Popularność ogrodzeń modułowych polega przede wszystkim na wysokiej uniwersalności tych produktów oraz możliwości wyboru takiego rodzaju płotu, który będzie idealnie odzwierciedlał nasze potrzeby. Nie bez powodu coraz więcej inwestorów decyduje się na ogrodzenia modułowe na swoich posesjach – jeśli chodzi o udogodnienia tego rozwiązania, przeważa tutaj szybkość montażu. Ponadto ten rodzaj ogrodzeń jest dedykowany posesjom, które nie posiadają standardowego układu działki. Przekonaj się, jakie są rodzaje ogrodzeń modułowych i jakie jeszcze zalety skrywa to rozwiązanie. 

Ogrodzenia modułowe – uniwersalny i funkcjonalny sposób na ogrodzenie posesji

Czym tak naprawdę są ogrodzenia modułowe? Pod ich pojęciem kryje się płot, wykonany z pasujących do siebie modułów, czyli elementów prefabrykowanych, wykonanych wcześniej w zakładzie produkcyjnym. Wszystkie otwory oraz zaczepy są skonstruowane w taki sposób, aby poszczególne moduły idealnie do siebie pasowały. 

W skład ogrodzenia modułowego wchodzą elementy takie jak: panele ogrodzeniowe, bloczki, murki na podmurówki, słupki, a w niektórych przypadkach także daszki. Wszystkie te elementy, połączone ze sobą, tworzą doskonałą i bezpieczną całość. W poszczególnych sytuacjach mogą być one także uzupełnione o przęsła lub elementy drewniane – w zależności od rodzaju ogrodzenia i preferencji inwestora. 

Rodzaje ogrodzeń modułowych

Poszczególne rodzaje ogrodzeń modułowych różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z którego zostały wykonane. Ponadto mają także inne wzornictwo bądź kierunek umieszczenia przęseł. Ze względu na te czynniki, możemy wyróżnić 4 rodzaje takich ogrodzeń.

Nowoczesne ogrodzenia metalowe, które są najpopularniejszym typem spośród wszystkich dostępnych na rynku ogrodzeń modułowych. Można je kupić w wielu marketach budowlanych, u producentów i dystrybutorów. Do wyprodukowania tego typu ogrodzenia stosuje się ocynk malowany proszkowo, w celu zabezpieczenia produktu przed czynnikami atmosferycznymi. Ogrodzenia metalowe montuje się w formie palisady, która wygląda niezwykle nowocześnie i kunsztownie. Jednak najczęściej stosowanym rodzajem ogrodzenia metalowego jest płot panelowy – wyglądem przypomina siatkę, ale jego funkcjonalność i trwałość mocno odbiega od charakterystyki zwykłej siatki. Ogrodzenia panelowe są bardzo łatwe w montażu i doskonale chronią posesję. Ponadto wyglądają elegancko i pasują praktycznie do każdego rodzaju terenu i jego zabudowy. 

Ogrodzenia betonowe, których montaż jest możliwy dzięki betonowym bloczkom. Łączy się je przy pomocy specjalnego kleju do betonu. Mogą tworzyć one zarówno wysokie słupki, jak i podmurówkę. Najczęściej stosuje się w parze z nimi również metalowe przęsła palisadowe. Takie połączenie jest optymalnym rozwiązaniem zarówno do bardzo nowoczesnych posesji, jak i utrzymanych w klasycznym stylu. Wielu inwestorów stosuje je na swoim terenie, lecz należy pamiętać, że jest to dość kosztowne i długotrwałe rozwiązanie. 

Ogrodzenie łupane to propozycja, którą wykonuje się z pustaków łupanych. Taki płot doskonale prezentuje się w tradycyjnym budownictwie, w nieco sielskim klimacie. 

Inne zalety ogrodzeń łupanych jednoznacznie wskazują na doskonałą odporność materiału na czynniki zewnętrzne, w tym mróz i wilgoć, które pośród innych rodzajów ogrodzeń, nie znoszą nieudogodnień tak doskonale, jak ogrodzenie łupane. Wraz z już wcześniej wspominanymi przęsłami metalowymi, taki rodzaj ogrodzenia tworzy bezpieczną, stabilną i odporną konstrukcję, która może posłużyć właścicielom posesji wiele lat. Tak jak w przypadku poprzedniego rodzaju, ogrodzenie łupane jest sporym wydatkiem. Bardzo często inwestorzy nie mogą sobie pozwolić na stworzenie takiego ogrodzenia na swojej posesji, w związku z wysokim kosztem budowy konstrukcji oraz dłuższym czasem montażu. Jednocześnie trzeba posiadać spore umiejętności, aby samodzielnie zbudować takie ogrodzenie. 

Drewniane panele ogrodzeniowe są produkowane z drewna pochodzącego ze świerku lub sosny. Należy pamiętać, żeby co jakiś czas dokładnie impregnować całe ogrodzenie po to, by do poszczególnych elementów nie wdzierała się korozja biologiczna. W jej miejscu materiał zacząłby gnić i próchnieć, a cała konstrukcja uległaby osłabieniu. Drewniane panele ogrodzeniowe charakteryzują się bardzo łatwym montażem. Poszczególne moduły łączy się za pomocą specjalnych zszywek. Mimo, że ogrodzenia drewniane są odporne i dość trwałe, w porównaniu do ogrodzeń metalowych przegrywają już na starcie. Jeśli jednak inwestorom zależy na ekologicznym podejściu do tematu ogrodzenia, warto rozważyć tę propozycję. 

Ogrodzenia modułowe a prace montażowe – zaoszczędź na montażu

Jedną z najważniejszych zalet ogrodzeń modułowych jest oczywiście oszczędność na pracach montażowych. Przy np. ogrodzeniach panelowych, nie ma obawy, że coś pójdzie nie tak, jeśli tylko dobrze wymierzymy odległości między słupkami ogrodzeniowymi. Wówczas panele będą idealnie pasować do przestrzeni, którą mają wypełnić. Ten rodzaj ogrodzeń można stosować na pochyłym terenie. Wówczas tworzy ustawienie schodkowe – inne rozwiązania mogłyby nie być możliwe do zrealizowania w takich warunkach, a ponadto wyglądałyby dość nieestetycznie. 

Nie sposób nie wspomnieć o wysokiej estetyce ogrodzeń modułowych. Ich wygląd zasługuje na szczególny podziw – łączenia nie są wyeksponowane, a w szczególnych przypadkach bywają nawet całkowicie ukryte. Ponadto ważnym elementem jest uniwersalność zastosowania – można ogrodzić nimi posesję prywatną, a także elementy miejskiej infrastruktury czy tereny przemysłowe. 

Na szczególną uwagę zasługuje także fakt, że ogrodzenia modułowe można w każdej chwili rozbudować. W sytuacji, kiedy powiększamy teren posesji, bez problemu możemy zdemontować graniczące moduły i puścić słupki znacznie dalej. Później wystarczy dokupić pojedyncze panele, co także nie stanowi problemu. Dodanie dodatkowych elementów to jedna z tych zalet, która przekonuje inwestorów. 

Świetnym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest zamówienie poszczególnych ogrodzeń modułowych przez internet. Wówczas możemy liczyć na dokładną wycenę i transport prosto pod nasze drzwi.