Ogrodzenie panelowe to gotowe, wykonane przez producenta płyty z elementów prefabrykowanych, które mogą mieć bardzo różne parametry. Wszystko zależy od techniki ich wykonania oraz wybranego rodzaju montażu. Zatem ogrodzenie panelowe budujemy z gotowych płyt oraz słupków ogrodzeniowych, które zwykle wykonane są z betonu i osadzane w gruncie lub na specjalnym fundamencie pod ogrodzenia panelowe. Różne elementy ogrodzenia panelowego łączymy przy pomocy wszelkiego rodzaju śrub, obejm, złączek, a nawet specjalnych nakrętek samozerwalnych, chroniących przed jego demontażem i kradzieżą. Dodatkowo, częstym elementem jest fundament pod ogrodzenie panelowe, który również może być wykonany z prefabrykowanych części.

Zalety fundamentu pod ogrodzenie panelowe

Ważnym aspektem do przemyślenia podczas planowania ogrodzenia panelowego jest fundament  Popularna podmurówka betonowa ma swoje wady i zalety, które trzeba wziąć pod uwagę rozrysowując płot. Klasyczne ogrodzenie panelowe, nie każdemu musi odpowiadać. Wygląda dość surowo i nie kojarzy się, ani przytulnie, ani pozytywnie. Między innymi dlatego fundament pod ogrodzenie panelowe cieszy się tak dużą popularnością wśród klientów.

Podmurówka pod ogrodzenie panelowe nie tylko zmienia wygląd całego płotu, dodając mu stylu i designu, ale ma szereg innych zalet. Fundament pod ogrodzenie panelowe wzmacnia w całości jego konstrukcję. Dodatkowo to rozwiązanie pozwala na zmniejszenie nierówności podłoża i skutecznie niweluje możliwość korozji metalowych elementów ogrodzenia panelowego.

Wiele sytuacji wręcz wyklucza postawienie ogrodzenia panelowego bez podmurówki. Fundament pod ogrodzenie panelowe sprawdzi się idealnie na bardzo wilgotnej glebie, która może powodować przyspieszoną korozję i osuwanie się płotu. Ogrodzenie położone na miękkim podłożu można łatwo podkopać, a więc podmurówka całkowicie temu zapobiega.  Taki fundament to również obowiązkowe rozwiązanie dla właścicieli … zwierzaków! Podmurówka zapobiegnie ich ucieczce poprzez podkopywanie się pod ogrodzeniem.

Niektóre osoby chwalą sobie fundamenty pod ogrodzeniami ze względu na rosnącą na tarasie trawę i jej pielęgnację. W momencie, w którym decydujemy się np. tylko na samą siatkę, ciężko jest zadbać o trawę w jej obrębie. Zwykle rośliny w tym miejscu trzeba wyrywać ręcznie, ponieważ wchodzą one między oka siatki. W przypadku podmurówki, spokojnie możemy podjechać kosiarką pod samą płytę i wyrównać trawę na całym terenie.

Wady fundamentu pod ogrodzenie panelowe

Fundamenty pod ogrodzenia mają również swoje wady. Pierwszą, która jest dość oczywista jest cena. Postawienie samego ogrodzenia z siatki czy paneli ogrodzeniowych jest zdecydowanie tańsze. Niezależnie od wybranego rodzaju – podmurówka wymaga wielu elementów, w które trzeba się zaopatrzyć. Koleją wadą jest czas. O ile postawienie prefabrykowanego fundamentu pod ogrodzenie panelowe, nie jest bardzo czasochłonne, tak wylanie podmurówki w klasyczny sposób, może być dla niektórych osób sporym wyzwaniem. Taki fundament często stosuje się również jako sposób na podwyższenie całego ogrodzenia. W przypadku kiedy już go mamy, a chcemy podnieść nasze ogrodzenie, pozostaje nam jedynie metoda z przedłużaniem słupków. Niejednokrotnie takie rozwiązanie będzie dużo mniej estetyczne. Na podmurówkę mogą również nie zdecydować się osoby, które dbają o zwierzęta, ponieważ takie zakończenie ogrodzenia całkowicie ogranicza migracje lokalnych zwierząt jak np. jeże czy żaby. 

Rodzaje fundamentu pod ogrodzenie panelowe

Decydując się na fundament pod ogrodzeniem panelowym masz do wyboru podmurówkę prefabrykowaną, czyli wykonaną z gotowych elementów lub taką wykonaną samodzielnie. Jak można się domyślić - prefabrykowany fundament pod ogrodzenie panelowe jest dużo popularniejszym rozwiązaniem, które cieszy się wieloma korzyściami z jego zastosowania.

Prefabrykowany fundament pod ogrodzenie panelowe jest przede wszystkim dużo łatwiejszy do wykonania. Nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a do gotowych elementów otrzymujemy szczegółową instrukcję od producenta – co trzeba zrobić krok po kroku. Kupując gotowe elementy do podmurówki oszczędzamy również nasz czas. W końcu oszczędzamy na specjalistycznej firmie budowalnej, która specjalizuje się w stawianiu fundamentów pod ogrodzenie. Oczywiście możemy zatrudnić profesjonalistów – również w przypadku zdecydowania się na prefabrykowane elementy – jednak nie jest to konieczne i każdy powinien poradzić sobie z tym samodzielnie.

Lana podmurówka to tradycyjna forma fundamentów pod ogrodzenie panelowe. Główną zaletą tego rozwiązania jest oczywiście jej trwałość, która wyróżnia się na tle prefabrykowanych fundamentów. Wykonując lany fundament pod ogrodzenie panelowe możemy zainstalować w nim dodatkowe wzmocnienia. Prawidłowo wykonana podmurówka będzie w stanie utrzymać dużo większy ciężar, będzie bardziej odporna na warunki atmosferyczne oraz na ściskanie i niską nasiąkliwość. Lany fundament ma jednak również swoje wady. Przede wszystkim wykonanie go jest dużo bardziej czasochłonne, wymaga specjalistycznej wiedzy, zgromadzenia wszystkich niezbędnych elementów, a co najważniejsze – jest znacznie droższy.

Fundament lany czy prefabrykowany?

Za każdym z rozwiązań stoi szereg zalet i wad. Wybór zależy od wielu czynników związanych przede wszystkim z terenem budowy oraz wymaganiami klientów. Fakt, że prefabrykowany fundament pod ogrodzenia panelowe jest mniej trwały, nie znaczy, że nie wystarczy nam na kilkanaście lat. Z kolei lana podmurówka, która nie zostanie wykonana w profesjonalny sposób, może nie tylko prezentować się źle, ale również być zdecydowanie mniej wytrzymała niż taka gotowa.

Zatem podejmując decyzję o rodzaju fundamentu pod ogrodzenie panelowe musimy wziąć pod uwagę wiele aspektów np. koszty, rodzaj realizacji, ilość elementów, czas, a nawet samo jej przeznaczenie. Zdecydowanie polecamy skonsultowanie takiej decyzji z profesjonalistami, którzy mogą zwrócić uwagę na pewne szczegóły przeważające na korzyść jednego z tych rozwiązań.