Ogrodzenie panelowe jest coraz częściej wybierane ze względu na liczne zalety, do których należy szybki i łatwy montaż, który można wykonać nawet samemu. Czasem jednak przy zamawianiu paneli ogrodzeniowych, montaż ogrodzenia jest wliczony w cenę płotu. Warto o tę kwestię zapytać już na początku zainteresowania ofertą. Jeśli jednak ona takiej usługi nie obejmuje, ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego w przypadku, gdy zamawia się go osobno i co ma wpływ na cenę? A może zdecydować się na montaż samodzielnie? Podpowiadamy czy warto i jak to zrobić.

Czy warto powierzyć montaż ogrodzenia panelowego profesjonalnej ekipie?

Montaż ogrodzenia panelowego jest łatwy i można wykonać go samodzielnie. Czasami opłaca się to ze względów oszczędnościowych, szczególnie jeśli działka, którą chce się ogrodzić, jest duża, ponieważ cena montażu liczona jest za każdy metr bieżący ogrodzenia. Jeśli jednak płot panelowy ma być postawiony szybko lub na trudnym terenie warto zatrudnić profesjonalistów, którzy nawet bardzo duże działki potrafią ogrodzić w jeden lub dwa dni. Jest to możliwe, ponieważ gotowe panele ogrodzeniowe montuje się do słupków za pomocą obejm, co doświadczonej ekipie nie zajmuje dużo czasu. Jednak to, jak szybko powstaje i ile kosztuje zamontowanie ogrodzenia, uzależnione jest także od tego, czy płot panelowy ma mieć podmurówkę, czy nie. Z reguły mieć jej nie musi, ale w niektórych sytuacjach jest jak najbardziej wskazana. Jeśli właściciel posesji posiada psa, który lubi podkopywać się pod ogrodzeniem, dobrze jest postawić podmurówkę. Jest ona również wskazana jeśli płot stawia się na grząskim lub pochyłym gruncie. Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką jest droższy, ale w przypadkach, gdy jest ona konieczna, lepiej powierzyć postawienie takiego płotu fachowcom. Szczególnie ważne jest to, aby montaż ogrodzenia na pochyłym terenie był profesjonalnie wykonany, gdyż tylko taki może zagwarantować, że płot będzie stabilny i trwały.

Jak wykonać montaż ogrodzenia panelowego samemu?

Montaż ogrodzenia panelowego składa się z kilku etapów. Wcześniej jednak należy przygotować sobie odpowiednie narzędzia, które będą niezbędne do rozpoczęcia prac. Trzeba koniecznie zaopatrzyć się w metrówkę i dobrej jakości poziomicę. Może przydać się też sznurek i specjalne nożyce do skracania paneli, a także narzędzia do wykopania dołków. Dobrze służy do tego celu wiertnica glebowa, za pomocą której można precyzyjnie wywiercić otwór o pożądanej średnicy. Kiedy już skompletuje się narzędzia, można rozpocząć prace, które muszą przebiegać w następującej kolejności:

1. Oczyszczenie terenu, planowanie i pomiary

Przed rozpoczęciem prac montażowych należy dokładnie oczyścić i wyrównać teren. Usunąć trzeba kamienie, pozostałości roślinnych korzeni oraz wszystkiego, co może przeszkadzać w budowaniu ogrodzenia. Jeśli teren jest nierówny z różnorodnymi wypukłościami, trzeba go wyrównać, przenosząc ziemię z terenów wypukłych do miejsc, gdzie jej potrzeba. Jest to konieczne dla zachowania estetyki i stabilności przyszłego płotu. W przypadku dużych nierówności terenu najlepiej jego wyrównanie powierzyć doświadczonej ekipie.

2. Lokalizacja słupków i wykopanie dołków

Na oczyszczonym i wyrównanym terenie możliwe jest już dokonanie pomiarów i wytyczenie miejsc, w których staną słupki ogrodzeniowe. Następnie przystępuje się do wykopania dołków pod słupki. Powinny być one na tyle głębokie, aby zalanie betonem nastąpiło poniżej strefy przemarzania gruntu, która w Polsce w różnych regionach wynosi od 0,8 m do 1,4 m.

3. Osadzenie słupków

Słupki należy osadzić dokładnie w środku wykopanych otworów, a następnie zalać betonem. Ważną czynnością przy tym jest dbanie o zachowanie poziomu, pionu i jednakowej wysokości słupków. Przydaje się do tego poziomica i sznurek rozciągnięty między słupkami. Warto wiedzieć, że poziomuje się je do górnej krawędzi płotu, a nie do gruntu. Tylko dokładne wypoziomowanie słupków zapewni stabilność przyszłego ogrodzenia i trzeba to zrobić szybko, zanim beton zwiąże.

4. Montaż paneli do słupków

Montaż paneli do słupków ogrodzeniowych rozpoczyna się po wyschnięciu betonu. Za pomocą obejm łączy się panele ze słupkami, a następnie skręca przy pomocy zrywalnych nakrętek. Tylko takie dadzą gwarancję, że osoba niepowołana nie zdemontuje płotu.

Powyżej opisane prace montażowe dotyczą jedynie płotu bez podmurówki. Jest na tyle prosty, że można go wykonać samemu, nawet nie posiadając dużego doświadczenia w stawianiu ogrodzeń. Montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką lepiej zlecić fachowcom, szczególnie jeśli ma ona być tradycyjna, czyli wylewana. Podobnie montaż ogrodzenia na pochyłym terenie może wymagać specjalistycznej wiedzy i lepiej powierzyć go doświadczonej ekipie. Fachowcy najlepiej będą wiedzieć, czy jest w takim wypadku konieczna podmurówka, czy nie oraz sprawnie ją postawią.

Ile kosztuje montaż ogrodzenia panelowego?

Jeśli montaż ogrodzenia panelowego nie jest wliczony w cenę ogrodzenia i chce się zamówić go osobno, trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie on dodatkowym wydatkiem, którego wysokość uzależniona jest od kilku czynników. Wpływ na cenę ma wielkość ogrodzenia oraz to, czy zamawia się płot panelowy z podmurówką, czy bez niej. Oczywiście montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką będzie droższy. Jeśli teren jest trudny, np. pochyły, przekłada się to czasami również na wysokość ceny montażu. W zależności of firmy, której powierzy się zamontowanie ogrodzenia oraz regionu Polski, w którym ogrodzenie powstanie, te koszty mogą się wahać i bardzo trudno z góry jest oszacować dokładną cenę montażu. Ze względu na różnorodną specyfikę terenu pod ogrodzenie orientacyjne ceny zaczynają się od 40 zł za montaż metra bieżącego ogrodzenia. Cena robocizny wzrasta jeśli zamawia się montaż ogrodzenia panelowego z podmurówką prefabrykowaną do około 50 zł za metr, a wylewaną nawet 60 zł za metr bieżący.

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego to spore oszczędności w budżecie. Jeśli jednak teren jest pochyły lub niestabilny lepiej zaufać doświadczonej ekipie. Koszty poniesione na profesjonalny montaż są często dobrą inwestycją w solidne ogrodzenie, które przetrwa długie lata.