Ogrodzenie to ważna część posesji, zapewniająca komfort, poczucie bezpieczeństwa na własnym terenie, osłonę przed czynnikami atmosferycznymi, a przede wszystkim ochronę przed spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Jednak wybór rodzaju ogrodzenia nie jest już tak oczywisty. Mamy bowiem na rynku mnóstwo typów, które w zależności od potrzeb, spełniają inne funkcje. Różnią się też materiałem. Weźmy więc pod lupę stosunkowo podobne do siebie typy ogrodzeń: ogrodzenia pełne z blachy oraz płot panelowy. Jakie wady i zalety posiadają te dwa rozwiązania i które z nich sprawdza się lepiej?

Cechy charakterystyczne ogrodzeń z blachy

Blacha to dość solidny materiał, powstały w procesie przemysłowym. Można ją wykonać z kilku rodzajów metalu, m.in. stali, aluminium, niklu czy tytanu. Stanowi więc mocny materiał, który nie jest łatwy do sforsowania. Płot z blachy to alternatywa dla innych, dostępnych na rynku rodzajów ogrodzeń. Pełne ogrodzenie stanowi doskonałą barierę przed działaniem podmuchów wiatru i innymi czynnikami atmosferycznymi. Innymi zaletami z pewnością jest niska cena blachy oraz łatwość jej montażu. 

Ogrodzenie z blachy może wystąpić w dwóch wariantach - pełnym, oraz perforowanym. Czym charakteryzują się te rodzaje płotu? 

OGRODZENIE PEŁNE - OGRODZENIE Z BLACHY TRAPEZOWEJ

Ogrodzenie pełne najczęściej jest dostępne w formie falistej. Ogrodzenie z blachy trapezowej, bo tak nazywano to uformowanie, jest dość dekoracyjnym elementem każdej posesji. Przekrój blachy tworzy trapez, jednak patrząc na konstrukcję, ukazują się designerskie uwypuklenia blachy. 

Niestety ten typ płotu ma swoje wady, które dla wielu inwestorów są przeważające. Przede wszystkim jest to dość toporne ogrodzenie, zapewniające całkowite osłonięcie działki. Nie wpisuje się więc idealnie w architekturę krajobrazu, a ponadto sprawia wrażenie całkowitego zamknięcia na posesji. Nie dla wszystkich jest to więc rozwiązanie doskonałe. Blacha świetnie sprawdza się na terenach przemysłowych, gdzie trzeba zapewnić maksimum bezpieczeństwa i ochrony budynków. 

OGRODZENIE Z BLACHY PERFOROWANEJ

Ogrodzenie z blachy perforowanej posiada natomiast prześwity lub wycięte przemysłowo otwory i wzory o różnorodnych kształtach. Można w ten sposób dopasować ją ogólnego charakteru i wyglądu posesji. Przez tego typu ogrodzenie przechodzą wszelkie czynniki atmosferyczne, w tym światło słoneczne, zapewniające roślinom choć minimum warunków do prawidłowego wzrostu. 

Zarówno blacha trapezowa, jak i blacha perforowana są odporne na warunki atmosferyczne. Charakteryzują się wysoką wytrzymałością mechaniczną i odpornością na uszkodzenia. Ogrodzenia z blachy można docinać i dopasowywać pod wybrany przez siebie rozmiar oraz manipulować także jej grubością. W zależności od potrzeb, można dostosować blachę do indywidualnych oczekiwań. 

Cechy charakterystyczne ogrodzeń panelowych

Ogrodzenie panelowe to zupełny przeciwnik blachy, mimo iż jest wykonany z tego samego lub podobnego materiału. Stal jest solidna, a sam płot panelowy jest dodatkowo ocynkowany i zabezpieczony proszkowo przed działaniem czynników atmosferycznych, które mogłyby wpływać na procesy korozyjne. 

Ponadto ogrodzenia panelowego nie trzeba w żaden sposób zabezpieczać i impregnować. Posłuży lata, a jego utwardzona w podłożu konstrukcja, zapewni maksimum bezpieczeństwa. 

Fakt, że posiada prześwity, jest jego nieodzowną zaletą. Wielu osobom zależy bowiem na bezpieczeństwie i odgrodzeniu się od sąsiadów, jednak nie chcą całkowicie pozbawiać się przestrzeni i widoku poza posesję. W razie potrzeby, doskonałym dodatkiem jest zastosowanie specjalnych przesłon, które zakłada się na ogrodzenie panelowe. Można to zrobić w dowolnym miejscu, na dowolnym obszarze. Wiele osób korzysta też z dobrodziejstw natury - płot panelowy stanowi doskonałe tło dla rosnących krzewów, drzew i pnączy, które dodatkowo osłaniają teren. 

Nie sposób zapomnieć o łatwym montażu ogrodzenia panelowego oraz stosunku ceny do jakości. Płot panelowy zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ to konstrukcja bardzo uniwersalna. Może posłużyć nie tylko jako ogrodzenie, ale także jako wyodrębnienie wybiegu dla psa czy placu zabaw dla dziecka. Wygląd tego typu płotu także zasługuje na miano zalety, ponieważ wpisuje się doskonale w każdy rodzaj architektury, zarówno domowej, przemysłowej, jak i miejskiej. Z pewnością nie jest to ciężki, toporny płot, sprawiający wrażenie izolacji od świata. 

Ogrodzenie z blachy czy ogrodzenie panelowe - jak pozbyć się dylematu?

W tym przypadku stosunek ceny do jakości kalkuluje się podobnie. Oba rozwiązania są trwałe i przystępne cenowo. Warto jednak zastanowić się nad funkcją, jakiej oczekujemy od ogrodzenia. Jeśli Twoim marzeniem jest całkowite odgrodzenie się od świata, płot z blachy spełni Twoje oczekiwania. Jeśli natomiast szukasz uniwersalnego, a jednocześnie solidnego wyjścia z sytuacji, które w każdej chwili możesz zmodyfikować, ogrodzenie panelowe będzie dla Ciebie idealne.