustyczne – względy estetyczne

Oprócz tego, że ogrodzenie akustyczne posiada doskonałą izolację akustyczną, jest także bardzo estetycznym dodatkiem do ogrodu, który tworzy wspaniałe tło dla roślinności. Obecnie stosuje się różnego rodzaju nakładki wykończeniowe, które można dopasować bezpośrednio do stylu budynku i aranżacji ogrodu. Jedno jest pewne – ogrodzenie akustyczne idealnie wpisze się w każdy teren, a dodatkowo zapewni spokój i odprężenie. 

Ponadto płoty akustyczne chronią domowników przed wzrokiem sąsiadów i zapewniają maksimum prywatności. Produkty te nie są jednak ażurowe, w związku z tym mogą nieco zaciemniać teren i obszar domu. To może stanowić pewnego rodzaju problem dla osób, które uwielbiają stały dostęp do słońca, również na zewnątrz. Mała ilość promieni słonecznych może negatywnie wpływać na prawidłowy wzrost roślin. 

Materiał płotów akustycznych

Materiał PVC, z którego wykonane są panele ogrodzeniowe, jest niezwykle wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia tworzywem. Nie są mu straszne trudne warunki atmosferyczne, takie jak promienie UV, mrozy, deszcze i wilgoć. 

Montaż ogrodzeń wygłuszających jest niezwykle prosty i nie wymaga ogromnych umiejętności. Wiele rodzajów ogrodzeń wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, a osoby, które ich nie posiadają, muszą liczyć się z koniecznością wynajęcia profesjonalnej ekipy monterskiej. Ogrodzenia akustyczne nie wymagają takich kroków – montaż jest możliwy do wykonania w pełni samodzielnie. 

Co więcej, większość ogrodzeń akustycznych jest odporna na korozję, grzyby i wilgoć. Bezpieczeństwo przebywania na posesji zapewnia też fakt, że praktycznie każdy płot jest niepalny. Nie ma więc obawy, że coś złego się z nim stanie. 

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze ogrodzeń akustycznych?

Decyzja o wyborze płotu dźwiękochłonnego nie jest łatwa. Powinniśmy zwrócić uwagę na kilka danych technicznych, które są jednymi z najważniejszych aspektów w przypadku takich ogrodzeń. Jednym z nich jest stopień izolacyjności akustycznej. Im wyższy, tym mniej hałasu przedostanie się na posesję. Kolejny aspekt to współczynnik pochłaniania dźwięku. Oznacza ilość energii akustycznej, która zdoła odbić się od ogrodzenia i wrócić do źródła hałasu. Ponadto warto zwrócić również uwagę na kilka aspektów indywidualnych, które należy dopasować do własnych preferencji, m.in. wielkość paneli ogrodzeniowych, częstotliwość hałasu oraz bliskość źródła hałasu. 

Nie warto pozostawiać także w tyle względów estetycznych, które są absolutnym must have, jeśli chodzi o aranżację posesji. W końcu ogrodzenie akustyczne ma nam posłużyć co najmniej dobrych kilka lat, więc nie może nam się nie podobać i nie pasować do całej wizji terenu. Ogrodzenie, które idealnie wpisze się w krajobraz, będzie świetnie komponowało się z naszymi oczekiwaniami. 

Dobrej jakości ogrodzenie, które dodatkowo będzie doskonale izolowało dźwięki, może stać się rozwiązaniem naszych problemów, których źródłem jest nadmierny hałas. Nie jest to jedno z najtańszych rozwiązań, lecz z pewnością dla wielu posesji to jedyny ratunek przed uciążliwymi dźwiękami, a także jedyna recepta na spokój i relaks. Warto więc zainwestować w takie rozwiązanie choćby od strony największego źródła hałasu. Od mniej uciążliwych stron posesji, można zastosować popularne i bardzo funkcjonalne ogrodzenie panelowe, które idealnie wkomponuje się w krajobraz każdego ogrodu.