Dlaczego ogrodzenie posesji wydaje się takim trudnym zadaniem? Przede wszystkim wynika to z niewiedzy, czego oczekujemy od płotu. Warto zastanowić się, jakie funkcje powinno spełniać i względem nich wybierać typ ogrodzenia na własną działkę. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju budynku, rozmiaru terenu i innych czynników, które powinny determinować wybór. Ogrodzenie domu nie jest aż tak trudne, kiedy raczej mieścimy się w ramach klasycznego domu z niewielką działką. Ale jak wybrać ogrodzenie rezydencji? Tu zaczynają pojawiać się schody, bo kiedy możemy nazwać budynek domem, a kiedy rezydencją? O tym wszystkim piszemy w artykule. Miłej lektury! 

Czym różni się rezydencja od domu?

Rezydencją możemy nazywać każdy budynek, który jest znacznie większy od zwyczajnego domu jednorodzinnego. W rezydencji zazwyczaj mieszka też więcej niż jedno pokolenie, dlatego ilość pomieszczeń musi być dostosowana do liczby mieszkańców. Bardzo często rezydencja posiada więcej sypialni niż dom jednorodzinny wszystkich pomieszczeń razem wziętych. Metraż budynku przekłada się oczywiście także na metraż działki, który powinien być pokaźny. W grę wchodzi nie tylko sama konstrukcja rezydencji, ale także wszystkich innych nieruchomości, m.in. garaże, drewutnie, altany. Nierzadko rezydencja posiada także zabudowany lub odkryty basen, z którego domownicy korzystają przez cały rok. Na terenie rezydencji spotkać można także korty do tenisa, mini pola golfowe czy boisko do koszykówki, a także plac zabaw dla dzieci oraz strefę relaksu na powietrzu. Rezydencja jest budynkiem, w którym najczęściej mieszkają ponadprzeciętnie zamożni ludzie. W związku z tym wartość nieruchomości oraz wszystkiego, co się w niej znajduje, jest wysoka. Powinna być więc dobrze chroniona przed włamywaczami i innymi intruzami. Szczególnie, że zazwyczaj wartość tę można dostrzec już na pierwszy rzut oka. W przypadku zwykłego domu jednorodzinnego wcale nie jest to tak oczywiste.

Ogrodzenie rezydencji – jakie powinno być?

Jak już wspomnieliśmy, ogrodzenie rezydencji powinno chronić wartość nieruchomości, ale także domowników. Musi być więc solidne, trwałe, odporne na uszkodzenia oraz ingerencję intruzów. Warto zatem postawić dość wysoki płot. Oczywiście nie powinniśmy robić z niego fortecy, dlatego doskonale sprawdzi się tu ogrodzenie, które charakteryzuje się wysokim stopniem ażurowości. To sprawi, że budynek będzie chroniony, a domownicy nie będą się czuli zamknięci. Ażurowość pozwala także na bezproblemowy przepływ powietrza oraz odpowiednią ilość słońca, która powoduje, że rośliny mają możliwość prawidłowo wzrastać.

Ogrodzenie rezydencji to nie jest sprawa do szybkiego zrealizowania, bez żadnego zastanowienia. Na szali bowiem leży duża wartość nie tylko domu, ale także przedmiotów, które się w nim znajdują. Zatem warto pomyśleć o dobrym rozwiązaniu, które nie zawiedzie domowników i ochroni ich przed kradzieżą, a także zapewni im samym bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

Czy ogrodzenie rezydencji może być mieszane?

Rodzajów ogrodzeń mamy na rynku sporo. Od betonowych, poprzez gabionowe, na stalowych kończąc. Każde z nich ma swoje niezaprzeczalne zalety, ale także wady. Jeśli różne ogrodzenia spełniają poszczególne funkcje, których oczekujesz, warto pomieszać typy ogrodzeń. Może z tego wyjść coś naprawdę funkcjonalnego, estetycznego, a przede wszystkim korzystnego.

Ogrodzenie rezydencji z podmurówką czy bez?

Na początek warto określić aspekty techniczne. Może się bowiem okazać, że zdecydujesz się na ogrodzenie z podmurówką, aby zapewnić stabilność i bezpieczeństwo w jeszcze większym stopniu. Być może masz psa, który uwielbia się podkopywać. A może Twoją zmorą są głównie rośliny, które przerastają spoza płotu na Twoją posesję? Te problemy zdecydowanie załatwi solidna podmurówka betonowa. Warto więc pomyśleć nad jej postawieniem, tym bardziej jeśli wymarzone ogrodzenie stawiasz na kilka dobrych lat. Podmurówka bowiem nie sprzyja częstym zmianom, jeśli chodzi o płot na posesji.

Jeśli nie chcesz stawiać podmurówki, istnieje kilka ciekawych rozwiązań ogrodzeniowych, które zasługują na uwagę, m.in. ogrodzenie rezydencji za pomocą płotu drewnianego. Warto jednak na początek zorientować się, z jakim typem gruntu mamy do czynienia. Może się bowiem okazać, że wybrany przez nas rodzaj ogrodzenia, nie będzie w grząskim gruncie zachowywał się stabilnie. To obniży jego jakość, a tym samym bezpieczeństwo posesji oraz domowników. Wówczas podmurówka będzie wymagana.

Wjazd do rezydencji

Nie zapominajmy o bramie wjazdowej oraz wejściowej. W przypadku rezydencji, sam budynek jest nierzadko usytuowany nieco w głębi posesji, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Przy bramie wjazdowej można od czasu do czasu spotkać nawet specjalną budkę ochrony, w której obiektu pilnuje stróż. Brama wjazdowa powinna być dopasowana stylem do zamysłu budynku, jednakże ogrodzenie posesji całym wysokobudżetowym ogrodzeniem jest dość kosztowne, a przede wszystkim trudne w budowie.

Ogrodzenie panelowe rezydencji

Z pomocą przychodzi ogrodzenie panelowe, które idealnie wpisuje się w klimat każdej posesji. W dodatku jest ażurowe, więc z wnętrza posesji pięknie widać okolicę, a przechodnie mogą podziwiać zarówno ogrodzenie rezydencji, jak i budynek. Pięknie nasłoneczniona działka to dodatkowy atut. Jeśli chodzi jednak o ogrodzenie rezydencji, największą zaletą ogrodzenia panelowego jest przede wszystkim indywidualne dopasowanie wysokości ogrodzenia. W przypadku rezydencji, ogrodzenie powinno być dość wysokie. Ogrodzenie panelowe pozwala wybrać taką wysokość, jaka najbardziej nam odpowiada.

Oprócz tego ogrodzenie panelowe jest po prostu uniwersalne, trwałe i solidne. Idealnie sprawdzi się jako ogrodzenie rezydencji. Mimo swojego niepozornego wyglądu, znacznie bardziej spisze się jako ochrona domu, niż np. ogrodzenie drewniane, które jest w stanie pokonać każdy intruz. Płot panelowy to ogrodzenie na miarę naszych czasów. Wykonane ze stali ocynkowanej, jest odporne na czynniki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne.