Wydzielenie i ogrodzenie przestrzeni przeznaczonej na relaks dla najmłodszych stanowi o ich bezpieczeństwie szczególnie w sytuacji, kiedy w pobliżu znajduje się ruchliwa ulica. Ogrodzenie placu zabaw pomaga utrzymać przestrzeń w czystości, zapobiega nieoczekiwanemu oddaleniu się dziecka z terenu zabawy, oraz zmniejsza ryzyko wandalizmu. Warto postawić na ogrodzenie, które będzie stanowiło skuteczną barierę.

Ogrodzenie placu zabaw w świetle prawa

Inwestorzy tworzący przestrzeń służącą dzieciom do zabawy, pomimo tego, że nie jest to przymusem, zazwyczaj decydują się na jej ogrodzenie. Podyktowane jest to chęcią zapewnienia dzieciom pełnego bezpieczeństwa. Angażując się w stworzenie komfortowego miejsca do zabawy dla maluchów, planują również utrzymanie go w czystości i maksymalne ochronienie przed zniszczeniem. Projektując ogrodzenie placu zabaw, warto mieć na względzie obowiązujące normy PN-EN 1177:2009 i PN-EN 1176:2009, które w sposób dokładny wskazują wytyczne, którymi należy kierować się, budując ogrodzenie. Do najważniejszych przesłanek zaliczamy:

 • stabilną konstrukcję,
 • zabezpieczenie ostrych krawędzi,
 • rozstaw elementów uniemożliwiający zaklinowanie się dziecka,
 • wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne,
 • właściwe i bezpieczne dla dzieci zabezpieczenia antykorozyjne,
 • wyposażenie w furtkę o szerokości min. 1 metr umożliwiającą swobodny wjazd wózkiem,
 • optymalną ilość furtek w zależności od metrażu placu zabaw.

Pomimo tego, ze place zabaw budowane są w zgodzie z bardzo restrykcyjnymi normami, zdarzają się wypadki. Upadek małego dziecka z wysokiej drabiny, lub ścianki wspinaczkowej wymaga pomocy lekarskiej, dlatego furtki mogą nie wystarczyć, szczególnie na rozległym placu zabaw. Dobrze jest, jeśli ogrodzenie placu zabaw posiada również bramę wjazdową, albo dodatkową szeroką furtkę, przez którą będzie mógł wjechać pojazd ratunkowy, lub będzie można wnieść nosze. Brama ułatwi również dostęp pracownikom serwisu technicznego, którzy powinni systematycznie wymieniać i uzupełniać piasek w piaskownicach.

Ogrodzenie placu zabaw dla dzieci- zalety

Można zauważyć szereg zalet płynących z ustawienia fizycznej bariery otaczającej miejsce beztroskich zabaw dzieci:

 • uniemożliwienie wybiegnięcia dziecka z bezpiecznej przestrzeni i wtargnięcia pod pojazd,
 • stworzenie pociechom i rodzicom komfortu psychicznego i poczucia bezpieczeństwa,
 • ułatwienie zapewnienia rodzicom i opiekunom kontroli nad dziećmi,
 • zabezpieczenie terenu przed wandalami i osobami nieupoważnionymi do przebywania na placu zabaw,
 • ograniczenie dostępu zwierzętom, pozostawiającym nieczystości, będącymi źródłem chorób.

Ogrodzenie placu zabaw jest kwestią kluczową dla zachowania bezpieczeństwa użytkowników. Oprócz wymienionych czynników, na nieogrodzonym placu zabaw może zdarzyć się znacznie więcej niekorzystnych dla pociech sytuacji. Psy biegające samopas mogą atakować bawiące się dzieci, a nieodpowiedzialny motocyklista, lub rowerzysta może chcieć skrócić sobie drogę przejażdżki, narażając uczestników zabawy na niebezpieczeństwo.

Czym powinno charakteryzować się ogrodzenie placu zabaw?

Miejsce przestrzeni publicznej, w którym powstaje plac zabaw, powinno zostać ogrodzone stabilną i całkowicie bezpieczną w użytkowaniu konstrukcją. Należy unikać w ogrodzeniu drewnianych elementów łączonych za pomocą gwoździ, lub niewłaściwie wkręconych śrub. Ogrodzenie panelowe wykonane z grubego stalowego zabezpieczonego antykorozyjnie drutu jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, niż niezaimpregnowane drewniane sztachety pełne drzazg, mogące spowodować skaleczenie u dziecka. Projektując ogrodzenie placu zabaw, warto zastanowić się nad jego wysokością. Jeśli plac zabaw dzieci umiejscowiony jest w bezpiecznym rejonie, wystarczy ażurowy parkan w wysokości 1 metra. Zabezpieczy on miejsce relaksu przed wtargnięciem zwierząt i wyjściem kilkulatków poza bezpieczną przestrzeń. W przypadku terenów narażonych na niszczenie mienia warto rozważyć 2-metrowe ogrodzenie. Utrudni ono dostęp nieprzychylnych osób i dewastację sprzętów, oraz zanieczyszczenie terenu. Ogrodzenie placu zabaw musi posiadać furtki, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na ich konstrukcję i montaż, aby uniknąć ryzyka zakleszczenia palca, lub dłoni dziecka. Kolejnym ważnym aspektem jest dopilnowanie, aby ogrodzenie pozbawione było ostrych krawędzi i szpiców wieńczących pręty. Dopuszczalne są tylko łagodne i zaokrąglone krawędzie. Wszystkie kwestie wpływają nie tylko na spokojny wypoczynek dzieci, ale również komfort zarządcy placu zabaw, ponieważ to on odpowiada za bezpieczeństwo terenu.

Czym ogrodzić plac zabaw dla dzieci?

Ogrodzenie placu zabaw przede wszystkim powinno być solidne. Wspinaczki milusińskich po ogrodzeniu nie należą do rzadkości, podobnie jak próba wdarcia się niepowołanych osób na teren zabaw. Spośród solidnych i trwałych parkanów, kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe składa się z gotowych przęseł, montowanych za pomocą złączek do słupów. Panele mogą przybrać dowolną formę, rozmiar i kształt. To uniwersalne rozwiązanie zyskało sobie wielu sympatyków przez fakt, że można urozmaicić je według uznania, co z pewnością spodoba się dzieciom. Elementy ogrodzenia przypominające kwiatki, głowę słonia, lub falę wzbudzają pozytywne skojarzenia, a pomalowanie ogrodzenia na dowolny kolor pozostawia miejsce dla kreatywności zarządcy. Panelowe ogrodzenie placu zabaw jest odporne na warunki atmosferyczne, więc z powodzeniem może służyć przez wiele lat.

Ogrodzenie z siatki

Ogrodzenie placu zabaw siatką to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie, jednak pozostawia wiele do życzenia pod względem estetyki. Ogrodzenie z siatki jest nieco elastyczne, dlatego bezpieczne podczas zabawy dzieci. Podobnie, jak ogrodzenie panelowe, nie ogranicza dopływu światła i również można pomalować je na dowolny kolor.

Ogrodzenie z tworzyw sztucznych

Coraz bardziej popularne są ogrodzenia z tworzyw sztucznych. Za płot z PCV trzeba zapłacić więcej, niż za ogrodzenie panelowe i ogrodzenie z siatki, jednak taki sposób ogrodzenia placu zabaw ma swoje zalety. Jest odporne na warunki atmosferyczne, wizualnie może przypominać drewno, i charakteryzuje się długą żywotnością.

Ogrodzenie placu zabaw nie jest wymagane prawnie, jednak mając na względzie troskę o bezpieczeństwo użytkowników, oraz łatwiejsze utrzymanie czystości, warto zdecydować się na to rozwiązanie.