Dylemat, czy lepiej postawić ogrodzenie pełne, czy ażurowe ma wielu właścicieli działek. Z jednej strony boją się trwale otaczać murem, nie mając pewności, czy im się wkrótce nie znudzi i czy nie zapragną więcej przestrzeni w zasięgu wzroku. Z drugiej strony mają obawy, czy stawiając ogrodzenie ażurowe, nie zechcą mieć pewnego dnia więcej prywatności. Rozwiązaniem kompromisowym w tej sytuacji może być siatka cieniująca na płot.

Co to jest siatka cieniująca na płot i gdzie się ją stosuje?

Siatka cieniująca na płot jest produktem przeznaczonym do osłony przed palącym słońcem, wiatrem, czy wzrokiem przechodniów. Stosuje się ją nie tylko do przykrywania płotów, ale też upraw, szklarni, czy obiektów sportowych. Można przesłaniać nią też balkony. Wykonana jest z włókien polipropylenowych lub polietylenowych i w zależności od rodzaju, gęstości i grubości splotu może posiadać różne stopnie zacienienia, dzięki czemu jej zastosowanie jest takie uniwersalne. Siatka cieniująca na płot może występować w różnych barwach, ale najbardziej popularna to ta w kolorze zielonym. Jest chętnie wybierana, ponieważ znakomicie wtapia się w zielone pełne roślin otoczenie i świetnie z nim harmonizuje. W jej otoczeniu, podobnie, jak wśród naturalnej zieleni dobrze się wypoczywa. W sprzedaży dostępne są też siatki w kolorze szarym, czarnym, czy brązowym, które dobrze zacieniają. Jeszcze ważniejszym czynnikiem niż kolor przy dokonywaniu wyboru są różne, wahające się od 40 do 95 % stopnie zacienienia. Dzięki temu siatka cieniująca na płot może być dobrana stosownie do potrzeb.

Kiedy siatka cieniująca na płot okazuje się szczególnie przydatna?

Jak sama nazwa wskazuje, siatka cieniująca na płot ma za zadanie przede wszystkim zapewnić cień, chociaż wykorzystywana jest nie tylko w tym celu. W zależności od roli, jaką ma odegrać, może być stosowana cały rok lub tylko sezonowo. Oto kilka powodów, kiedy szczególnie warto ją zastosować:

- osłona przed palącym słońcem

Jeśli ogrodzenie jest wysokie, siatka może zapewnić ochronę przed silnymi promieniami słońca nie tylko posadzonym w pobliżu ogrodzenia roślinom, ale i wypoczywającym ludziom, czy szukającym odrobiny cienia zwierzętom. Zastosowana do tego celu, przydaje się szczególnie podczas upalnego lata w miejscach, gdzie nie ma zapewniających cień drzew.

- ochrona przed wiatrem, kurzem i hałasem

W zależności od gęstości splotu może chronić lepiej lub gorzej przed niekorzystną pogodą, czy zanieczyszczeniami od strony ulicy. Jej wytrzymałość jest różna w zależności od grubości włókien i zastosowanego splotu. W okolicach, gdzie wiatry często dają się bardzo ludziom we znaki, lepiej wybierać te mocniejsze o gęstym splocie. Podobnie jest w przypadku, kiedy ma chronić przed hałasem. Głośnych dźwięków skutecznie nie wytłumi, ale ta o grubych i gęsto splecionych włóknach nieco je złagodzi.

- osłona zapewniająca prywatność

Zastosowana w celu zapewnienia prywatności może dobrze spełnić swoje zadanie, jeśli będzie gęsta. Jednakże nawet siatka cieniująca na płot o niewielkim stopniu zacienienia potrafi osłonić przed przypadkowym zainteresowaniem przechodniów. Odgradza też mieszkańców od niekorzystnych widoków za płotem, których nie ma się ochoty oglądać, np. terenu budowy. W takim wypadku jest dobrym rozwiązaniem tymczasowym, które można usunąć z ogrodzenia kiedy budowa się skończy i wykorzystać do innych celów.

- zasłonięcie mało estetycznego płotu

Siatka może być użyta również w celu zakrycia niedoskonałości w starym ogrodzeniu, które jeszcze musi poczekać na renowację czy wymianę, chociażby ze względów finansowych. Jeśli komuś zależy na oszczędnościach i wybierze siatkę o rzadszym zacienieniu, z pewnością nie będzie to rozwiązanie na wiele sezonów, ale na rok w zupełności wystarczy. Jeśli chce się na dłużej w taki sposób osłonić płot lepiej wybrać nieco droższą siatkę o grubszym splocie, posiadającą dodatkowe zabezpieczenie przed promieniami UV, które mogą powodować zmianę koloru czy blaknięcie, co nieestetycznie wygląda.

We wszystkich tych sytuacjach siatka cieniująca na płot sprawdzi się bardzo dobrze. Nie tamuje całkowicie przepływu powietrza, a także nie redukuje zupełnie dostępu promieni słonecznych tam, gdzie są one konieczne, np. do wzrostu roślin. Odpowiedni stopień zacienienia pozwala dobrać optymalny jej rodzaj do aktualnych potrzeb.

Siatka cieniująca na płot – jak ją zamontować?

Siatka cieniująca powinna być dopasowana rozmiarem do ogrodzenia. Najczęściej kupuje się ją zwiniętą w rolce. Może zamontować ją jednak nawet jedna osoba. Trzeba tylko pamiętać, że aby siatka cieniująca na płocie dobrze się prezentowała, musi być odpowiednio naciągnięta. Zwisająca luźno źle wpłynie na estetykę i nie przyniesie takiego efektu, jaki da siatka naprężona. Montaż jest bardzo prosty za pomocą opasek zaciskowych. Należy je umieścić gęsto co 20, najwyżej 30 cm, aby siatka wytrzymała napór wiatru, czy nie uległa innym niekorzystnym warunkom atmosferycznym. Najłatwiej montuje się ją na płocie, który ma prostokątne równo rozstawione oczka, jakim jest ogrodzenie panelowe. Można wtedy precyzyjnie w równych odstępach przyczepić ją do podłoża. Daje się ją jednak zamontować także na innych typach ogrodzeń, między innymi na płocie z siatki ogrodzeniowej, czy leśnej. Łatwy montaż, jak i możliwość szybkiego demontażu i ponownego zwinięcia w rolkę, która nie zajmie dużo miejsca, sprawiają, że warto taką siatkę cieniującą mieć i stosować w razie potrzeby nie tylko do osłony ogrodzenia zewnętrznego, ale także różnych przegród wewnętrznych w ogrodzie, czy na tarasie lub balkonie. Z pewnością przyda się również do zabezpieczania roślin.

Siatka cieniująca na płot ma zastosowanie uniwersalne, co sprawia, że przydaje się prawie w każdym gospodarstwie. Jest tania, a jej zastosowanie może przynieść wiele korzyści ludziom, zwierzętom i roślinom. Przed wyborem, trzeba się jedynie zastanowić, jaki stopień zacieniowania będzie najbardziej odpowiedni w danej sytuacji, no i dobrać taki kolor, który dobrze wkomponuje się w otoczenie.