Moda na baseny ogrodowe dotarła do Polski już jakiś czas temu, ale wcześniej stawiano głównie te dmuchane z supermarketów. Obecnie widać wyraźną tendencję do budowy profesjonalnych basenów rodem z amerykańskich filmów. Bez względu na to, czy chęć posiadania własnego kąpieliska podyktowana jest zamiarem pływania, czy urozmaicenia architektonicznego swojej posiadłości, już przy podejmowaniu decyzji o jego budowie, warto pomyśleć także, na jakie ogrodzenie basenu się zdecydować.

Dlaczego warto zdecydować się na ogrodzenie basenu?

Na ogrodzenie basenu powinni zdecydować się przede wszystkim ci, którzy mają małe dzieci i zwierzęta domowe. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa, a każdy przewidujący rodzic z pewnością jest w stanie dostrzec zagrożenia, jakie może stwarzać dla ich małych pociech swobodny dostęp do ogrodowego basenu. Czasem wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Podobnie zagrożone mogą być domowe zwierzęta, które nieraz podchodzą do źródła wody w celu zaspokojenia pragnienia. Ogrodzenie to także dobry pomysł nawet jeśli w obejściu nie ma dzieci, ani zwierząt domowych, ale chce się mieć pewność, że żadne dzikie zwierzęta, czy nieproszeni goście nie będą z niego korzystać. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy teren posesji nie jest ogrodzony, co ciągle jeszcze zdarza się na terenach wiejskich, szczególnie tych słabo zaludnionych. Oprócz względów podyktowanych bezpieczeństwem odpowiednio dobrane ogrodzenie basenu ogrodowego może być również ciekawym elementem aranżacji części rekreacyjnej ogrodu.

Ogrodzenie basenu – jakie są możliwości?

W zależności od tego, jakie funkcje ogrodzenie basenu ma pełnić, można wybierać między różnymi możliwościami. Jeżeli jego najważniejszym zadaniem będą względy bezpieczeństwa, warto postawić na solidne i trwałe rozwiązania, które na pewno nie zawiodą. Jeśli natomiast ma ono być głównie ozdobą i częścią aranżacji terenu, ważny będzie dobry pomysł na ogrodzenie basenu. Oto kilka propozycji:

- ogrodzenie z siatki

W nowoczesnych domach z basenem raczej tradycyjna siatka ogrodzeniowa nie będzie dobrym rozwiązaniem ze względów estetycznych. Dostępne są jednak tzw. ochronne ogrodzenia basenu wykonane z nowoczesnej siatki z włókna szklanego pokrytego winylem. Są rozwiązaniem stosowanym szczególnie bezpośrednio przy obudowie basenu. Jak zapewniają ich producenci, skutecznie zabezpieczą basen przed wejściem na jego teren maluchów. Mają lekką konstrukcję i można je szybko postawić. Są jednak dosyć drogie i mimo że, jak zapewniają sprzedawcy, trwałe i wytrzymałe, gwarancja często wynosi jedynie 3 lata.

- drewniane ogrodzenie 

Drewniany płotek to świetny pomysł na ogrodzenie basenu, jeśli ma służyć celom przede wszystkim dekoracyjnym. Amatorów drewna z pewnością ucieszy koncepcja drewnianej zabudowy wokół basenu stelażowego, z wykonanymi z drewna schodkami i podestem na leżaki. Pięknie wokół tego będzie wyglądać również drewniane ogrodzenie, które razem z całą drewnianą zabudową stworzy ciekawą kompozycję architektoniczną w ogrodzie. Trzeba pamiętać jednak, że drewno jest materiałem higroskopijnym i trzeba je regularnie impregnować, aby mogło posłużyć dłużej. Można oczywiście zdecydować się na zamiennik naturalnego drewna, czyli drewno polimerowe, które do złudzenia je przypomina, prezentując nawet charakterystyczne słoje.

- panelowe ogrodzenie

Ogrodzenie panelowe to kolejny pomysł na ogrodzenie basenu. Jest nowoczesne, ażurowe i nienachalne w swojej stylistyce. Wykonane z ocynkowanej ogniowo stali wykazuje dużą odporność na korozję, którą jeszcze zwiększa malowanie proszkowe. Łatwo i szybko można je montować i demontować. Skutecznie zabezpieczy teren basenu i producenci zwykle dają na nie aż 10 lat gwarancji, co jest niezwykle obiecujące, szczególnie że jest stosunkowo tanie. Jego dodatkowym atutem jest możliwość wyboru różnego rodzaju paneli ogrodzeniowych w najróżniejszych rozmiarach. Jeśli natomiast zapragnie się mieć więcej prywatności przy basenie, można przynajmniej w części osłonić je specjalną taśmą, czy sztucznym żywopłotem albo posadzić prawdziwy. Płot panelowy może być dobrym wsparciem dla pnących roślin, co może uatrakcyjnić teren wokół basenu.

- szklane ogrodzenie 

Ogrodzenie basenu ze szkła może być ciekawym, choć w Polsce wciąż niszowym rozwiązaniem, ze względu na cenę. Jego główną zaletą jest to, ze transparentne szkło nie zasłania widoku i przy zastosowaniu obecnych technologii jest bardzo wytrzymałe. Może za to ograniczać ruch powietrza, co szczególnie w upalne dni nie każdy dobrze toleruje. Do tego trzeba je regularnie czyścić po obu stronach, aby zawsze prezentowało się estetycznie. Z czasem wystawione na działanie czynników atmosferycznych może mieć drobne rysy, które będą tę estetykę zakłócały. Jeśli ogrodzenie jest wysokie, może narażać przelatujące ptaki na kolizje z niewidzialną przeszkodą.

Jakie ogrodzenie basenu wybrać najlepiej?

Każde z wymienionych rodzajów ogrodzenia ma swoje plusy. Przy wyborze trzeba przede wszystkim jasno określić, co jest priorytetem. Jeśli ma to być bezpieczeństwo, warto postawić na solidne i trwałe ogrodzenie panelowe, które będzie służyło dobrze przez wiele lat. O dziwo, to samo ogrodzenie będzie najlepszym wyborem jeśli weźmie się pod uwagę koszty. Jest ono najtańsze spośród przedstawionych, biorąc pod uwagę nawet cenę zakupu, a przy uwzględnieniu stosunku okresu trwałości do ceny ta korzyść jest jeszcze większa. Ogrodzenie basenu z siatki, szklane czy drewniane może być najlepszym wyborem wtedy, gdy to względy aranżacyjne są priorytetem i akurat te typy ogrodzeń zdaniem właściciela posesji najlepiej będą komponować się z otoczeniem.

Ogrodzenie basenu ogrodowego to dobry pomysł, a często i konieczność, jeśli w domu są dzieci, czy domowe zwierzęta. Przedstawione propozycje nie są jedynymi na rynku ogrodzeń, ale można z nich skorzystać przy grodzeniu basenu, bo jak najbardziej się do tego nadają. To, które z nich będzie najlepszym wyborem, pozostaje w kwestii indywidualnych preferencji i priorytetów. Warto je wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.