Budowa domu oraz ogrodzenie terenu, zazwyczaj zabiera mnóstwo czasu. Nierzadko wiąże się to także z większymi kosztami całej inwestycji, ponieważ im więcej czasu ona zajmuje, tym większe wydatki generuje dla inwestora. Warto więc zastanowić się nad rozwiązaniami, które pozwolą zaoszczędzić nie tylko sporo cennego czasu, ale także fundusze. Ogrodzenie prefabrykowane rozwiąże Twoje problemy i w szybkim czasie zrealizuje plany na świetnej jakości płot wokół Twojego domu. Jakie zalety posiadają ogrodzenia z elementów prefabrykowanych i jak się je tworzy? 

Elementy prefabrykowane – czym są? 

Elementy prefabrykowane to półprodukty budowlane, które tworzy się w fabryce, natomiast na placu budowy dochodzi już tylko do ich montażu oraz niewielkiej obróbki mechanicznej. Prefabrykaty są elementami konstrukcyjnymi, których parametry są zbliżone do pożądanych, dlatego nie wymagają tworzenia ich bezpośrednio na miejscu budowy. 

Ogrodzenie prefabrykowane czy tradycyjne – co wybrać? 

Dokładnie ta sama technologia stosowana jest w produkcji ogrodzeń, w których prefabrykaty pełnią główną rolę. Wyobraźmy sobie sytuację, w której potrzebujemy zbudować ogrodzenie z materiału, który jest rozłożony na czynniki pierwsze. Dostajemy wszystko pod dom i nie musimy martwić się, jak złożyć każdy element, aby ogrodzenie przede wszystkim w ogóle stanęło, a dodatkowo było ładne, estetyczne i stabilne. Nie jest to łatwa sprawa. Często musimy wynajmować specjalne firmy usługowo-budowlane, aby postawić np. murowane ogrodzenie z cegły klinkierowej. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, a przede wszystkim narzędzi do postawienia konstrukcji, musimy ubiegać się o pomoc fachowców, którzy solidnie nas za to skasują. 

A teraz spójrzmy na sytuację odwrotnie – na posesję przyjeżdżają gotowe komponenty, z których postawienie murków czy słupów będzie banalnie proste. Zaoszczędzasz przy tym czas i pieniądze, a wszystkie elementy są do siebie idealnie dopasowane. Która sytuacja podoba Ci się bardziej? 

Najbardziej znane ogrodzenia prefabrykowane

Bardzo popularne są wcześniej wspomniane ogrodzenia betonowe. Powstają z klinkierów i przyjeżdżają na budowę w gotowych elementach lub podzielonych na kilka mniejszych części. Do tego dołączane są stalowe przęsła ogrodzeniowe, które idealnie wpisują się w styl nowoczesnych posesji i domów utrzymanych w minimalizmie. Przęsła są już na etapie produkcji zabezpieczone przed korozją poprzez cynkowanie ogniowe. Dzięki temu ochrona jest długotrwała, a czynniki atmosferyczne nie wpływają na jakość ogrodzenia. 

Jeśli szukamy tego typu ogrodzenia, warto wybrać produkty od cenionych producentów. Jakość materiałów i solidność wykonania jest w tym przypadku kluczowa. Nie chodzi tylko o trwałość ogrodzenia, ale również o jego bezproblemowy montaż. Jeśli coś na etapie prefabrykacji pójdzie nie tak, elementy mogą być niespójne. Wówczas pojawia się duży problem, ponieważ wiele rodzajów płotów, szczególnie wykonywanych w technologii prefabrykacji, są jak klocki czy puzzle – wszystkie elementy muszą do siebie pasować, a komponenty z każdej kategorii, muszą być takie same. Chyba, że inwestor chce wykonać indywidualny projekt pod zamówienie – wielu producentów ogrodzeń oferuje też taką możliwość. 

Ogrodzenia prefabrykowane – jaki styl wybrać? 

W zależności od stylu aranżacji domu, technologia prefabrykacji oferuje multum rozwiązań, które można dopasować do własnych potrzeb. Producenci mają w swoich ofertach mnóstwo różnych stylów i wyjątkowych wzorów ogrodzeń, które niezależnie od wykorzystanego materiału, powodują doskonały efekt. 

Oprócz wspaniałych minimalistycznych ogrodzeń, można pokusić się o wykwintne i zdobne przęsła, opatrzone ornamentami czy wszelkiego rodzaju grotami. Często to właśnie prostota jest łączona z delikatnymi ozdobami, które wyłaniają się spod całkiem zwyczajnej formy. Wówczas efekt wizualny jest imponujący, a ogrodzenie staje się nieco bardziej uniwersalne. 

Ogrodzenie prefabrykowane panelowe

Co do uniwersalności, istnieje taki rodzaj ogrodzenia, który idealne wpisuje się w każdy rodzaj aranżacji. Mianowicie mowa tu o ogrodzeniu panelowym, które swoją lekkością i finezyjnością, zaskarbiły sobie sympatię wielu klientów. Ogrodzenie panelowe stworzone jest ze stali ocynkowanej. W procesie produkcji jest pomalowane proszkowo. To specjalna technologia zabezpieczania materiału przed korozją. Farbę nakłada się metodą natrysku elektrostatycznego. Cząstki farby przylegają wówczas do farby solidnie i równomiernie, a następnie wszystko utwardza się w temperaturze 200 stopni Celsjusza. Tak zaawansowana technologia zabezpieczająca materiał powoduje, że korozja i wszelkie czynniki chemiczne, nie są w stanie zaszkodzić ogrodzeniu. 

Ogrodzenie panelowe przyjeżdża na teren budowy w modułach, które łączy się ze sobą bardzo sprawnie i bezproblemowo. Cała konstrukcja tworzy doskonałą ochronę przed intruzami i bezpieczną przestrzeń dla osób, przebywających na terenie działki

Ten wyjątkowy rodzaj ogrodzenia pasuje praktycznie do każdego typu konstrukcji domu i stylu jego aranżacji, a dodatkowo tworzy świetne tło dla roślin, szczególnie wszelkiego rodzaju pnączy, jednocześnie nie blokując swobodnego przepływu powietrza i promieni słonecznych. 

Panele ogrodzeniowe można także swobodnie rozbudowywać w razie potrzeby, natomiast warto też zaznaczyć, że jest to jedno z niewielu rozwiązań, które można stosować na terenach pochyłych. Tworzą one wówczas układ schodkowy, a całe ogrodzenie prezentuje się niezwykle estetycznie.  

Ogrodzenie prefabrykowane – montaż

Wiesz co przeważa za kupnem ogrodzenia prefabrykowanego? Jego szybki i sprawny montaż! W dodatku możesz go wykonać samodzielnie, ponieważ prefabrykaty ogrodzeniowe nie zawsze wymagają podmurówki. Producent zaleca zazwyczaj, jak należałoby obsadzić je w podłożu i czy trzeba to robić, czy wystarczą zwykłe, gotowe słupy. W przypadku ogrodzenia prefabrykowanego, zazwyczaj dołączona jest szczegółowa instrukcja, która krok po kroku objaśnia, jak postawić konstrukcję.