Nie zawsze ogrodzenie jest w stanie zapewnić nam maksimum prywatności, podczas przebywania na swojej posesji. Czasem spojrzenia sąsiadów czy przechodniów mogą powodować w nas brak komfortu. A przecież nie powinniśmy czuć się ograniczeni we własnym domu. Dlatego warto nie tylko ogrodzić swój ogród, ale także zastosować do niego specjalne przesłony, jeśli ogrodzenie jest zbyt ażurowe. Ale czym zasłonić płot i w jakich przypadkach opłaca się to robić? 

Czy każdy płot należy ogrodzić?

Zanim podejmiesz decyzję, czym zasłonić płot, zastanów się z jakim ogrodzeniem masz do czynienia. Jeśli ogrodzenie jest pełne, nie potrzeba go praktycznie niczym zasłaniać, a jedynie można ubogacić jego warstwę estetyczną o rośliny czy ozdobne detale. Ogrodzenie pełne zyska nowe oblicze, jeśli powiesisz na nim piękne doniczki z kwiatami czy obsadzisz je krzewami ozdobnymi.

Jeśli jednak nie masz ogrodzenia pełnego, a raczej ażurowe, warto zasłonić płot w tych miejscach, w których tego potrzebujesz. Bo przecież nie wszędzie jesteś narażony na wzrok sąsiadów czy przechodniów. Zatem zastanów się, czy sytuacja, w której jesteś aktualnie, wymaga w ogóle zastosowania jakiejś zasłony.

Jeżeli nie czujesz się komfortowo, kiedy Twoja posesja jest odsłonięta dla innych ludzi pomyśl, czym zasłonić swój płot. Ale jakie rodzaje płotów właściwie można zasłaniać? Wszystko zależy od tego, jak wysoki stopień ażurowości posiada Twój płot. Jeśli jest to siatka czy ogrodzenie panelowe, z pewnością nie będzie to komfortowe doświadczenie, jeśli ktoś będzie zaglądał nam na posesję. Nawet ogrodzenie drewniane, złożone z poziomych sztachet, ma dość duże przestrzenie. Dokładnie to samo dotyczy ogrodzenia metalowego, zbudowanego z poziomych przęseł. W zależności od tego, jak zbudowane są sztachety, przestrzenie mogą być większe lub mniejsze. Dlatego rodzaj wybranego ogrodzenia ma tu ogromne znaczenie dla późniejszych decyzji, względem osłonięcia ogrodzenia.

Czym zasłonić płot wokół domu jednorodzinnego?

Ogrodzenie płotu jest sprawą dość indywidualną, ale jednocześnie musimy zwracać uwagę na parę istotnych kwestii. Przede wszystkim będzie to wielkość działki, bo właśnie od tego parametru zależy kwota, jaką musimy wydać na ewentualne sposoby zasłonięcia ogrodzenia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wytrzymałość i żywotność produktów. Mamy do czynienia zarówno z zasłonami sztucznymi, jak i naturalnymi. Zatem rozważmy wszystkie opcje i wtedy zdecydujmy, jakie rozwiązanie będzie najlepsze.

Czym zasłonić płot – rośliny

Bogactwo roślin oferuje nam wiele wspaniałych możliwości zasłonięcia ogrodzenia. Pierwszą opcją są piękne iglaki, których wykorzystanie możemy zobaczyć dosłownie na każdej posesji. Iglaki rosną każdego roku i systematycznie wzbijają się w górę. Rozrastają się także na szerokość, co jest również korzystne w przypadku chęci osłonięcia całej szerokości płotu. Iglaki są łatwe w utrzymaniu, nie trzeba ich podlewać, ze względu na opady deszczu. Jedynie w pierwszym okresie po obsadzeniu, można je delikatnie podlewać w czasie największej suszy, a także nawozić za pomocą dedykowanego nawozu do iglaków lub nawozu naturalnego.

Oprócz tego świetnym sposobem na naturalne zasłonięcie ogrodzenia jest kwiatowa rabatka lub krzew owocowy. Wszystko zależy od tego, jakie preferencje roślinne posiadasz. Być może zdecydujesz się jednak na posadzenie żywopłotu, który dodatkowo zasłoni mało efektowne ogrodzenie. Żywopłot jest nie tylko mocnym wsparciem płotu, ale także świetnie współgra z wizją ogrodu. Lecz naturalne przesłony to nie jedyne rozwiązania dla Twojej posesji. Wystarczy, że sięgniesz po idealny dla Ciebie wariant. W takim razie czym zasłonić płot?

Czym zasłonić płot panelowy?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych rodzajów ogrodzeń jest płot panelowy. To idealna propozycja dla osób, które poszukują solidnych i sprawdzonych rozwiązań, w przystępnej cenie. Ogrodzenia panelowe to stal ocynkowana, uformowana w kształt kratkowanych drutów. Wszystkie panele modułowe tego płotu zostały zabezpieczone proszkowo w procesie produkcji, aby zachować wysoką odporność na warunki atmosferyczne.

Płot panelowy możemy spotkać nie tylko jako ogrodzenie domów jednorodzinnych, ale także jako wyznaczenie granic małych ogródków w blokach. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które przypadło do gustu wielu inwestorom. Jego zalety można jedynie mnożyć, natomiast to ogrodzenie może mieć dla niektórych jeden mankament – posiada bardzo wysoki stopień ażurowości. Nie może być to jednak przeszkoda do tego, żeby mieć na swojej posesji niedrogi, lecz dobrej jakości płot. Umożliwiają to sposoby na osłonięcie ogrodzenia. Zatem czym zasłonić płot panelowy?

Świetną opcją są przesłony ogrodzeniowe, w postaci dużego kawałka materiału lub pojedynczych, wąskich przesłon, które można przeplatać pomiędzy drutami. Przesłony można wybrać w odpowiednim dla siebie kolorze, który będzie pasował do ogólnego wystroju ogrodu. Dzięki temu zachowasz spójność i komfort przebywania na własnej działce. Mieszkańcy domów jednorodzinnych najchętniej korzystają właśnie z tego rozwiązania, które jest korzystne cenowo i bardzo estetyczne.

Czym zasłonić płot panelowy bez użycia osłon?

Wiele osób, oprócz wyżej wymienionych przesłon, korzysta z iglaków i krzewów, o czym pisaliśmy na początku artykułu. Jednak świetnym pomysłem na osłonięcie płotu panelowego są również pnącza, które oplatając druty, coraz bardziej zasłaniają widok. Kiedy przychodzi jesień, bluszcze i pnącza zmieniają kolory na cieplejsze, stwarzając niesamowitą aurę wokół domu. Czy to nie cudowne doświadczenie, kiedy otaczająca nas natura ewoluuje na naszych oczach, a jednocześnie jest tak bardzo praktyczna?

Czym zasłonić płot z siatki?

A czym zasłonić płot z siatki? Dokładnie tym samym! Tu jednak, ze względu na ułożenie oczek w siatce, możemy zastosować wyłącznie duży rozmiar przesłony. Nie przedziejemy jej przez poszczególne druty, ale bez problemu przymocujemy ją do konstrukcji. Oprócz tego, sprawdzą się tu doskonale pnącza, które dokładnie zakryją wolne przestrzenie.