Ogrodzenie panelowe bez podmurówki to najszybszy sposób na wyznaczenie granic działki i zabezpieczenie jej przed nieproszonymi gośćmi. Czy zawsze spełni swoje zadanie? Kiedy sprawdzi się najlepiej i jakie daje korzyści, a kiedy może okazać się zabezpieczeniem niewystarczającym lub niewskazanym? Sprawdźcie jakie zalety, a jakie wady ma ogrodzenie panelowe bez podmurówki. Poznajcie możliwości zastosowania na wybranych przykładach.

Jakie korzyści daje ogrodzenie panelowe bez podmurówki?

Ogrodzenie panelowe to lekka minimalistyczna konstrukcja mająca szerokie zastosowanie w podziale i wyznaczaniu granic terenu. Z powodzeniem zastępuje tradycyjną siatkę ogrodzeniową i jest od niej estetyczniejsze i bardziej nowoczesne. Nie wymaga podmurówki, ponieważ jego konstrukcja to gotowe panele wykonane z cienkich stalowych drutów, które montuje się do słupków osadzonych w punktowych betonowych fundamentach. Sama sztywność paneli, a także sposób mocowania słupków w gruncie daje gwarancję jego stabilności. Oto kilka korzyści ogrodzenia panelowego bez podmurówki.

Łatwy oraz szybki montaż i niska cena

Wykonanie fundamentów pod całą długością ogrodzenia zajmuje dużo czasu i generuje więcej kosztów, ponoszonych nie tylko na materiał do fundamentów, ale i robociznę. Kiedy stawia się ogrodzenie panelowe bez podmurówki, wykwalifikowana ekipa potrafi zamontować je w kilka godzin nawet na bardzo dużej działce. Można to też zrobić samemu, ponieważ montaż gotowych paneli do słupków za pomocą obejm nie sprawi żadnych trudności. Obniży to jeszcze bardziej koszt całego ogrodzenia.

Możliwość szybkiego demontażu

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki można szybko zdemontować i przenieść w inne miejsce. Sprawdza się to szczególnie w przypadku budowania ogrodzeń tymczasowych zabezpieczających plan budowy. Może jednak okazać się równie przydatne w sytuacji, gdy posesja znajduje się przy drodze, która ma zostać poszerzona i zaistnieje konieczność cofnięcia ogrodzenia.

Życie w zgodzie z naturą

Montaż ogrodzenia panelowego bez podmurówki nie zakłóca ekosystemu, dzięki czemu funkcjonujące w nim żaby, jeże, czy inne małe zwierzątka mają możliwość przemierzania tych samych dróg, co wcześniej. Do tego pozwala na posadzenie bezpośrednio przy nim roślin, dla których może stanowić dobry stelaż. Można wykorzystać do tego pięknie pnące się po ogrodzeniu rośliny, które będą swoistym buforem dla kurzu i innych zanieczyszczeń z ulicy.

Możliwość wydzielania stref w obrębie działki

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki umożliwia szybkie postawienie płotu wyznaczającego strefę, którą chce się z różnych względów odgrodzić nawet w obrębie własnej działki. Do tego można tę strefę dowolnie i szybko powiększać lub zmniejszać o długość kolejnych paneli. Jest to też znakomity sposób na oddzielenie się od działki sąsiada.

Sposób na wyeksponowanie w całości domu, czy ogrodu

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki skonstruowane z cienkich stalowych prętów będzie barierą, której nie można przekroczyć, ale wizualnie nie ograniczy przestrzeni. W przypadku zrezygnowania z obsadzania pnączami i posadzenia przy nim niskich kwiatów będą one doskonale widoczne z daleka. To również doskonały sposób na podkreślenie piękna minimalizmu wśród osób, którym ta idea przyświeca. Minimalistyczna bryła domu, bez zbędnych ozdób, krótko przycięta trawa w ogrodzie zaprezentują się znakomicie, a minimalistyczne ogrodzenie panelowe bez podmurówki dopełni całości.

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki 

Ogrodzenie panelowe jest niewątpliwie jednym z najczęściej stosowanych ogrodzeń na wielu posesjach i w wielu sytuacjach. Można powiedzieć, że współczesne osiedla, czy to domków jednorodzinnych, czy też osiedli mieszkaniowych, nie może obejść się bez charakterystycznych paneli. Są one po prostu estetyczne, tanie i łatwe w montażu, dlatego tak wielu inwestorów wybiera właśnie ten typ ogrodzenia. Ogrodzenie panelowe sprawdza się zarówno z podmurówką betonową, jak i bez niej – powinniśmy jednak ten fakt dostosować do ogólnych warunków terenu, na którym ogrodzenie będzie stawiane. Może się bowiem okazać, że tam, gdzie ogrodzenia z podmurówką nie chcieliśmy stawiać, jest to wymagane. 

Należy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, co podmurówka nam oferuje? Przede wszystkim sprawia, że ogrodzenie staje się zdecydowanie bardziej stabilne. Samo utwardzenie słupków w ziemi nie byłoby tak efektywne. Szczególnie w przypadku, kiedy teren jest grząski i niepewny. Tam ogrodzenie bez podmurówki z pewnością się nie sprawdzi, ponieważ cała konstrukcja ogrodzenia mogłaby się po prostu zachwiać przy większych opadach deszczu czy intensywnym wietrze. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki nie sprawdza się więc wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z miękkim gruntem lub terenami zalewowymi. 

Jakie wady ma ogrodzenie panelowe bez podmurówki?

Słowo wady w tym wypadku nie jest określeniem właściwym. Jako takie ogrodzenie panelowe bez podmurówki nie ma wad, aczkolwiek istnieją pewne zalecane ograniczenia, kiedy nie powinno być stosowane. Nie jest to wada samego ogrodzenia, lecz raczej terenu, czy konsekwencja konkretnych okoliczności. Nie poleca się go stosować do grodzenia terenów podmokłych o niestabilnym gruncie i dużych nierównościach terenu, które groziłyby obsypywaniem z sąsiednich posesji. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki może nie sprawdzić się także w sytuacji, gdy właściciel ma psa, który lubi podkopywać się pod ogrodzenie i uciekać.

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki – przykłady zastosowań

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki jest bardzo uniwersalne i stwarza ogromne możliwości zastosowań. Oto kilka przykładów:

Ogrodzenie jako zabezpieczenie działki rolnej

Działki rolne coraz częściej są grodzone ze względu na szkody wyrządzane przez dzikie zwierzęta, czy ludzi. Są one często na tyle duże, że zbudowanie ogrodzenia z podmurówką zajęłoby zbyt wiele czasu i podniosłoby znacznie koszty. Ogrodzenie panelowe bez podmurówki sprawdzi się w tej sytuacji o wiele lepiej. Będzie tańsze i szybkie w montażu, a do tego trwałe. Metalowe pręty wykonane ze stali ocynkowanej, malowane proszkowo, jak mówią eksperci, nie wymagają konserwacji i mogą przetrwać kilkadziesiąt lat. Nawet jeśli nie zabezpieczą działki rolnej przed małymi zwierzątkami, to z pewnością nie wpuszczą na nią dzików, czy innych większych zwierząt i ludzi.

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki jako płotek wyznaczający granice śmietnika

Sprawdzi się w tej roli zarówno na posesjach prywatnych, gdzie istnieje konieczność oddzielenia tej strefy np. ze względu na małe dzieci, jak i na osiedlach w dużych miastach, gdzie będzie wystarczającym zabezpieczeniem przed tym, aby sąsiedzi z okolicznych budynków, czy całkiem przypadkowe osoby nie podrzucały śmieci, za wywiezienie których trzeba będzie zapłacić.

Ogrodzenie panelowe jako wydzielenie placu zabaw

Mimo że polskie prawo nie nakazuje ogrodzenia placów zabaw dla dzieci, jednak warto to zrobić ze względu na ich bezpieczeństwo. Dotyczy to szczególnie terenów miejskich zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic. Postawienie ażurowego panelowego ogrodzenia bez podmurówki nie zakłóci widoku, a może uchronić dziecko przed niebezpieczeństwem ze strony pojazdów. Na tak chronionym placu zabaw bezpańskie zwierzęta nie będą zostawiały swoich odchodów.

To tylko wybrane przykłady, gdzie ogrodzenie panelowe bez podmurówki sprawdzi się doskonale. Dzięki licznym zaletom tego rozwiązania może być ich znacznie więcej. Wszystko wskazuje na to, że ogrodzenie panelowe bez podmurówki jako nowoczesny zamiennik tradycyjnej siatki będzie pomagało organizować przestrzeń przez następne dziesiątki lat. 

Ogrodzenie bez podmurówki – gdzie się sprawdzi?

Ogrodzenie bez podmurówki doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy pewność stabilnej konstrukcji, ze względu na warunki terenu. Dlatego często ogrodzenie bez podmurówki stosuje się w większych, zabetonowanych aglomeracjach, w których nie musimy bać się wody opadowej czy silnego wiatru. Ze względu na bezpieczeństwo, ogrodzenie bez podmurówki raczej nie będzie zastosowane w wyznaczeniu granicy placu zabaw. Bawiące się dzieci nie mogą zostać narażone na uszkodzenie konstrukcji. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju ogrodzenia, bowiem np. ogrodzenie panelowe jest modułową alternatywą dla zwykłych ogrodzeń. Mocowania są stworzone w taki sposób, aby poszczególne panele ogrodzeniowe idealnie pasowały do słupków. Podmurówka nie jest więc w tym przypadku wymagana, ale oczywiście dodaje stabilności konstrukcji.

Natomiast ogrodzenie bez podmurówki doskonale sprawdzi się jako wyznaczenie wybiegu dla psów, wyznaczenie stref ogrodu czy ogrodzenie skwerów miejskich. Na uwagę zasługuje fakt, że ogrodzenie bez podmurówki wymaga zdecydowanie mniej czasu, poświęconego na montaż ogrodzenia.

Ogrodzenie panelowe bez podmurówki a wybieg dla psa

Wybieg dla psa to bardzo specyficzny rodzaj zabudowania. Ogrodzenie stawiane w ramach tej konstrukcji wymaga przemyślanych działań. Musimy pamiętać, że pies powinien mieć spory obszar do biegania. Kojec zatem również nie powinien być zbyt mały. Idealnie sprawdzi się do tego ogrodzenie panelowe. Modułowość konstrukcji zapewnia nam możliwość zwiększania bądź zmniejszania obszaru ogrodzenia, w zależności od wielkości i potrzeb psa. Jeśli mamy duży teren do zagospodarowania, z pewnością czworonóg będzie zachwycony. Pamiętajmy, że psiak uwielbia widzieć, co dzieje się na terenie działki, dlatego warto wybrać ogrodzenie ażurowe. Z pewnością ogrodzenie panelowe sprawdzi się doskonale do tego zadania. Ale czy ogrodzenie panelowe bez podmurówki spełni swoją rolę? Tu zdecydowanie postawilibyśmy na podmurówkę, ponieważ psiaki, jak już wcześniej wspomnieliśmy, uwielbiają podkopywać ogrodzenie. Podmurówka zapobiegłaby temu. Warto pamiętać, że podkopy szkodzą nie tylko ogrodzeniu i ziemi, ale przede wszystkim mogą być niebezpieczne dla zwierzęcia, które chcąc się wydostać, może się zaklinować.