Wybór bramy wjazdowej to jeden z ważniejszych elementów budowy ogrodzenia. Najczęściej to ona stoi na froncie domu, więc musi wyglądać doskonale. Źle dobrana brama na posesję może odstraszać, a przecież to front domu stwarza pierwsze wrażenie, którego, jak to mówią, nie da się powtórzyć. Lecz to nie tylko kwestia estetyki, ale także wygody i funkcjonalności, ponieważ brama na posesję absolutnie nie powinna utrudniać nam wjazdu na własną działkę. Musimy zatem już na etapie projektu wyznaczyć miejsce bramy wjazdowej, aby codzienne wjeżdżanie do garażu czy na podjazd domu, było jak najbardziej komfortowe. Ale czy da się pogodzić te wszystkie aspekty? Jaka właściwie powinna być brama na posesję, aby nie przeszkadzała nam w codziennym życiu, a raczej pomagała? Jeśli planujesz budowę ogrodzenia i wybór bramy wjazdowej, ten artykuł z pewnością Ci się przyda. 

Brama na posesję – jaka powinna być?

Z uwagi na wysokie koszty budowy domu, bardzo często głównym czynnikiem, determinującym decyzję o wyborze bramy, jak i całego ogrodzenia, jest cena. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość produktu, ponieważ jego eksploatacja będzie dość intensywna. Jeśli chodzi o miejsce to najlepiej, kiedy brama na posesję jest usytuowana blisko garażu. Wtedy nie zabiera ona cennego obszaru na posesji. Jednak nie za blisko, ponieważ w grę wchodzą tu przede wszystkim przepisy, które jasno wyjaśniają, że szerokość wjazdu na posesję nie powinna być mniejsza niż 2,4 m. Optymalną opcją jest odległość co najmniej 3 - 3,5m.

Oprócz tego musimy pamiętać o promieniu skrętu pojazdu. To bardzo ważna kwestia, ponieważ dla samochodów osobowych wynosi on 5-6 m. Musimy mieć przecież zapas, przejeżdżając przez bramę prostopadle, a taki promień zapewnia nam bezpieczny manewr.

Jeśli odległość bramy od garażu jest dość duża, powinniśmy zapewnić sobie dobry podjazd. Utwardzenie powierzchni to must have, ponieważ jeśli zostawilibyśmy samą trawę lub piasek, przy pierwszych deszczach samochód po prostu mógłby się zakopać. Dlatego utwardzenie podjazdu jest tak ważną sprawą.

Co więcej, oprócz naszej indywidualnej wygody, nie powinniśmy zapominać także o domownikach oraz przechodniach. Brama nie może w żaden sposób im zagrażać. Gdybyśmy zamontowali bramę otwieraną na zewnątrz, a sama konstrukcja znajdowałaby się bardzo blisko chodnika czy drogi, mogłaby spowodować niebezpieczne sytuacje dla przechodniów czy kierowców. Dlatego projektując ogrodzenie i wybierając bramę, musimy myśleć trochę szerzej, bardziej perspektywicznie, a przede wszystkim odpowiedzialnie. Nie zapominajmy też o względach estetycznych – brama na posesję powinna być ładna, dopasowana do stylu domu oraz ogrodzenia.

Brama na posesję przesuwna

Możemy rozróżnić tak naprawdę dwa główne rodzaje bram, które dodatkowo mają swoje dedykowane rozwiązania – wyróżniamy bramy przesuwne oraz rozwieralne.

Brama na posesję przesuwna to tak naprawdę jedyne rozwiązanie do szerokich działek, w których jednocześnie odległość wjazdu od garażu jest niewielka. W tym przypadku otwieranie bramy przesuwnej nie zajmuje zbyt dużo miejsca na posesji, ponieważ przesuwa się ona wzdłuż ogrodzenia, a nie prostopadle do niego. Na krańcach bramy przesuwnej są zamocowane słupki – ten prowadzący odpowiada za utrzymanie ogrodzenia w pionie, natomiast skrajny, za zabezpieczenie przed wysunięciem bramy z prowadnicy.

Tutaj możemy wyróżnić też dwa rodzaje ruchu – na rolkach po szynie oraz nad powierzchnią podjazdu. Bramy szynowe są bardzo popularne, jednak przy intensywnych opadach śniegu, niestety mogą nie sprostać zadaniu. Zawsze należy sprawdzać, czy szyna bramy jest czysta, a to może być dość uciążliwe. Mimo to, na takie rozwiązanie decyduje się mnóstwo osób. Natomiast bramy samonośne zupełnie nie dotykają podjazdu, dzięki temu nagromadzone liście, śnieg czy woda, nie są w stanie ograniczyć ich działania.

Ogromnie ważną kwestią jest w obu przypadkach dokładne wymierzenie ogrodzenia, ponieważ podczas przesuwania, brama musi mieć miejsce, żeby się schować. Całe skrzydło powinno zmieścić się wzdłuż ogrodzenia. Pamiętajmy, że na torze ruchu bramy nie możemy postawić żadnej przeszkody, np. słupka czy śmietnika. To mogłoby przeszkadzać w swobodnym otwieraniu skrzydła.

Brama na posesję rozwieralna – to rozwiązanie optymalne dla wąskiej działki, składające się z jednego bądź dwóch skrzydeł, zamocowanych na zawiasach do bocznych filarów ogrodzenia. Skrzydła łączy się za pomocą rygla, który blokuje je przed samoczynnym otwieraniem. Należy pamiętać, aby otwierające się skrzydła miały odpowiednią ilość miejsca na posesji, żeby mogły się swobodnie rozwierać.

Bardzo ważny jest też prawidłowy montaż tego rozwiązania, ponieważ należy dokładnie wypoziomować skrzydła, a także zamontować odpowiednio zawiasy, aby podczas eksploatacji bramy wjazdowej, nie uległa ona osłabieniu lub uszkodzeniu.

Pamiętajmy też, że skrzydła nie powinny nawet w najmniejszym stopniu nachodzić na siebie lub się zazębiać – ich krawędzie muszą idealnie przylegać do siebie, z zachowaniem prawie niewidocznego odstępu. Wiele osób decyduje się na ten rodzaj bramy, ponieważ przy odpowiedniej eksploatacji jest mało kłopotliwa. Nie powinniśmy obciążać bramy i powodować nadmiernego zużycia jej mechanizmu.

W tym przypadku istnieją nie tylko bramy otwierane manualnie, ale także elektrycznie, za pomocą pilota. To bardzo wygodna alternatywa dla standardowej bramy. Automatyczne otwieranie jest możliwe dzięki wybraniu odpowiedniego napędu, który powoduje uruchomienie mechanizmu. Przy doborze napędu warto zwrócić uwagę na optymalną jego pracę i moc. Nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża, ponieważ przy silnych wiatrach, brama mogłaby nie poradzić sobie z otwieraniem.

Brama na posesję to gwarancja bezpieczeństwa oraz komfortu codziennego wjazdu do garażu. Warto zatem zwrócić uwagę na wszystkie te aspekty, o których pisaliśmy w artykule, aby ostateczny wybór był jak najbardziej satysfakcjonujący, a przede wszystkim skuteczny i wygodny.