Ogrodzenie domu jest nie tylko jego zabezpieczeniem przed intruzami, ale też wizytówką całej posesji. Powinno dobrze prezentować się z obu stron. Kupując popularny typ ogrodzenia, ludzie czasami pragną go jakoś wyróżnić, aby podkreślić indywidualność i przyciągnąć uwagę. O ile od strony zewnętrznej trzeba trzymać się często wytycznych zapisanych w miejscowym planie zagospodarowaniu terenu, to już od strony wewnętrznej panuje większa dowolność. Sprawdźcie, jak ozdobić płot w ogrodzie i które typy ogrodzenia najlepiej się do tego nadają.

Kiedy warto i jak ozdobić płot w ogrodzie?

Ogrodzenie może być pełne lub ażurowe. To pierwsze zapewnia prywatność, ale może szybko się znudzić patrzenie na ten sam mur każdego dnia. Wtedy rodzi się pytanie, jak ozdobić płot w ogrodzie, żeby odmienić jego wizerunek lub nieco zamaskować. W przypadku płotu ażurowego zdobienie ma najczęściej na celu zapewnienie większej prywatności mieszkańcom, czy odgrodzenie się od uciążliwego sąsiada, ciekawskich przechodniów, czy hałaśliwej ulicy. Wykorzystuje się więc w tym przypadku środki, które skutecznie przykryją prześwity. Robi się to także wtedy, gdy ogrodzenie jest stare i widać na nim niedoskonałości. Zdarza się jednak, że przezierne ogrodzenie jest w dobrym stanie, a właściciel nie chce go zupełnie zasłaniać, lecz w pewien sposób wyróżnić i zastanawia się jak ozdobić płot w ogrodzie bez przykrywania go. Jak się okazuje i na to są sposoby, które pomogą nadać ogrodzeniu indywidualny charakter. Z pewnością warto bliżej się im przyjrzeć i dostosować do swoich potrzeb. Warto jeszcze wspomnieć, że często się zdarza, że w ogrodzie powstaje płot wewnętrzny oddzielający od siebie różne strefy. Tego typu ogrodzenia szczególnie warto ozdobić tak, aby dobrze komponowały się z otoczeniem.

Jak ozdobić płot w ogrodzie w zależności od typu ogrodzenia?

Niektóre pomysły na to jak ozdobić płot w ogrodzie są uniwersalne i pasują do każdego typu ogrodzenia. Inne dadzą się zastosować tylko w przypadku określonego typu płotu. Oto kilka podpowiedzi jak ozdobić różne typy ogrodzenia:

- ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe jako często występujący rodzaj płotu okalającego ogród, jak i oddzielającego jego poszczególne części, jest dobrym przykładem na przedstawienie pomysłów na to jak ozdobić płot w ogrodzie, który ze względu na swoją ażurowość i minimalistyczny wygląd jest wizualnie neutralny i całkowicie przezierny. Można go ozdobić na różne sposoby w zależności od tego, czy chce się go przykryć i zapewnić prywatność, czy tylko wyróżnić spośród innych płotów panelowych pewną nietuzinkowością. Zawsze dobrym pomysłem będzie obsianie go roślinnością, szczególnie pnącą, która ozdobi go w sposób naturalny. Można też zdecydować się na przykrycie go dekoracyjnymi matami bambusowymi, czy wiklinowymi, powleczenie taśmami w jednym lub kilku kolorach, które mogą stworzyć ozdobną plecionkę. Co ciekawe, takie taśmy można zastosować na całej wysokości płotu lub tylko na jego części. Natomiast pomysłem na to jak ozdobić płot w ogrodzie, ale go nie zasłaniać, może być po prostu przemalowanie go na inny kolor lub zakup paneli ogrodzeniowych z wymiennymi elementami. Można wówczas w zależności od tego, jakie elementy wymienne się posiada, ozdabiać płot panelowy różnymi motywami roślinnymi, zwierzęcymi, czy świątecznymi lub też określonymi napisami. Ta metoda pozwala na podkreślenie indywidualności i staje się coraz popularniejsza.

- ogrodzenie gabionowe

W przypadku gabionów pomysłów jest coraz więcej, a zastosowanie niektórych z nich może przynieść bardzo ciekawe efekty wizualne. Jeżeli pomyśli się o tym jeszcze przed wypełnieniem gabionów, możliwości jest więcej, ponieważ rodzaj dobranego kruszywa, czy jego ułożenie w gabionach w przypadku doboru różnych rodzajów wypełnienia, może przynieść duże walory dekoracyjne. Niektórzy decydują się tylko na częściowe wypełnienie kamieniami czy szkłem koszów gabionowych, a pozostałą część wysypują ziemią, sadząc rośliny, które stworzą dodatkowy element ozdobny. Jeśli jednak już ogrodzenie gabionowe stoi i wypełnione zostało jednolitym kruszywem, którego nie chce się zmieniać, ale właściciel posesji zastanawia się jak ozdobić płot w ogrodzie, żeby prezentował się mniej monotonnie, może założyć na gabiony dekoracyjne oświetlenie. Zamontowanie ozdobnych lamp do drucianych koszy nie będzie trudne, a przyniesie niezwykły efekt dekoracyjny.

- ogrodzenie betonowe

Płot betonowy w wersji pełnej często jest mało dekoracyjny, szczególnie jeśli powstał w czasach, kiedy nie było tak zaawansowanych technologii, które dzisiaj mogą ogrodzenie betonowe upiększać. Dobrym pomysłem na to, jak ozdobić płot w ogrodzie może być nałożenie na niego warstwy tynku dekoracyjnego lub pomalowanie. Od strony wewnętrznej można zdecydować się nawet na interesujące graffiti, które uczyni płot prawdziwym dziełem sztuki, jeśli trafi się na zdolnego artystę, który je wykona. Gdyby jednak miało się ono pojawić po obu stronach muru, warto wcześniej zapytać o zdanie miejscowe władze, czy okolicznych sąsiadów. Kolejnym dobrym pomysłem na to jak ozdobić płot w ogrodzie będzie obsadzenie go pnączami, które specjalnie nadają się do pięcia po murze.

To tylko wybrane przykłady pokazujące, że pomysłów na to, jak ozdobić płot w ogrodzie może być wiele i to, jaki się wybierze, czasem zależy od typu ogrodzenia. Są jednak i takie sposoby na upiększenie płotu, które da się zastosować na różnych typach ogrodzenia. 

Jak ozdobić płot w ogrodzie najtańszym kosztem?

Ceny poszczególnych dekoracji ogrodzeniowych są zróżnicowane i często zależą od jakości i trwałości zastosowanych materiałów, np. w przypadku mat osłaniających płot. Najtańsze są maty słomiane czy trzcinowe, które jednak nie przetrwają długo. Droższe wersje mat ozdobnych z bambusa, czy wikliny są zdecydowanie trwalsze. Nie zawsze więc opłaca się wybrać tę najtańszą opcję. Chyba jednak najciekawszą propozycją na to, jak ozdobić płot w ogrodzie tanim kosztem jest obsadzenie go roślinnością. Same sadzonki dużo nie kosztują, a jeśli wybierze się takie, które szybko rosną, efekty dekoracyjne pojawią się bardzo szybko.

Sposobów na to jak ozdobić płot w ogrodzie jest sporo i ciągle powstają nowe. I dobrze, bo to stwarza szansę na oryginalność i zróżnicowanie krajobrazu. Zanim jednak wybierze się rodzaj zdobienia, warto wszystko dokładnie przemyśleć, aby wybrać rozwiązanie optymalne dla danego rodzaju płotu.