Sąsiadujące ze sobą działki sprzyjają dobrosąsiedzkim stosunkom, ale czasem mogą rodzić też konflikty. Czym odgrodzić się od sąsiada, aby nie ucierpiały na tym relacje z nim? Czy postawić od razu zapewniający prywatność mur, czy lepiej inny rodzaj płotu? Co zrobić, kiedy sąsiad staje się uciążliwy i wścibski? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą odpowiedzieć sobie na powyższe pytania.

Czym odgrodzić się od sąsiada – co mówią przepisy?

Nie można zapominać, że bez względu na to, jakie relacje panują między sąsiadami, stawianie ogrodzenia na granicy działek jest określone przepisami prawnymi, do których trzeba się stosować. Zanim więc podejmie się decyzję o tym, czym odgrodzić się od sąsiada, warto się z nimi zapoznać, aby ich nie naruszyć. Polskie prawo nie nakazuje budowy ogrodzenia. Jeśli więc relacje z sąsiadem są na tyle dobre, że obie strony uznają, iż płot nie jest im potrzebny, nie trzeba wcale go stawiać. Wiadomo jednak, że ludzka natura bywa zmienna i nawet jeśli dzisiaj wszystko jest w porządku w relacjach z sąsiadem, nie wiadomo, czy brak ogrodzenia między działkami nie przyczyni się do wywołania drobnych konfliktów, jak to bywało między sąsiadami z kultowej polskiej komedii. W przypadku więc, jeśli jednak uzna się, że ogrodzenie między działkami jest wskazane, przepisy nie definiują, jakiego musi być rodzaju. Nie może być jednak wyższe niż 2,2 m, jeśli chce się je stawiać bez pozwolenia pod warunkiem, że zbudowane w takiej wysokości nie zasłoni sąsiadowi okien, gdyż wtedy będzie on mógł nawet złożyć pozew o zaprzestanie immisji. Zamiast więc zastanawiać się, czym się odgrodzić od sąsiada, najlepiej się z nim dogadać i postawić wspólny płot na granicy dwóch działek. Wedle prawa, nawet jeśli sąsiad nie partycypuje w kosztach, płot postawiony na granicy działki uznaje się także za jego własność i w przyszłości będzie zobowiązany także do ponoszenia kosztów na jego utrzymanie czy konserwację. Jeśli więc sąsiad nie wyrazi zgody na zaproponowane ogrodzenie, lepiej postawić je w granicach własnej działki.

Czym odgrodzić się od sąsiada?

Stawianie płotu między działkami za obopólną zgodą i dzielenie się kosztami jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ daje szansę na to, że przyszłe ogrodzenie nie będzie przedmiotem konfliktów. Jeśli jednak takiej możliwości nie ma, ponieważ sąsiad ma własną wizję płotu lub nie jest nim w ogóle zainteresowany, trzeba dobrze zastanowić się czym się odgrodzić od sąsiada w granicach własnej działki. Możliwości jest sporo, warto je poznać i wybrać tę, którą uzna się za najlepszą i adekwatną do możliwości finansowych. Oto niektóre z nich:

- siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa jest wciąż najtańszym typem ogrodzenia. Można z niego skorzystać jeśli komuś zależy na oszczędnościach. Wyznaczy ona granicę, której sąsiad nie będzie mógł przekroczyć, ale jej ażurowy charakter pozwoli na swobodne sąsiedzkie rozmowy przez płot. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli nie będzie ona wykonana z taniego materiału, trzeba będzie ją od czasu do czasu konserwować, czy malować, a to może być utrudnione od strony sąsiada. Nie zabezpieczy ona także posesji przed przerastaniem roślinności z sąsiedniej działki.

- ogrodzenie panelowe

Jest nowoczesnym typem ogrodzenia, łatwiejszym i szybszym w montażu niż siatka, o wiele sztywniejszym od niej i bardziej wytrzymałym na trudne warunki atmosferyczne. Ocynkowane pręty stalowe pomalowane proszkowo będą odporne na korozję nawet do kilkudziesięciu lat, a co się z tym wiąże, nie trzeba będzie przeprowadzać dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Ażurowy charakter ogrodzenia pozwoli na rozmowy z sąsiadem, a w przypadku pogorszenia relacji, czy jeśli zapragnie się więcej prywatności, można będzie dokupić taśmę ogrodzeniową, którą szybko i łatwo przesłoni się cały płot. Jeśli ktoś zastanawia się czym odgrodzić się od sąsiada, ogrodzenie panelowe może być opcją wartą rozważenia. Mimo że jest nieco droższe od siatki, należy do najtańszych na rynku, a jego trwałość i elegancki wygląd daje mu wielką przewagę nad siatką.

- żywopłot

Ta naturalna forma ogrodzenia może również dobrze odgrodzić od sąsiada. Trzeba jednak czekać, aż urośnie i potem regularnie ją pielęgnować i przycinać. Jeśli sąsiedzi wspólnie zdecydują się na żywopłot oddzielający ich działki i będą o niego wspólnie dbać, z czasem powstanie między działkami zielona ściana, która zapewni prywatność obu stronom. Jeśli jednak sąsiad nie będzie przycinał żywopłotu ze swojej strony, może rodzić to konflikty, kiedy będzie się on w niekontrolowany sposób rozrastał. Jeśli więc przy podejmowaniu decyzji o tym, czym się odgrodzić od sąsiada nie ma sąsiedzkiej zgody i porozumienia w sprawie utrzymania takiego płotu, lepiej z takiej możliwości zrezygnować.

Która opcja sprawdzi się najlepiej i dlaczego?

Każda z przedstawionych powyżej propozycji ma swoje plusy, jednak najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem problemu czym odgrodzić się od sąsiada, jest ogrodzenie panelowe. Jest tanie, trwałe i można je zamontować nawet samemu. Jego ażurowa budowa nie musi wcale oznaczać braku prywatności. Można je bowiem zasłonić wspomnianą wcześniej taśmą, obsiać roślinami pnącymi, czy zamontować na nim sztuczny żywopłot, który nie wymaga pielęgnacji i przycinania, jak ten prawdziwy. Mimo tego, że siatka jest tańsza, jeśli uwzględni się to, jak długo takie ogrodzenie posłuży, w ogólnym rozrachunku płot panelowy nie będzie miał sobie równych. Panele ogrodzeniowe można dostać w różnych rozmiarach i kolorach, co pozwoli na łatwe dostosowanie do potrzeb otoczenia. Ten typ ogrodzenia nie musi mieć podmurówki betonowej, ale jeśli chce się, aby pies sąsiadów nie podkopywał się pod płotem i nie wchodził na działkę, czy też, aby dzika roślinność z zaniedbanej działki sąsiada nie przerastała, można zamontować także prefabrykowaną podmurówkę.

Odpowiedź na pytanie czym odgrodzić się od sąsiada nie pozostawia wątpliwości, że najlepszym wyborem jest ogrodzenie panelowe, jako najbardziej uniwersalne, łatwe w montażu, niedrogie i trwałe. Najlepiej jednak chęć jego postawienia przedyskutować z sąsiadem i namówić go na wspólną inwestycję. Dzięki temu uniknie się niepotrzebnych konfliktów.