Jeśli chcemy ogrodzić swoją posesję, stoimy przed trudnym wyborem. Ostatnio popularne są nie tylko ogrodzenia panelowe, ale także ogrodzenia ratanowe. To drugie jest na pozór prostym rozwiązaniem, a jednak może zaskoczyć. Nie każdy wie, że ogrodzenie ratanowe nie jest jednorodnym produktem i może występować w kilku kombinacjach. Jak wytypować odpowiednie dla siebie rozwiązanie? 

Ogrodzenie ratanowe - z czego jest wykonane? 

Konstrukcja ogrodzenia ratanowego jest stworzona z dwóch głównych elementów - metalowych przęseł oraz maty ratanowej, która pierwotnie nie była przeznaczona do tego typu przesłon posesji, a bardziej wykorzystywano ją do osłonięcia balkonu lub tarasu. 

Obecnie mata ratanowa jest również stosowana jako przesłona dla metalowego ogrodzenia i zyskuje znaczną popularność. Wysokiej jakości mata ratanowa jest estetyczna, dostępna w wielu kolorach, dzięki temu można dopasować ją do ogólnej aranżacji domu i ogrodu. Co ważne, sam materiał jest odporny na warunki atmosferyczne, m.in. wilgoć, śnieg, mróz, deszcz a także promieniowanie UV. Mata może być dowolnie przycięta tak, aby pasowała do poszczególnych przęseł. U niektórych producentów można zamówić również matę fabrycznie przyciętą na podany wymiar, lecz z pewnością będzie to nieco droższe rozwiązanie. 

Ogrodzenie ratanowe charakterystyka

Paski technorattanu, które splecione w odpowiedni sposób tworzą matę, zazwyczaj mają około 9 mm szerokości i posiadają gramaturę 1300 g/m2. Dzięki temu, nawet podczas przycinania, nie rozplątują się i nie niszczą. Są one solidnym zabezpieczeniem, które chroni przed wzrokiem sąsiadów. 

Aby zamontować matę do wcześniej osadzonych w podłożu przęseł, potrzebne będą opaski zaciskowe, które zazwyczaj dołączone są do zestawu. Występują w tym samym kolorze co mata i praktycznie nie są widoczne gołym okiem. 

Warto wspomnieć, że ogrodzenie ratanowe zapewnia bezpieczeństwo dzieci i zwierząt, przebywających na posesji. Jest miękkie, bez problemu się wygina i chroni małych mieszkańców przed różnego rodzaju urazami. 

Jak czyścić ogrodzenie ratanowe? 

Ratan nie wymaga konserwacji, jednak warto raz na jakiś czas oczyścić go z korozji biologicznej oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, a także odchodów ptaków. Wystarczy odrobina ciepłej wody oraz zwykły środek czyszczący, taki jak płyn do mycia naczyń czy uniwersalny płyn do czyszczenia powierzchni. Wystarczy przetrzeć wszystko namoczoną w roztworze ściereczką i pozostawić do wyschnięcia. 

Niestety ogrodzenie ratanowe posiada też kilka poważnych mankamentów, m.in zaciemnia wszystko, co znajduje się wokół niego. Nie doprowadza odpowiedniej ilości słońca do znajdujących się przy nim roślin, przez co hamuje ich wzrost. Ma praktycznie zerową ażurowość, przez co nie zawsze pozwala dobrze oświetlić posesję. 

Ponadto, szczególnie na ciemnych matach ratanowych, widać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, pochodzenia organicznego. Należy więc dobrze dbać o ten rodzaj płotu, ponieważ zabrudzony, nie wygląda estetycznie. 

Ogrodzenie panelowe - znakomita jakość i szybki montaż 

Ogrodzenie panelowe jest jednym z najbardziej popularnych typów ogrodzeń. Stworzone ze stalowych, ocynkowanych, solidnych drutów, zabezpieczonych technologią proszkową przed korozją. Pojedyncze panele ogrodzeniowe o równych wymiarach, mocuje się do słupów utwardzonych w podłożu. Należy pamiętać, aby dokonać dokładnych pomiarów terenu i dobrze wyznaczyć miejsca na słupki. Wówczas, podczas montażu, nie będzie żadnych problemów. Taką konstrukcję jesteśmy w stanie postawić samodzielnie. 

Największymi zaletami ogrodzenia panelowego są solidność, trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Nie straszne mu deszcze, wiatry oraz mróz. W miejscach łączeń możemy spotkać dodatkowe wzmocnienia, dzięki temu nic nie jest w stanie sforsować tego jakże wytrzymałego ogrodzenia. 

Co więcej, ogrodzenie panelowe idealnie wpisuje się w architekturę praktycznie każdego krajobrazu. Niezależnie od stylu aranżacji budynku, możemy zastosować z powodzeniem tego typu ogrodzenie. Jest to rozwiązanie niezwykle uniwersalne i praktyczne. Posiada sporą ażurowość, dzięki czemu dostarcza odpowiednią ilość słońca do całej posesji. Jeśli mieszkańcy chcą osłonić się przed wzrokiem sąsiadów, wystarczy zastosować dodatkowe przesłony. Nie jest to kosztowne wyjście z sytuacji, a jednocześnie zapewnia ogromny komfort w miejscach, które do tego wyznaczymy. 

Ogrodzenie panelowe jest zatem zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem i o wiele tańszym, patrząc na wszystkie szczegółowe koszty. Przede wszystkim ze względu na konieczność zakupu metalowych przęseł, do których należy dokupić jeszcze matę ratanową. Ogrodzenie panelowe zaś jest skuteczne samo w sobie, a ponadto nie wymaga żadnego dodatkowego wysiłku, takiego jak renowacja, czyszczenie czy impregnacja, ponieważ jest już fabrycznie zabezpieczone. Decyzja oczywiście nie jest jednoznaczna i warto zastanowić się, na jakich cechach przewodnich zależy nam najbardziej!