Duży wybór bram wjazdowych pozwala na swobodne dobranie takiej, która będzie komponować się z ogrodzeniem i domem, a do tego funkcjonować bez zarzutu. Można przebierać w ofertach, które często różnią się znacznie cenami. Warto zaznaczyć jednak, że taki komfort wyboru mają jedynie właściciele dużych posesji usytuowanych na płaskiej działce. Nieco bardziej ograniczone możliwości mają ci, których nieruchomość znajduje się na nierównym terenie i potrzebna będzie brama na pochyły podjazd.

Brama na pochyły podjazd – o czym trzeba pamiętać?

Jeżeli działka usytuowana jest na zróżnicowanym architektonicznie i malowniczym wizualnie terenie, często całe ogrodzenie łącznie z bramą będzie wymagało niestandardowych rozwiązań. O ile małe nierówności można wyrównać, to już stromego podjazdu raczej się nie da. Dla wielu brama na pochyły podjazd to spore wyzwanie, szczególnie że w świetle obowiązującego prawa przy jej montowaniu nie można, bez względu na warunki, naginać żadnych przepisów. Zgodnie z nimi brama nie może otwierać się na zewnątrz. To komplikuje sytuację właścicieli wąskich działek ze stromym podjazdem. Minimalna szerokość bramy to 2,4 metra, ale lepiej jeśli będzie szersza, szczególnie na pochyłym podjeździe. Zapewni to większe bezpieczeństwo i ułatwi manewrowanie pojazdem. Jeśli te dwa wymienione powyżej wymogi będą spełnione, właściciel nierównej działki może zastosować bramę dobraną do możliwości terenu tak, aby mogła sprawnie funkcjonować.

Brama na pochyły podjazd – jakie są możliwości?

Pochyły podjazd może oznaczać obniżanie lub wznoszenie się terenu między bramą a domem. O ile w tym pierwszym przypadku można zainstalować różne rodzaje bramy i nie będzie problemów z otwieraniem, to przy stromym podjeździe nie każda brama będzie pasować. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy dotyczy wąskiej działki. Oto jaka brama na pochyły podjazd sprawdzi się w konkretnych sytuacjach:

- tradycyjna brama skrzydłowa

Brama skrzydłowa dobrze sprawdzi się zawsze w przypadku, gdy podjazd idzie w dół od strony ogrodzenia i jest na tyle długi, że bez problemu można wjechać samochodem i zamknąć bramę. Może być otwierana ręcznie lub automatycznie. W wersji ręcznej najlepsza będzie lekka brama panelowa, do której otwarcia nie trzeba używać dużej siły. Wyposażona jednak w standardowe zawiasy może ocierać się o podłoże, a niekiedy nawet jeśli podjazd będzie stromy, pełne otwarcie okaże się niemożliwe. Wystarczy jednak wprowadzić w niej pewne modyfikacje i zadziała bez zarzutu.

- brama przesuwna

Świetnie zadziała na pochyłym podjeździe pod warunkiem, że zamontowana zostanie na szerokiej działce i będzie mogła swobodnie przesuwać się wzdłuż ogrodzenia. Nadaje się nawet na krótkie podjazdy, ale jeśli płot jest krótszy od szerokości bramy, nie można jej zastosować, ponieważ nie miałaby wystarczająco dużo miejsca na całkowite otwarcie. Nie sprawdzi się więc na wąskich działkach. Jest często droższa od bramy tradycyjnej ze względu na automatyczne przesuwanie. W opcji ręcznej przesuwanie tak szerokiego skrzydła mogłoby wymagać użycia dużej siły.

- brama skrzydłowa wznosząca

Posiada tradycyjny wygląd, lecz różni się od tej standardowej sposobem otwierania. To wymarzona brama na pochyły podjazd, który pnie się za ogrodzeniem w górę. Posiada ona specjalny typ zawiasów umożliwiających podnoszenie na odpowiednią wysokość skrzydeł bramy, tak aby podczas otwierania nie ocierały one o podjazd. Najlepiej w takim wydaniu sprawdza się w wersji automatycznej.

- brama łamana

To rodzaj bramy skrzydłowej, która otwiera się harmonijkowo. Jej skrzydła zbudowane są z kilku części połączonych zawiasami. W tej opcji skrzydła przy otwieraniu nie potrzebują tyle miejsca, co w tradycyjnej bramie skrzydłowej i jeśli podjazd nieznacznie wznosi się, jest szansa, że przy rozwieraniu brama nie będzie ocierać o podłoże.

- brama opuszczana w dół

To nowoczesna brama na pochyły podjazd, która podczas otwierania zostaje opuszczona w dół do znajdującej się w ziemi specjalnej kieszeni. Ze względu na skomplikowany montaż i konieczność zastosowania systemów automatycznych jest droga i z tego powodu jeszcze mało popularna, ale jeśli ktoś zechce w nią zainwestować, może być z niej zadowolony.

Jaka brama na pochyły podjazd sprawdzi się najlepiej?

Przy dobieraniu bramy na działkę o pochyłym podjeździe trzeba uwzględnić nie tylko to, jak stromy jest podjazd, ale też szerokość działki, długość podjazdu oraz swoje możliwości finansowe. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie skrzydłowa brama panelowa, a kiedy podjazd okaże się zbyt stromy, aby mogła się swobodnie otwierać, wówczas można zainstalować w niej system umożliwiający unoszenie skrzydeł przy otwieraniu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt bramy zwiększy się także o cenę napędu automatycznego. Będzie on jednak i tak mniejszy niż w przypadku zamówienia bramy łamanej, czy opuszczanej w dół. Tam, gdzie to możliwe, można ewentualnie postawić na bramę przesuwną. Tego typu brama na pochyły podjazd będzie tańsza niż harmonijkowa, czy opuszczana do kieszeni i sprawdzi się dobrze, jeśli działka będzie wystarczająco szeroka i teren w kierunku przesuwania nie będzie się wznosił. Trzeba uwzględnić też to, że przy przesuwaniu nie może ona zasłaniać furtki. Jeśli natomiast wysoka cena nie przeszkadza kupującemu, ma on większe możliwości wyboru i może skusić się na jedno z przedstawionych wyżej niestandardowych rozwiązań. Warto wtedy jednak dokładnie sprawdzić jakość materiałów, z jakich brama została wykonana, żeby nie okazało się, że kosztowna inwestycja po paru latach jest do wymiany, czy gruntownej renowacji.

Brama na pochyły podjazd zwykle wymaga nieco większych nakładów niż ta instalowana na płaskim działce, ponieważ uwarunkowania terenu zmuszają do zastosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Warto więc przy wyborze dobrze się zastanowić, która z przedstawionych propozycji będzie najbardziej odpowiednia do danych warunków i podjąć decyzję świadomie. Warto też wiedzieć, że różnice w cenach przedstawionych produktów mogą sięgać kilku tysięcy złotych, co często jest niebagatelną kwotą dla inwestora, który już poniósł koszty na ogrodzenie posesji. Dobrym i najtańszym spośród wymienionych jest panelowa brama na pochyły podjazd.