To co nam się podoba, nie zawsze okazuje się wpisywać w nasze potrzeby. Nie zawsze też każde rozwiązanie jest na tyle funkcjonalne, aby dokładnie spełnić oczekiwania o idealnym ogrodzeniu. Warto więc dowiedzieć się więcej, na temat poszczególnych rodzajów ogrodzeń oraz zestawić wszystkie ich cechy, aby podjąć dobrą decyzję. Jednocześnie warto pomyśleć o tym, jak odpowiedni płot może nam pomóc i ułatwić nasze codzienne życie na własnej posesji. Jak wybrać ogrodzenie zewnętrzne? 

Czym jest ogrodzenie zewnętrzne?

Ogrodzenie zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, jest konstrukcją płotu, która znajduję się na zewnątrz działki. Ma za zadanie chronić naszą posesję przed ingerencją osób z zewnątrz, a jednocześnie zapewniać maksimum bezpieczeństwa dla domowników, zwierząt domowych oraz warunków technicznych na posesji, np. roślin, krzewów, drzew oraz poszczególnych elementów nieruchomości.

Czy warto stawiać ogrodzenie zewnętrzne?

Ogrodzenie, w zależności od rodzaju, powinno spełniać różnorodne funkcje. Natomiast po co właściwie stawiać jakiekolwiek ogrodzenie? Oczywiście są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy umieszczania płotu na działce. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Musimy po prostu ocenić, co najbardziej z tego zestawienia spełnia nasze oczekiwania. Trzeba przyznać, że jest zdecydowanie więcej osób, które chcą postawić ogrodzenie na swojej działce. Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo domowników i chęć zapewnienia sobie odpowiedniego poziomu prywatności. Ludzie boją się także zwierzyny, która mogłaby poniszczyć ogród. Nie brakuje też wandali, którzy szukają okazji do tego, aby wtargnąć na posesję i wyrządzić na niej szkody, chociażby dla zabawy. Otwarty ogród jest tylko do tego zachętą. A przecież inwestując w aranżację ogrodu, ostatnią rzeczą jaką chcemy, to patrzeć na marnowanie naszej pracy oraz pieniędzy, tym bardziej nie z powodu naszego zaniedbania. Właśnie dlatego warto postawić ogrodzenie na swojej posesji.

Dlaczego ogrodzenie zewnętrzne to poważna decyzja?

Musimy jednak zwrócić uwagę na kwestię długowieczności ogrodzenia. Wybór płotu to bardzo poważna decyzja, ponieważ zazwyczaj wiąże się nie tylko z solidnym wydatkiem, ale ogromną ilością czasu, przeznaczonego na podjęcie odpowiedniej decyzji. Pamiętajmy, że postawione ogrodzenie będzie nam towarzyszyło każdego dnia przez kilka kolejnych lat. Nie możemy więc w tym momencie iść na kompromisy, aby w przypadku pewnych mankamentów ujawniających się po czasie, nie pożałować swojej decyzji. Zatem warto zrobić zestawienie wad i zalet różnych rozwiązań, aby dokładnie przeanalizować zasadność każdej z poszczególnych cech, na własnej posesji.

Ogrodzenie zewnętrzne metalowe

W przypadku ogrodzeń metalowych mamy do wyboru różnorodne rodzaje i kształty płotów. Możemy mieć tu do czynienia z siatką, której cena jest niska, jej montaż jest stosunkowo prosty, a ogrodzenie jest dość elastyczne. Umożliwia to dopasowanie siatki do nierównego terenu. Jednocześnie siatka nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o konserwację ogrodzenia. Siatka nie jest jednak zbyt wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Posiada ponadto wysoką przezierność, która jest zaletą w stosunku do roślin i kwestii nasłonecznienia terenu, jednak nie zapewnia zbyt dużego poziomu prywatności.

Nowoczesne ogrodzenie zewnętrzne w postaci ogrodzeń modułowych z przęseł metalowych to hit ostatnich lat, szczególnie w przypadku minimalistycznych osiedli domków jednorodzinnych. Niestety to rozwiązanie jest dość drogie i ogranicza postawienie tego typu ogrodzenia na całym obwodzie działki. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na ten typ płotu wyłącznie od frontu, jednocześnie łącząc go z ogrodzeniem panelowym na pozostałych granicach posesji.

Ogrodzenie zewnętrzne panelowe

Jeśli jesteśmy przy ogrodzeniu panelowym, warto wspomnieć o jego najważniejszych zaletach. Przede wszystkim gwarantuje ono bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, jest przystępne cenowo, uniwersalne, wytrzymałe na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia, łatwe w montażu. Oprócz tego ogrodzenie zewnętrzne panelowe zapewnia duży wybór niestandardowych wymiarów. Rozwiązanie to nie wymaga w zasadzie konserwacji, ponieważ wykonane jest z metalu ocynkowanego, dodatkowo zabezpieczone proszkowo przed korozją. Nie musimy martwić się zatem o jakąkolwiek impregnację. Oprócz tego na rynku istnieje duży wybór wariantów kolorystycznych. Dzięki temu wybierzesz takie ogrodzenie zewnętrzne panelowe, jakie tylko chcesz. Mimo, że cechuje je wysoka przezierność, masz możliwość zastosowania dodatkowych przesłon, które zapewniają maksimum prywatności.

Ogrodzenie plastikowe

Ogrodzenie plastikowe jest dość niedrogie, posiada duży wybór kolorów i jest odporne na wilgoć. Jednakże ogrodzenie zewnętrzne powinno być również estetyczne i przyjazne dla ogrodu, czego raczej o ogrodzeniu plastikowym nie możemy powiedzieć. Ogrodzenie zewnętrzne plastikowe nie jest też zbyt stabilne i odporne na wysokie oraz niskie temperatury.

Ogrodzenie drewniane

Ogrodzenie drewniane jest piękne i doskonale wpisuje się w motyw ogrodu, jednak za dobry materiał należy sowicie zapłacić. Oprócz tego drewno wymaga regularnej konserwacji. Nieodpowiednia impregnacja może spowodować korozję biologiczną na drewnie, jeśli tylko rośliny będą zbyt blisko płotu. Ogromną zaletą ogrodzenia drewnianego jest jednak duży wybór jego rodzajów.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie betonowe charakteryzuje się wysoką nieprzeziernością – oferuje prywatność, lecz jednocześnie zaciemnia przestrzeń, co wpływa negatywnie na domowników, ale przede wszystkim na rośliny. Ponadto jego wygląd jest dość toporny, a ogrodzenie zewnętrzne powinno być raczej lekkie i przystępne. Trudność montażu i wymagania, jeśli chodzi o większą ilość miejsca, to z pewnością jego główne wady. Trzeba jednak przyznać, że ogrodzenie betonowe nie wymaga konserwacji, co jest dość wygodne dla domowników.