Teren przed ogrodzeniem to sprawa bardzo indywidualna. Nie chodzi tutaj wyłącznie o względy estetyczne, ale przede wszystkim o to, że każda działka rządzi się swoimi prawami. Przychodzą tu na myśl głównie sprawy prawne – przepisy prawa budowlanego oraz plan zagospodarowania przestrzennego. Bowiem zagospodarowanie terenu przed płotem nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać – jeśli nie mamy prawa do jakiegoś terenu, nie możemy go dowolnie „upiększać” czy zmieniać. Jeśli jednak możemy zgodnie z prawem wykonywać prace na posesji przed ogrodzeniem, mamy na to kilka ciekawych pomysłów! 

Teren przed ogrodzeniem – co warto wiedzieć?

Nie ma co do tego wątpliwości – teren przed ogrodzeniem jest wizytówką naszej posesji. Niezależnie od tego, jak cudownie urządzony będzie nasz ogród, miejsce przed płotem jest pierwszym elementem, z jakim stykają się goście na naszej posesji. Często parkując samochód przed bramą czy równolegle do płotu, zwracają uwagę na okolicę do niego przylegającą. Wówczas mogą nas albo pochwalić za świetnie zagospodarowany teren, albo ocenić negatywnie. Sporo zalegających chwastów, resztki gruzu z budowy, wysoka niechlujna trawa – to wszystko nie robi zbyt dobrego wrażenia na gościach czy przechodniach. Jednocześnie taki widok psuje wrażenie z domu. Nawet jeśli jest on urządzony doskonale, a ogród wyróżnia się bujną, lecz zadbaną roślinnością, zarośnięty teren przed ogrodzeniem, maskuje piękno naszej posesji. Wówczas wychodzimy na osoby nieskuteczne w swoich działaniach, a nawet niechlujne. 

Niewielu gości czy przechodniów zdaje sobie jednak sprawę z pewnych niedogodności, które czekają na właścicieli prywatnych posesji. To, czy możemy działać na terenie przy ogrodzeniu od zewnętrznej strony działki, jest bowiem usankcjonowane prawnie. W większości przypadków ogrodzenie wyznacza granice działki, a tym samym naszej własności. W związku z tym teren przed ogrodzeniem od strony drogi, już do niej nie należy. Nie możemy więc, z prawnego punktu widzenia, dokonywać na tej posesji żadnych zmian, o ile nie mamy takiej możliwości zawartej w księgach wieczystych działki. Zdarza się bowiem wiele sytuacji, w których właściciel działki, nie będąc właścicielem terenu przed ogrodzeniem, może dokonywać zmian przed płotem, ponieważ w księgach wieczystych zawarty jest odpowiedni zapis o dyspozycji właściciela działki do tego obszaru. Bez żadnej obawy może on więc dbać o teren, dokonywać niewielkich zmian, które nie będą zawierały się w wymaganiach prawa budowlanego (nie mogą więc należeć do obiektów małej architektury). W związku z tym posadzenie trawy, koszenie jej, sadzenie rabatek z kwiatami czy niewielkich krzewów, nie będzie się wiązało z żadnymi konsekwencjami prawnymi, ze strony właściciela terenu, czyli właściwego Urzędu Gminy, właściwego Urzędu Miasta czy osoby prywatnej (np. rolnika, który sprzedał ziemię). 

Działka z prawem przechodu i przejazdu

Inną sytuacją, w której znajduje się wielu inwestorów jest fakt kupna działki z prawem przejazdu i przechodu. Wówczas mamy prawo przemieszczać się po drodze przylegającej do naszej posesji, jednak nie powinniśmy dokonywać żadnych zmian poza obrębem naszej posesji, czyli do płotu włącznie. Oczywiście możemy dogadać się z właścicielem, że na własną rękę chcemy dbać o teren przed ogrodzeniem, aby nie odbiegał wizualnie od pięknie urządzonego ogrodu. 

Obiekty małej architektury – co to takiego?

Jeśli jednak planujemy postawienie obiektu małej zabudowy na obszarze poza naszą posesją, ogranicza nas plan zagospodarowania przestrzennego oraz prawo budowlane. Należy więc wyjaśnić, czym są obiekty małej architektury:

Zgodnie z art. 3 pkt 4) Prawa budowlanego przez obiekt małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:

a) obiekty kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury, 

b) posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, 

c) obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.

Budowa obiektu małej architektury w miejscu publicznym, art. 29 ust 1 pkt 28) Prawa budowlanego, obliguje nas do złożenia odpowiedniego zgłoszenia. Musimy wskazać w nim zakres, termin i sposób wykonania prac budowlanych, a także załączyć oświadczenie o posiadanym prawie do gospodarowania i projekt zagospodarowania terenu. Jeśli takowych nie posiadamy, powinniśmy zwrócić się właściciela posesji o pozwolenie. Poza obiektami małej architektury, należy chociażby zapytać go również, czy możemy dokonywać niewielkich zmian, m.in. posadzić trawę czy krzewy. 

Teren przed ogrodzeniem a płot panelowy – to da się połączyć! 

W zależności od rodzaju ogrodzenia, teren przed nim powinien być urządzony w podobnym stylu jak ogród. Będzie to tworzyło spójną całość, a nawet optycznie powiększy działkę. Najlepszym rozwiązaniem jest płot panelowy, ponieważ posiada dużą ażurowość, dzięki temu aranżacja terenu działki, jak i poza nią, będzie do siebie zbliżona. Jednocześnie każda roślinność idealnie wkomponuje się w ogrodzenie, ponieważ ogrodzenie panelowe jest absolutnie uniwersalną konstrukcją. 

Jak przemyślanie zagospodarować teren przed ogrodzeniem? 

Wbrew pozorom nie potrzeba wielu nakładów finansowych, aby zagospodarować teren przed ogrodzeniem ładnie i ze smakiem. Wystarczy ładna, schludnie przycięta trawa oraz kilka fantazyjnych krzewów, aby całość wyglądała fenomenalnie. Należy jednak pamiętać, że warto wybrać kwiaty i krzewy mało wymagające i odporne na czynniki zewnętrzne, ponieważ bliskość drogi nie wpływa pozytywnie na żadne rośliny. Poza tym każdy rodzaj roślin powinien nieść walory dekoracyjne przez cały rok, aby każdego miesiąca prezentowały się doskonale. Wielu przechodniów nie zwraca uwagi na ten teren, dlatego wybrane przez nas rośliny powinny być również odporne na deptanie. Wiele osób, oprócz roślin, dekoruje to miejsce korą drzewną lub kamieniami dekoracyjnymi. To dobry sposób na aranżację, ponieważ wygląda to elegancko, a jednocześnie wpisuje się w praktycznie każdy styl posesji. Pamiętajmy jednak, żeby zastosować pod tę warstwę agrowłókninę, która zapobiegnie przedostawaniu się niechcianych chwastów na zewnątrz. Tak zagospodarowany teren przed ogrodzeniem będzie doskonale wprowadzał w klimat magicznego ogrodu i jeszcze piękniejszego domu.