Furtka kojarzy się przede wszystkim z częścią ogrodzenia zewnętrznego okalającego dom. Może ona jednak mieć znacznie więcej zastosowań, niż zabezpieczanie głównego wejścia na posesję. Czasem wykorzystuje się ją w wydzielonych strefach w ogrodzie. Dobrze sprawdzi się też jako furtka na taras. W jakim celu się ją tam montuje, jakie są tego zalety i jaką zastosować najlepiej? Sprawdźcie.

Furtka na taras – jaką rolę pełni?

Zdarza się, że okazały taras domu posiada wokół zabudowaną balustradę, która zapewnia bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie jest w pełni zasadne, jeśli taras znajduje się na piętrze. Usytuowany na parterze z pełną barierką będzie mniej funkcjonalny. Z jednej strony zainstalowana balustrada będzie zabezpieczać przed wejściem na jego teren zwierząt, czy stanowić zaporę dla małych dzieci, które mogą swobodne bawić się na tarasie bez obawy, że oddalą się z oczu rodziców. Z drugiej strony jednak takie rozwiązanie uniemożliwia wyjście przez taras do ogrodu, co może być dla mieszkańców uciążliwe. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest furtka na taras. Dzięki niej będzie możliwe wyjście z tarasu do ogrodu. W chwilach, kiedy na tarasie bawi się dziecko, czy przebywa pies, który mógłby w ogrodzie narobić szkód, wystarczy furtkę zamknąć i odciąć w ten sposób możliwość wyjścia. Połączona z balustradą tarasową furtka pełni też rolę dekoracyjną. Odpowiednio dobrana dodaje nieruchomości charakteru.

Furtka na taras – jakie są możliwości wyboru i na co zwrócić uwagę?

Furtka na taras może być wykonana z różnych materiałów. Powinna być dobrana do stylu domu i zamontowanej balustrady. Może powstać z tych samych surowców co ona, ale nie musi, jednakże powinna dobrze się z nią komponować. Powinna też mieć taką samą wysokość jak barierka. Z reguły będzie ona niższa niż tradycyjna furtka wejściowa na posesję i nie trzeba kupować do niej takich akcesoriów jak dzwonek, czy skrzynka na listy, ale dobrze jeśli będzie posiadała zamek. Trzeba też pamiętać, że nie powinna ona zawierać żadnych ostrych elementów, które mogłyby stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla ludzi czy zwierząt. Oto kilka przykładów na rozwiązania zastosowane na tarasie:

- drewniana furtka na taras

Jest popularna w domach drewnianych i letniskowych, gdzie również z naturalnego drewna wykonany jest cały taras, a także balustrada. Może z nią harmonizować stylem, np. mieć wypełnienie z ozdobnych pięknie toczonych tralek, lub też zwartych poziomo, czy pionowo ułożonych desek. Może też zawierać elementy, których wykonana z drewnianych belek czy desek balustrada nie posiada, np. ozdobną plecionkę. Warto jednak wtedy zadbać, aby podobne motywy pojawiły się także we fragmencie elewacji domu. Trzeba też pamiętać, że drewniana furtka na taras będzie wymagała okresowej impregnacji, ale miłośnicy naturalnego drewna doskonale o tym wiedzą i z pewnością biorą to pod uwagę.

- panelowa furtka na taras

Wykonana z ocynkowanej stali i dostępna w różnych rozmiarach może dobrze skomponować się ze stalową balustradą, ale znakomicie będzie wyglądać również zainstalowana jako część betonowej barierki, którą kiedyś często otaczano taras. Widoczne to jest szczególnie w starszych domach. Panelowa furtka świetnie połączy się również z balustradą szklaną, która jest stosowana coraz częściej w domach nowoczesnych. Będzie też idealnym uzupełnieniem między stanowiącymi otoczenie tarasu gabionami wypełnionymi roślinnością. Panelowa furtka na taras pasuje do wielu aranżacji i można ją montować do różnych materiałów. W sprzedaży dostępna jest często w różnych kolorach.

- furtka na taras z tworzywa sztucznego

Jest dobrym pomysłem na zamknięcie wyjścia do ogrodu, ponieważ wykazuje odporność na trudne warunki atmosferyczne, ale przy jej wyborze warto sprawdzić, czy nie została wykonana z tworzywa, które np. pod wpływem dużego nagrzania promieniami słonecznymi nie będzie wydzielało substancji toksycznych. Najczęściej imituje drewniany płotek i jest dostępna w różnych kolorach, dzięki czemu można dobrać odpowiedni do elewacji odcień.

Jaka furtka na taras będzie najlepszym rozwiązaniem?

Każda furtka, która zabezpieczy odpowiednio taras, a jednocześnie umożliwi sprawne wyjście do ogrodu i będzie pasowała do elewacji domu i jego stylu może okazać się dobrym rozwiązaniem. Najlepiej jeśli będzie wykonana z trwałych materiałów odpornych na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oczywiście na drewniane tarasy można z powodzeniem zainstalować również wykonaną z drewna furtkę, ponieważ będzie to tylko dodatkowy element do okresowej impregnacji, z którą miłośnicy drewna z pewnością się liczą. Jeśli jednak dom i taras jest murowany, lepiej zrezygnować z drewnianej furtki na rzecz metalowej, która odpowiednio zabezpieczona przed korozją okaże się znacznie trwalsza. Dobrym pomysłem jest panelowa furtka na taras, którą można od czasu do czasu aranżować w inny sposób, wykorzystując do tego taśmy ogrodzeniowe, czy stylowe maty. Jeśli do tego balustrada będzie również wykonana z paneli, aranżacja całego tarasu będzie zależała tylko od gustu i wyobraźni mieszkańców, ponieważ możliwości są ogromne. Ażurowy charakter paneli sprawia, że ustawione na tarasie donice z kwiatami są doskonale widoczne z ogrodu, a kiedy rośliny przekwitną, można zasłonić całą barierkę łącznie z furtką nawet sztucznym żywopłotem, który zabezpieczy przed wiatrem, a jednocześnie stworzy wspaniałą zieloną aranżację tego fragmentu domu.

Furtka na taras to dobre rozwiązanie szczególnie w domu, w którym są małe dzieci lub zwierzęta. Warto ją zainstalować, aby cieszyć się możliwością sprawnego przechodzenia z tarasu do ogrodu, a jednocześnie mieć pewną kontrolę nad bawiącą się na tarasie pociechą. Funkcjonalność furtki jednak jest znacznie większa i o jej zakupie powinni pomyśleć także ci, którzy tarasu nie mają. W takim wypadku może ona spełnić podobną rolę w ogrodzie. Często bowiem w takich sytuacjach, szczególnie w miesiącach letnich, życie rodzinne przenosi się do ogrodu. Zabezpieczony płotkiem i furtką warzywnik z pewnością nie ucierpi podczas zabawy z dziećmi, czy psem.