Współczesne płoty ogrodowe to propozycje ogrodzeń wykonanych z metalu, drewna, betonu i kamienia, a także połączeń różnych materiałów. Dzięki zastosowaniu nowych technologii mogą być nie tylko trwałe, ale i atrakcyjne wizualnie. Nic dziwnego, że tradycyjne ogrodzenia, jak płot sztachetowy, czy siatka stosowane są coraz rzadziej. Wypierają je tanie i łatwe w montażu nowoczesne rozwiązania modułowe. Czym się charakteryzują i które z nich są najlepsze?

Drewniane płoty ogrodowe w nowoczesnej odsłonie

Współczesna zaawansowana technologicznie obróbka drewna pozwala na budowanie drewnianych ogrodzeń nie tylko w tradycyjnej sztachetowej formie. Drewniane płoty ogrodowe spotyka się jako:

- pełne płoty ekranowe

Są one całkowicie zabudowane i wysokie. Mogą składać się z drewnianych paneli o pełnej zwartej konstrukcji. Dobrze chronią prywatność, ale zasłaniają widok i utrudniają kontakty sąsiedzkie. Ograniczają też dopływ promieni słonecznych do ogrodu. Wykorzystuje się je głównie w miastach na gęsto zabudowanych osiedlach domków jednorodzinnych.

- drewniane płoty ażurowe

Ażurowe drewniane płoty ogrodowe powstają najczęściej z gotowych paneli drewnianych, które można łatwo i szybko połączyć tworząc ogrodzenie. Do wyboru są różne wzory i kolory, co pozwala na dostosowanie do charakteru posesji. Mogą występować w formie krzyżujących się lameli, co sprawdza się szczególnie jako ogrodzenie altanek. Połączone z innymi materiałami, jako wypełnienie pomiędzy przęsłami z cegły lub kamienia, mogą tworzyć atrakcyjne ogrodzenie całej posesji.

- płoty ogrodowe z bali

To najcięższy i najbardziej masywny typ ogrodzenia ogrodowego. Nie stosuje się go raczej do grodzenia ogródków działkowych, czy małych ogrodów przydomowych, ale efektownie może wyglądać jako ogrodzenie pensjonatu, czy karczmy przy lesie.

Niezależnie od tego, jaki typ ogrodzenia się wybierze, trzeba pamiętać, że drewniane płoty ogrodowe wymagają impregnacji i regularnej konserwacji, którą należy przeprowadzać co 2-3 lata. Drewno jako materiał higroskopijny, chłonący wodę, pod wpływem deszczu może pęcznieć, a przy suchej słonecznej aurze i wysokich temperaturach kurczyć się. Brak okresowej kontroli takiego ogrodzenia sprawi, że po kilku latach trzeba będzie wymieniać je na nowe.

Metalowe płoty ogrodowe ciekawą alternatywą dla drewnianych

Współczesne płoty ogrodowe często wykonuje się z zabezpieczonego przed korozją metalu. Są estetyczne i trwałe, a do tego nie wymagają stałej pielęgnacji. Wśród nich spotyka się:

- kute płoty ogrodowe

Jest to efektowne i trwałe rozwiązanie, ale bardzo kosztowne i niełatwe w montażu. Wykorzystuje się je najczęściej do grodzenia posiadłości w stylu dworkowym. Ich nieco tańszą alternatywą są żeliwne płoty ogrodowe odlewane w formach. Ten typ ogrodzenia ze względu na swój ciężar również uciążliwy jest w montażu.

- płoty ogrodowe palisadowe

Ten popularny obecnie typ ogrodzenia montuje się często od frontu ogrodu w formie poziomych profili, żeby podkreślić nowoczesny charakter posesji lub jako profile pionowe, które pasują do bardziej tradycyjnych zabudowań. Płoty palisadowe mogą mieć mniej lub bardziej ażurowy charakter, ale zazwyczaj prześwit między szczeblami w przęśle poziomym jest niewielki, żeby nie dawać możliwości nieproszonym gościom na łatwe sforsowanie ogrodzenia. To z kolei sprawia, że płot taki ogranicza widok i daje sporo cienia.

- panelowe płoty ogrodowe

Panelowe płoty ogrodowe są łatwe i szybkie w montażu. Ich ażurowa konstrukcja składa się z gotowych wykonanych ze stalowych prętów paneli, które na miejscu montowane są do słupków umieszczonych w betonowych fundamentach. Dzięki temu lekka nowoczesna konstrukcja minimalistyczna zyskuje odpowiednią stabilność. Ten typ ogrodzenia jest tani i nie wymaga konserwacji, a może przetrwać wiele lat. Jak zapewniają specjaliści ds. kontroli jakości, szczególnie panele wykonane z ocynkowanej i pomalowanej proszkowo stali, zyskują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Takie ogrodzenie może przetrwać nawet kilkadziesiąt lat. Płoty ogrodowe panelowe mają jeszcze inne zalety. Ich minimalistyczny charakter i duża dostępność kolorystyczna sprawia, że mogą wtopić się w otoczenie. Przykładowo, wśród zieleni ogrodu panele w tym samym kolorze staną się praktycznie niewidoczne, ale wciąż będą zabezpieczać posesję przed niepożądanymi odwiedzinami ludzi czy większych zwierząt. Pozwolą natomiast przejść tym, które naturalnie przemieszczają się w ramach ekosystemu, takich jak żaby, czy jeże. Płoty ogrodowe panelowe są też znakomitym stelażem dla pnących roślin, które można sadzić tuż przy nich. W przypadku, gdyby trzeba było takie ogrodzenie rozebrać, czy przesunąć w inne miejsce, można to zrobić równie szybko, jak się je postawiło, czyli w ciągu kilku godzin.

Płoty ogrodowe z podmurówką czy bez niej?

Płoty ogrodowe mogą mieć podmurówkę, ale nie muszą. Najczęściej do jej wykonania używa się cegły klinkierowej lub betonu, ale znane są też podmurówki z kamienia, czy gabionów. Niektórym płot z podmurówką wydaje się stabilniejszy i rzeczywiście może tak być, jeśli teren jest nierówny. W innych wypadkach nie będzie ona konieczna, chyba że posiada się psa lubiącego się podkopywać. W takim przypadku warto o niej pomyśleć, jeśli nie chce się, żeby zwierzak uciekł. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że podmurówka zwiększy koszt wykonania płotu, a do tego uniemożliwi bliskie nasadzenia. Postawienie płotu ogrodowego z podmurówką jest też bardziej czasochłonne niż zamontowanie ogrodzenia bez niej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć te argumenty pod uwagę.

Najlepsze płoty ogrodowe to takie, które stawia się szybko i tanim kosztem, a do tego są estetyczne, dają duże możliwości aranżacyjne i bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych przetrwają wiele lat. Biorąc pod uwagę te czynniki, tylko jedno ogrodzenie spełnia wszystkie te warunki. Jest to nowoczesne ogrodzenie panelowe wykonane z odpornej na korozję ocynkowanej stali. Drewniane płoty ogrodowe przegrywają z nim ze względu na niższą trwałość, natomiast inne metalowe ogrodzenia ze względu na wysoką cenę.