Sezon na stawianie ogrodzeń uważamy za otwarty! Wiosna i lato to najlepszy czas na ogradzanie domu, ponieważ wykonanie niezbędnych prac glebowych pod budowę płotu, najlepiej wykonuje się, kiedy temperatury wskoczą powyżej zera. Wybór ogrodzenia to dość duże wyzwanie – przecież chodzi o płot, który zostanie z nami na lata, a na budowę którego będziemy musieli przeznaczyć sporo gotówki. Jak tanie by ono nie było, biorąc pod uwagę wymiary standardowej działki mieszkalnej, kwota jest dość pokaźna i na pewno nie możemy jej porównać do naszych codziennych wydatków. Spośród wielu pięknych ogrodzeń, wyłania nam się ogrodzenie klasyczne – od lat, nieprzerwanie królujące w wielu polskich domach. Dlaczego? Jaka jest jego charakterystyka? O tym wszystkim w artykule!

Jak dobrać rodzaj ogrodzenia do stylu domu?

Rodzaje ogrodzeń niemal dwoją nam się w oczach, kiedy już przekroczymy próg marketu budowlanego. Warto więc szukać producenta lub dystrybutora, dzięki któremu unikniemy wycieczek do sklepów. Spośród jego asortymentu, dostępnego w sieci, będziemy mogli wybrać jeden, odpowiadający nam rodzaj ogrodzenia i zamówić cały zestaw bezpośrednio pod nasze drzwi. Proste? 

Ale jak zatem dobrać odpowiednie ogrodzenie? Musimy spojrzeć z dystansem na styl naszego domu. Pewnie ocenimy to nie tylko po samym jego wyglądzie, ale także przypominając sobie ostateczny zamysł oraz naszą ulubioną estetykę. Z pewnością wiele jej aspektów przenieśliśmy podczas budowy domu do jego wnętrza, toteż scharakteryzowanie go nie powinno stanowić dla nas problemu. Przy obecnych cenach mieszkań, w szczególności w dużych aglomeracjach, buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych. W głównej mierze porównywane są do stylu nowoczesnego, który jest teraz naprawdę modny. Nie każde warunki zabudowy pozwalają jednak na budowę np. płaskiego dachu, dlatego zazwyczaj zarówno sylwetka domu, jak i jego wnętrze, częściej nawiązują do stylu eklektycznego, łączącego w sobie różnorodne cechy wielu stylów. 

Oczywiście nie wychodzą z „mody” także klasyczne budynki, zarówno te w fasonie miejskich willi, jak również podmiejskich posiadłości dworkowych. Do takich miejsc idealnie sprawdza się ogrodzenie klasyczne – łączy się je najczęściej z budynkami o spadzistym dachu. Jak wygląda taki typ ogrodzenia i czym się charakteryzuje? 

Jak wygląda ogrodzenie klasyczne?

Myśląc o ogrodzeniu klasycznym, przychodzi nam pewnie do głowy coś, co bardzo dobrze znamy. I tak w rzeczywistości jest, ponieważ ogrodzenie w klasycznym stylu to ponadczasowa forma, która z biegiem lat tylko zyskała na trwałości i jakości. Od lat obserwujemy ogrodzenia tego typu na osiedlach domków jednorodzinnych, natomiast na próżno szukać ich w zabudowie przemysłowej. Rodzajów ogrodzeń jest mnóstwo, jednak takie przykładowe zawiera pionowe przęsła stalowe, połączone ze sobą w 2 lub 3 miejscach przęsłami poziomymi. Przęsła te mogą być zakończone strzelistymi końcówkami, chroniącymi posesję przed intruzami. Ogrodzenia klasyczne są najczęściej bogato zdobione ornamentami metaloplastycznymi, w formie kształtów, kwiatów, a nawet liściastych pnączy, dzięki czemu doskonale wpisują się w botaniczną architekturę ogrodu. Wielu producentów idzie również w stronę minimalizmu – nie zmienia formy ogrodzenia, ale rezygnuje z ornamentów, czyniąc je idealnymi ogrodzeniami także do domów typowo nowoczesnych. Tego typu ogrodzenie jest niezwykle eleganckie i gustowne – dzięki temu idealnie wpisuję się w stylistykę i architekturę domów tradycyjnych, dworkowych i willowych. 

Z czego wykonane jest ogrodzenie klasyczne?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, ten rodzaj ogrodzenia wykonany jest ze stali. To czyni go naprawdę solidną wizytówką domu, oferującą maksimum bezpieczeństwa dla domowników oraz ich inwentarza. Co więcej, wiele współczesnych ogrodzeń klasycznych posiada dodatkowe wsparcie ze strony producenta, jeśli chodzi o trwałość produktu. Dostępne obecnie na rynku ogrodzenia, w większości są zabezpieczone proszkowo. Oznacza to, że w procesie produkcji, zostały pomalowane w specjalnej technologii proszkowej, dzięki czemu są odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne. To powoduje, że są nie tylko bardziej trwałe, ale także odporne na korozję, która mogłaby osłabiać ich konstrukcję i powodować skrócenie żywotności produktów. 

Jeśli chodzi o wymiary tychże ogrodzeń, są dostępne gotowe moduły, ale także bez problemu zamówimy poszczególne panele na wymiar. Producenci dokładają wszelkich starań, aby te płoty były jak najbardziej dostosowane do potrzeb klientów i wymagań terenu. 

Czy ogrodzenie klasyczne ma wady? 

Wydawałoby się, że to ogrodzenie nie posiada żadnych mankamentów. Oczywiście jak wszystko posiada pewne minusy, ale to zależy od wymagań i predyspozycji klienta. Ogrodzenie klasyczne posiada przede wszystkim dużą ażurowość. To znaczy, że poszczególne przęsła są od siebie znacznie oddalone. Powoduje to u niektórych klientów brak poczucia prywatności. Z drugiej zaś strony, całkowite odgrodzenie się od sąsiadów powodowałoby wrażenie przebywania w twierdzy i ograniczało cyrkulację powietrza. Ponadto takie duże przerwy między przęsłami zapewniają dostęp do odpowiedniej ilości światła dla roślin w ogrodzie. Nie ma więc tego złego, co by na dobre nie wyszło. 

Jak wygląda montaż ogrodzenia klasycznego? 

Możemy kupić specjalne słupki ogrodzeniowe, do których przyłączać będziemy moduły stalowe, bądź stworzyć ciekawą i nieco zdobną podmurówkę. Wszystko zależy od potrzeb i inwencji właścicieli posesji, którzy zadecydują, które rozwiązanie bardziej przypadnie im do gustu. 

Wiele osób twierdzi również, że ogrodzenie klasyczne jest bezużyteczne, ponieważ bramę wjazdową lub bramkę wejściową, należy otwierać i zamykać samodzielnie za każdym razem. Nic bardziej mylnego. W tym przypadku producenci zapewniają maksymalną automatyzację produktu. Należy jednak wybrać takiego producenta lub dystrybutora, który oferuje tego typu usługi.