Nowoczesne technologie zmieniły nie tylko sposób budowania ogrodzeń, ale także pozwoliły na wykorzystywanie ich elementów do tworzenia ogrodowych aranżacji, które mogą pełnić rolę typowo dekoracyjną lub też spełniają konkretne zadania. Takim funkcjonalnym, a niekiedy także ozdobnym elementem jest panel ogrodowy. Z czego może być wykonany i do czego wykorzystany? Sprawdźcie.

Czym jest panel ogrodowy i dlaczego znajduje zastosowanie w ogrodzie?

Ogrodzenie panelowe, mimo że kojarzone głównie z metalowym płotem ażurowym, tak naprawdę może być wykonane także z innych materiałów, takich jak drewno, czy beton. Składa się ono z powtarzalnych paneli, które połączone razem i przytwierdzone do słupków mogą stworzyć ogrodzenie. Pojedynczy panel ogrodowy można jednak wykorzystać nie tylko w ogrodzeniu, ale także do aranżacji ogrodu, tworzenia w nim dekoracyjnych elementów, czy też rzeczy bardziej funkcjonalnych. Niezależnie od tego, z czego jest wykonany, świetnie się do tego nadaje, ponieważ wyprodukowany jako element przeznaczony do budowy ogrodzenia, daje się łatwo połączyć z innym panelem, słupkiem, czy też innymi elementami infrastruktury. Można go kupić w różnych rozmiarach, dzięki czemu zyskuje na atrakcyjności i funkcjonalności. To, czy zostanie użyty w ogrodzie w celach innych niż ogrodzeniowe, zależy wyłącznie od kreatywności właściciela ogrodu lub jego architekta, ponieważ potencjał paneli jest ogromny.

Jak wykorzystać metalowy panel ogrodowy?

Metalowy panel ogrodzeniowy może mieć różną wielkość, grubość drutów i rozstawienie oczek. Dzięki temu nadaje się nie tylko do zbudowania ogrodzenia, ale także do wielu innych zastosowań w ogrodzie. Oto niektóre z nich:

- kojec dla psa

Zdarza się, że pies nie lubi obcych i kiedy w odwiedziny przychodzą goście, reaguje nerwowo nie tylko on, ale także jego właściciel i wszyscy przybyli. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest postawienie w ogrodzie kojca dla psa, który podczas takich wizyt może w nim przebywać. Do jego wykonania świetnie nadaje się metalowy panel ogrodowy, który szybko i łatwo da się połączyć z innym panelem. W ten sposób można łatwo zbudować kojec, który rozwiąże problem. Oczywiście powinien być on dostosowany do wielkości psa i na tyle duży, aby czuł on się w nim swobodnie. Nie można go trzymać w nim za długo, ale z pewnością dwie czy trzy godziny nie powinny być problemem.

- strefa śmietnikowa

Panel ogrodowy wykonany z metalu w łatwy sposób pomoże wydzielić strefę składowania śmieci. Jeśli chce się, aby była ona niewidoczna z daleka, można obsiać taką panelową konstrukcję roślinnością, a nawet obłożyć sztucznym żywopłotem. Jest to lepsza i trwalsza opcja niż wiata śmietnikowa z drewna, ponieważ łatwiej można zadbać o czystość. Drewno, jeśli chłonie wodę, może się wypaczać. Z tego względu trzeba je regularnie impregnować. Natomiast panele metalowe są odporne na korozję, jeśli wykonano je z ocynkowanej stali. Jeżeli do tego są pomalowane proszkowo, będą wytrzymałe na deszcz, czy opłukiwanie wężem podczas zabiegów czyszczących.

- ogrodzenie ogrodowego basenu, czy oczka wodnego

Warto to zrobić, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Czasami chwila nieuwagi może sprowadzić nieszczęście, ponieważ małe dziecko nie jest w stanie ocenić właściwie niebezpieczeństwa, a z pewnością będzie szukało wrażeń. Druciane panele świetnie się nadają do zabezpieczenia takich stref przed dziećmi, a do tego ich ażurowa konstrukcja nie zakłóci harmonii całego otoczenia. Trzeba jedynie pamiętać, że powinny być wystarczająco wysokie, aby dziecko nie było w stanie przez nie przejść górą i mieć wystarczająco gęste oczka, a nie mogło się po nich wspiąć. Nie można też zostawić dużej szczeliny między panelem a podłożem, aby nie dało rady przejść pod ogrodzeniem.

Jak zaaranżować w ogrodzie drewniany panel ogrodowy?

Jeżeli ktoś lubi drewno lub ma wykonany z niego dom i chce w ogrodzie widzieć również elementy aranżacji wykonane z drewna, w takim wypadku drewniany panel ogrodowy może być bardzo pomocny. Można go kupić w różnych wersjach, pełnej bądź ażurowej. Ze względu na nowoczesne technologie w obróbce drewna, współczesne panele drewniane mogą być niezwykle dekoracyjne. Można je wykorzystać do wydzielenia strefy zabaw dla dzieci, lub jako parawan w strefie relaksu przy basenie. Można też skonstruować z wykorzystaniem paneli drewnianych dającą odrobinę cienia pergolę. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ma to być rozwiązanie trwałe, właściciela ogrodu czeka okresowa impregnacja wszystkich drewnianych elementów. Z tego względu często wybiera się zamiast naturalnego drewna jego imitację, czyli drewno polimerowe, które wyglądem bardzo przypomina to naturalne, ale nie wymaga konserwacji.

Jakie zastosowanie w ogrodzie może znaleźć betonowy panel ogrodowy?

Nawet jeśli właściciel działki nie decyduje się na pełne ogrodzenie betonowe, ponieważ nie chce zasłaniać sobie widoku, może z powodzeniem wykorzystać gotowy betonowy panel ogrodowy do innych celów na swojej działce. Pełna konstrukcja panelu, którego wygląd można dzisiaj dobrać tak, aby dobrze wpisywał się w otoczenie, może posłużyć do stworzenia w ogrodzie strefy grilla. Pod ścianką panelową można ustawić ogrodową kuchnię. Betonowy panel ochroni od wiatru i stworzy bezpieczną strefę go grillowania, czy gotowania w ogrodzie. Można także na jego bazie zbudować ściankę wspinaczkową dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że sam betonowy panel jest ciężki i wymaga dobrego umocowania także w podłożu, aby strefa zabaw była bezpieczną.

Jak widać panel ogrodowy może służyć nie tylko do budowy ogrodzenia wokół domu, ale przydaje się także do wykorzystania w samym ogrodzie do różnych celów. Powyższe przykłady pokazują jaki potencjał kryją w sobie panele i jak wiele zależy od kreatywności osób, które aranżują ogród. Warto jeszcze na zakończenie podkreślić, że o ile panele metalowe, czy drewniane są konstrukcjami lekkimi, które mogą opierać się jedynie na słupkach, to już przy stosowaniu paneli betonowych trzeba dużą wagę przywiązywać do właściwego zabezpieczenia tych cięższych elementów aranżacji.