Ogrodzenie ogrodu to temat dotyczący praktycznie każdego posiadacza domu jednorodzinnego, a nawet mieszkania na parterze z bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Jest on więc już szeroko omawiany, a producenci prześcigają się w tworzeniu nowych rozwiązań, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Nie zawsze ogrodzenie ogrodu jest tylko wyznaczeniem granicy naszego terenu, ale często jedynym sposobem na wścibskich sąsiadów. Są też inne sytuacje, w których takie ogrodzenie zasłaniające znacznie ułatwia nam życie i pomaga uporać się każdego dnia z nieprzyjemnymi sytuacjami. 

Po co odgradzać się od innych?

Istnieje naprawdę kilka solidnych powodów, dla których ogrodzenie zasłaniające działkę ma sens. Oczywiście pierwszą i jedną z najważniejszych kwestii jest bezpieczeństwo. Zapewnienie ochrony domownikom powinno być kluczową przyczyną, dla której zbudowanie ogrodzenia stanie się dla nas naprawdę ważne. Wystarczy tylko pomyśleć, że mając małe dzieci, możemy po prostu otworzyć drzwi tarasowe, a maluch może bezpiecznie bawić się na powietrzu, bez ciągłego strachu, że wybiegnie z pola naszego widzenia. Przy posiadaniu zwierząt ta kwestia jest również bardzo istotna, ponieważ o ile duży psiak potrzebuje mniej spacerów w ciągu dnia i są to raczej długie przechadzki po okolicznych terenach, o tyle szczeniaki potrzebują wychodzenia nawet co godzinę. Jakże łatwiej mieć stale otwarte drzwi tarasowe, przez które szczeniak może bez problemu wyjść na trawę i załatwić swoje potrzeby. Z pewnością maluch znacznie szybciej nauczy się czystości, kiedy każdą potrzebę załatwi na zewnątrz, a nie w domu. 

Innym powodem jest zapewnienie sobie komfortu i prywatności. Nie wszyscy sąsiedzi są życzliwi i przyjaźni. Często są to osoby, które chcą wiedzieć więcej niż powinny. W tym przypadku solidne ogrodzenie zasłaniające ratuje nas przed wścibskimi sąsiadami

Kolejnym i bezdyskusyjnym powodem, dla którego ogrodzenie działki jest istotne, jest niezagospodarowanie działki obok. Sąsiad, który zupełnie nie dba o swój teren, przysparza nam tym samym wielu problemów. Pamiętajmy, że są sytuacje, w których działka obok może być jedynie zapleczem dla właściciela, który w najbliższym czasie nie ma zamiaru stawiać na niej żadnej budowli. Wówczas nie dba o roślinność, która rośnie na tym terenie, jak chce. Co to oznacza dla nas? 

  • Przede wszystkim dzikie rośliny i pnącza, które przedostają się na naszą świeżo przyciętą trawę, o którą dbamy jak nikt inny. 
  • Ponadto w takich wysokich trawach jest znacznie większe bogactwo organizmów żywych, m.in. owady, insekty, a nawet gryzonie. O ile to wspaniała wiadomość dla ekosystemu, o tyle dla nas nie jest to zbyt zachęcające. Niektóre z owadów mogą być niebezpieczne dla dzieci i zwierząt przebywających na naszej posesji. Nie mówiąc już o myszach i szczurach, które bez żadnego problemu mogą przedostać się na naszą posesję, ale także do naszego domu. 
  • Zapach – to jeden z mniej przyjemnych doświadczeń podczas jesieni, kiedy to niektóre nieprzycinane rośliny i trawy zaczynają gnić, a na posesji sąsiada unosi się przykry zapach. Z prędkością światła dociera do nas i powoduje nieprzyjemne wrażenia. 

Ogrodzenie zasłaniające – dlaczego warto je wykorzystać na swojej posesji?

Pamiętajmy, że do osłoniętej ogrodzeniem posesji dociera znacznie mniej hałasu. To ogromna wartość, jeśli dom budujemy blisko centrum miasta lub przy ruchliwej drodze. Jeśli jest to ogrodzenie zasłaniające, należy jednak pamiętać, aby stworzyć u siebie taką oazę spokoju, aby bez problemu docierało do niej słońce. To niezwykle ważne, ponieważ dobre nasłonecznienie posesji ma wpływ nie tylko na nasz komfort życia we własnym domu, ale także na prawidłowy wzrost roślin, które hodujemy w ogrodzie. 

Ogrodzenie zasłaniające w granicach działki

Istotną kwestią jest też sama budowa płotu. Musimy zwrócić uwagę na plan zagospodarowania terenu. Budując ogrodzenie zasłaniające nie możemy wybiegać poza granicę własnej działki. Zawłaszczenie terenu, który do nas nie należy, może stać się podstawą do zmuszenia nas do likwidacji płotu i postawienia go od nowa – tym razem prawidłowo. To generuje ogromne dodatkowe koszty, dlatego warto upewnić się, do jakiego momentu zawiera się granica naszej działki. 

Jakie ogrodzenie zasłaniające będzie najlepsze?

Jeśli już wiemy, że ogrodzenie zasłaniające jest dla nas niezbędne, warto pomyśleć o wyborze rodzaju płotu. Nie każdy będzie pasował do charakteru naszej posesji, a także nie wszystkie z nich są w pełni funkcjonalne. Dlatego omówmy po krótce rodzaje ogrodzeń, na które warto zwrócić uwagę. 

OGRODZENIE BETONOWE

Standardowe mury możemy budować w różnych technologiach. Istnieją ogrodzenia betonowe z prefabrykatów płytowych, a także takie, które musimy stawiać od postaw cegła po cegle. To rozwiązanie, które wykonuje się szybko i zasłania całkowicie obraz terenu. Nie zawsze jednak beton dookoła domu to coś, o czym marzymy. 

OGRODZENIE STALOWE

Tu mamy do czynienia z ogromną gamą produktów. Mogą to być ogrodzenia panelowe, wykonane zarówno z szerokich przęseł, jak i drutu ocynkowanego. To jedno z najpopularniejszych rozwiązań nie tylko w budownictwie jednorodzinnym, ale także mieszkaniowym. 

OGRODZENIA DREWNIANE

Mogą być wykonane ze standardowych sztachet, które trzeba zbijać samodzielnie, ale dostępne są także panele drewniane, mniej lub bardziej zdobne. W zależności od potrzeby, mamy możliwość wybrania odpowiedniego rozwiązania dla siebie. Niestety naturalny materiał należy systematycznie impregnować. 

OGRODZENIA GABIONOWE

Mimo, że wypełnione materiałem kosze gabionowe są dość trwałe i praktyczne, nie każdemu przypadają do gustu. Mówi się, że są po prostu bardzo ciężkie i wizualnie toporne, a przy lekkim i naturalnym wyglądzie ogrodu, powodują zaniżenie jego walorów estetycznych. Trzeba im jednak przyznać, że spełniają swoją funkcję ochrony posesji w 100%. 

OGRODZENIA NATURALNE

To rozwiązanie, które nie przynosi nam w pełni ochrony, ale wygląda estetycznie. Głównie stosuje się do tego wysokie iglaki, które nasadzone blisko siebie, imitują ogrodzenie. Dla większego bezpieczeństwa można zastosować w połączeniu z nimi ogrodzenie panelowe, które spełni funkcję bezpieczeństwa. Oprócz tego doskonale wyglądają w tym zestawie pnącza, które pełnią także funkcję naturalnej przesłony.