Jeszcze niedawno nie przywiązywano wielkiej wagi na wsiach do grodzenia gospodarstw rolnych. Czasami zagrodę otaczał drewniany płotek sztachetowy od frontu, a pozostałe części pozostawały najczęściej bez zabezpieczenia. Obecnie ogrodzenie gospodarstwa staje się coraz powszechniejsze, a często jest wręcz koniecznością. Z czego wynikają te zmiany i co należy wziąć pod uwagę, stawiając ogrodzenie gospodarstwa rolnego?

Ogrodzenie gospodarstwa – dlaczego warto, a czasem trzeba to zrobić?

Współczesne rozbudowane gospodarstwa rolne, aby spełniały wymogi bezpieczeństwa i służyły ochronie środowiska, dzieli się na funkcjonalne strefy. Jedna obejmuje część mieszkalną łącznie z terenem rekreacyjnym, inna część gospodarczą, gdzie znajdują się budynki z inwentarzem i wybiegami, garaże na maszyny rolnicze, budynki do składowania pasz. Często też zagroda wiejska posiada wydzielony warzywnik czy sad. W tak zorganizowanej przestrzeni życia i pracy rolnika ogrodzenie gospodarstwa powinno wyznaczać nie tylko zewnętrzne ramy działki, ale też oddzielać poszczególne strefy. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa i dobrych warunków pracy, a czasem staje się wręcz koniecznością ze względów sanitarnych i zdrowotnych. Każdy rolnik, który hoduje trzodę chlewną, aby zapobiegać afrykańskiemu pomorowi świń, zobowiązany jest postawić wokół chlewni ogrodzenie, którego wymogi zostały określone w polskim prawie. Można ubiegać się o dofinansowanie z tego tytułu.

Ogrodzenie gospodarstwa rolnego – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Zewnętrzne ogrodzenie gospodarstwa rolnego może być innego rodzaju niż to, które wybiera się do wydzielania stref, ale można zdecydować się również na jeden typ ogrodzenia, żeby nie zakłócić spójności wizerunku całego gospodarstwa. Jeśli jest ono duże, z pewnością każdy rolnik będzie zwracał uwagę na koszty takiej inwestycji i wybierze to, które jest najtańsze, lub okaże się takie w dłuższym użytkowaniu. Warto brać ten czynnik pod uwagę i czasem zapłacić nieco więcej mając pewność, że ogrodzenie posłuży długie lata i nie będzie wymagało konserwacji, czy napraw po przejściu wichury, czy szkodach poczynionych przez dzikie zwierzęta. Niekiedy, jak w przypadku posiadania chlewni, trzeba dodatkowo spełnić konkretne wymogi, które jasno określają, że nie wystarczy ogrodzić budynku chlewni, ale należy postawić płot podwójny, uniemożliwiający kontakt tuczników ze zwierzętami żyjącymi wolno. Płot taki musi mieć minimum 1,5 m wysokości i na stałe związaną z gruntem podmurówkę. Warto o tym pomyśleć wcześniej przy planowaniu budowy ogrodzenia gospodarstwa.

Ogrodzenie gospodarstwa – najpopularniejsze rodzaje

Oto kilka propozycji na ogrodzenie gospodarstwa, które można zastosować jako płot zewnętrzny, a także rozdzielający poszczególne strefy:

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie gospodarstwa wykonane z siatki ogrodzeniowej lub leśnej nadal jest bardzo popularne, ponieważ należy do najtańszych opcji. Różnica między obiema typami siatki polega na innym ułożeniu drutu. Tradycyjna siatka ogrodzeniowa najczęściej ma skrzyżowany splot, który w miejscach przecięcia najbardziej narażony jest na korozję. Siatka leśna natomiast posiada zagęszczone oczka w dolnej części ogrodzenia, a rzadsze u góry. Ma to zapobiegać forsowaniu jej przez zwierzynę leśną. Może być dobrym sposobem na ogrodzenie zewnętrzne gospodarstwa od strony lasu, szczególnie jeśli jest ono duże i rolnikowi zależy na obniżeniu kosztów. Mało estetycznie jednak będzie wyglądało od frontu zabudowań, czy przy podziale terenu na strefy.

Metalowe ogrodzenie panelowe

To ażurowy typ nowoczesnego ogrodzenia, które przebojem zdobywa coraz więcej zwolenników. Jest lekkie, trwałe i niedrogie, a do tego można je szybko postawić. Ogrodzenie panelowe nie wymaga budowania fundamentów na całej jego linii. Gotowe panele ze stali nierdzewnej montuje się do zakotwiczonych w betonie słupków. Montaż jest łatwiejszy niż w przypadku siatki ogrodzeniowej, którą trzeba naciągać. Sztywne panele tego nie potrzebują, a zapewniają dużo większą stabilność i są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak zapewniają eksperci, płot panelowy wykonany z ocynkowanej ogniowo i dodatkowo pomalowanej proszkowo stali przetrwa nawet kilkadziesiąt lat. Panelowe ogrodzenie gospodarstwa będzie prezentowało się nowocześnie i jak najbardziej nadaje się zarówno jako płot zewnętrzny, jak i wewnątrz do dzielenia na strefy, czy nawet budowania wybiegów dla zwierząt. Można je zastosować także jako ogrodzenie chlewni, ale wtedy należy zabezpieczyć je od dołu podmurówką.

Betonowe ogrodzenie

Betonowe ogrodzenie gospodarstwa rolnego zabezpieczy je z pewnością przed dzikimi zwierzętami. Nadaje się do postawienia jako płot zewnętrzny, a także do grodzenia chlewni. Wymaga jednak budowy solidnych fundamentów, które będą musiały utrzymać jego ciężar. To właśnie przy fundamentach może być najwięcej pracy, ponieważ sam montaż ogrodzenia betonowego obecnie wykonuje się z gotowych płyt prefabrykowanych i jest szybki. Można nawet wybierać wzory i kolory betonu. Jeśli rolnika stać i chce zainwestować w trwałe ogrodzenie gospodarstwa, może z powodzeniem taki płot postawić. Jeśli jednak gospodarstwo znajduje się przy drodze, a gmina zechce ją poszerzyć, trzeba liczyć się z koniecznością przestawienia ogrodzenia. Warto to wziąć pod uwagę wcześniej i sprawdzić plany miejscowego zagospodarowania przestrzennego. O ile ten typ ogrodzenia sprawdzi się jako płot zewnętrzny, czy do grodzenia chlewni, to już pozostałe strefy w gospodarstwie lepiej wydzielić innym, ponieważ duża ilość murów ograniczy wizualnie przestrzeń i mieszkańcy mogą czuć się przytłoczeni.

Ogrodzenie gospodarstwa to dobry sposób na zabezpieczenie swojego dobytku przed szkodami poczynionymi przez dzikie zwierzęta, czy złodziei, a także na ochronę własnych zwierząt przed groźnymi chorobami, takimi jak ASF. Spośród podanych wyżej sposobów najbardziej uniwersalnym wydaje się ogrodzenie panelowe, który nie tylko sprawi, że gospodarstwo będzie wyglądało nowocześnie, ale i trwale zabezpieczy mieszkańców oraz hodowane przez nich zwierzęta.