Posiadanie własnego kawałka ziemi, na którym w perspektywie najbliższych miesięcy ma stanąć nasz wymarzony dom, to niezwykłe doświadczenie i mnóstwo emocji. Jednak budowa wymaga podejścia technicznego. Zostawmy więc na chwilę osobiste przeżycia i zajmijmy się ważną kwestią, od której zależy stan budżetu, a mianowicie koszt budowy ogrodzenia. Niezależnie od tego, czy chodzi o ogrodzenie stałe czy tymczasowe, musimy posiadać pewne fundusze na realizację tego przedsięwzięcia. Oprócz rodzaju i wymiarów, musimy znać więc przede wszystkim koszt wykonania ogrodzenia, który możemy uwzględnić w kosztorysie budowy. Jak dokonać oszacowania kosztów? Co wpływa na ostateczną cenę, którą musimy zapłacić za postawienie płotu?

Co wpływa na koszt wykonania ogrodzenia? 

Od tego musimy zacząć, jeśli zdecydujemy się na postawienie ogrodzenia. Cena ogrodzenia dotyczy zazwyczaj metra bieżącego materiału, pojedynczych elementów konstrukcji czy pojedynczych paneli ogrodzeniowych. W zależności od rodzaju płotu, koszt ogrodzenia będzie się wahał. Warto więc zastanowić się, jakie czynniki determinują koszt budowy ogrodzenia. 

Wymiary działki – to jeden z głównych czynników, determinujących koszt wykonania ogrodzenia. Im większy teren, tym więcej materiału potrzebujemy na jego ogrodzenie. 

Rodzaj ogrodzenia – w zależności od zastosowanego materiału na ogrodzenie, koszt będzie się wahał. Są takie rodzaje ogrodzeń, które swoją jakością, znacznie podbijają cenę. Tanie rozwiązania zazwyczaj nie idą w parze z trwałością ogrodzenia. Są też rodzaje pośrednie, jak np. ogrodzenia panelowe, których wysoka jakość, doskonale koresponduje z ceną. 

Region – na każdym terenie, materiał może być droższy lub tańszy. Dlatego właśnie cena może wahać się ze względu na lokalizację. Kupując materiał u producenta możemy liczyć na tańszą cenę, ale jednocześnie markety budowlane mogą oferować podobne marże w całej Polsce. Warto więc dobrze zastanowić się, gdzie wolimy kupić materiał na ogrodzenie. 

Montaż – spora część kosztów wykonania ogrodzenia to jego montaż, a ściślej ujmując to, czy wykonamy go sami, czy raczej musimy skorzystać z usług profesjonalistów. W zależności od wielkości ogrodzenia, a także jego rodzaju, koszt montażu przez wyspecjalizowaną firmę, może się wahać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. 

Czy możliwe jest w ogólne tanie ogrodzenie działki? 

To kwestia sporna, ponieważ słowo „tanio” ma dla każdego inne znaczenie. Jeśli jednak nie podjęliśmy jeszcze decyzji, warto zastanowić się, czy chcemy tanio ogrodzić działkę, czy jednak stworzyć coś, co będzie zgodne z naszymi oczekiwaniami, potrzebami i aktualnymi odczuciami estetycznymi. Zastanów się więc dobrze:

  • Jakie funkcje powinno spełniać ogrodzenie;
  • Jaka wysokość ogrodzenia będzie mnie zadowalać;
  • Czy nie przeszkadza mi mniejsza ażurowość i czy nie będzie to blokować dostępu do słońca;
  • Jaki rodzaj ogrodzenia najbardziej mi się podoba;
  • Które ogrodzenie będzie najbardziej pasować do wizji budynku/zagospodarowania terenu/osiedla;
  • Jaki stopień prywatności na własnej posesji mnie interesuje;
  • Jaki przedział kosztów będzie dla mnie zadowalający;
  • Jakiej kwoty nie mogę przekroczyć, jeśli chodzi o realizację całego przedsięwzięcia?

Gdy już odpowiemy sobie na te pytania, możemy przejść do oszacowania kosztów, ponieważ kwestia rodzaju płotu, zdecydowanie nam się wyklaruje. 

Jak oszacować koszt wykonania ogrodzenia? 

Aby oszacować koszt, musimy wziąć pod uwagę wybrany rodzaj płotu oraz jego cenę za m2 lub mb, w zależności od tego, jak podaje producent. Później powinniśmy pomnożyć ją przez ilość, jakiej potrzebujemy, aby dokładnie ogrodzić posesję. Do tego musimy doliczyć koszt wszelkich innych komponentów, takich jak śruby, kątowniki, elementy łączące, beton, kleje oraz zakup narzędzi, w przypadku montażu samodzielnego. Jeśli jednak planujemy wynająć ekipę monterską, do całkowitego kosztu powinniśmy również doliczyć robociznę. 

Koszt ogrodzenia stalowego 

W przypadku ogrodzenia stalowego, montowanego na betonowej podmurówce, koszt jednego przęsła waha się między 150 a nawet 600 zł, w zależności od ilości zastosowanego materiału. Weźmy również pod uwagę, że klasyczne, nowoczesne przęsła są znacznie droższe od przęseł zdobionych metalowymi emblematami, ze względu na to, że to rozwiązanie popularne szczególnie na współczesnych budowach. 

Koszt budowy ogrodzenia murowanego

Ogrodzenia murowane, takie jak płoty łupane czy ogrodzenia klinkierowe, z pewnością zasługują na uwagę, lecz ich cena przewyższa możliwości wielu inwestorów. Bloczki kupuje się zazwyczaj w przeliczeniu na palecie – jedna paleta, w zależności od ilości pojedynczych produktów, to koszt około 1200 – 1400 zł. Jak widać, ogrodzenie terenu bloczkami to ogromny koszt dla inwestorów, jednak wielu z nich przekonuje trwałość rozwiązania oraz jego estetyczny wygląd. 

Koszt wykonania ogrodzenia panelowego

Ogrodzenia panelowe cieszą się ogromną popularnością. Co więcej, ich koszt zadowala inwestorów, a montaż jest banalnie prosty. To jakże funkcjonalne rozwiązanie jest modułowym ogrodzeniem, tak więc bez problemu można dokupić pojedyncze panele. Tu mamy możliwość szerokiego wyboru wymiarów oraz kolorów paneli, dlatego cena jest naprawdę elastyczna. Pojedynczy panel można kupić już od 40 zł. 

Koszt ogrodzenia z siatki 

Ogrodzenie z siatki, w zależności od grubości drutu, może być mniej lub bardziej trwałe. Częściej stosowane jest jako ogrodzenie tymczasowe, aniżeli stałe ogrodzenie terenu, ponieważ nie jest zbyt estetycznym i eleganckim wykończeniem posesji. To rozwiązanie kupuje się na metry, a cena, w zależności od miejsca zakupu, opiewa na około 200 zł za 5 m i więcej. 

Koszt wykonania ogrodzenia drewnianego

Ogrodzenie drewniane może okazać się dobrym rozwiązaniem, ponieważ materiał możemy pozyskać z lokalnych tartaków czy zakładów stolarskich w naprawdę przystępnej cenie. Jeśli wolimy jednak zakup gotowych paneli drewnianych, nie będziemy mieli z tym większego problemu. Rodzajów płotów drewnianych jest wiele. Jednym z nich jest płot lamelowy, którego koszt jest naprawdę niski od około 40 zł za średniej jakości materiał, aż po 200 zł za całkiem dobry i trwały materiał. 

Jak widać koszty ogrodzeń to sprawa bardzo indywidualna. Warto jednak wiedzieć, jak oszacować koszty, aby podczas wyboru ogrodzenia, nie być zaskoczonym. W końcu za bezpieczeństwo domowników możemy zapłacić naprawdę sporo.