Płot przed domem pełni rolę nie tylko ochronną, ale przed wszystkim reprezentacyjną. Powinien dobrze komponować się z zabudowaniami oraz rozmiarem działki. Jeśli znajduje się przy ruchliwej drodze, odpowiednio dobrany może pełnić dodatkowe funkcje tłumiące hałas, czy ograniczające przedostawanie się na posesję kurzu i innych zanieczyszczeń. Dla niektórych ważnym czynnikiem jest to, aby zapewniał prywatność. Jak zatem dobrać płot przed domem, aby spełniał należycie swoje zadania?

Pełny czy ażurowy płot przed domem?

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rodzaju ogrodzenia warto zadać sobie pytanie, czy płot przed domem powinien mieć konstrukcję pełną czy też ażurową? To zawęzi nieco pole dalszych poszukiwań. Dobrze wiedzieć, że ogrodzenie pełne warto wybierać wtedy, gdy domownikom zależy na prywatności i chcą odgrodzić się od hałasu z ulicy. Jeśli jednak działka jest mała i dom znajduje się blisko ogrodzenia, trzeba wziąć pod uwagę to, aby płot przed domem nie zasłaniał okien, a tym samym nie ograniczał dopływu światła dziennego. Taka zwarta konstrukcja płotu może też zasłonić widok. Ogrodzenie pełne jest więc bardziej wskazane na większych działkach, gdzie dom stoi w pewnej odległości od płotu lub ma wysokie fundamenty i wysoko położone okna. Ażurowy płot przed domem nie ograniczy optycznie przestrzeni i sprawdzi się gdy okna pobliskiego domu są położone nisko. Niektóre typy ogrodzeń ażurowych umożliwiają bliskie nasadzenia, co w przyszłości może zapewnić prywatność i ograniczyć przedostawanie się kurzu od drogi.

Pełny płot przed domem – najpopularniejsze rozwiązania

Jeśli podjęło się decyzję o postawieniu przed domem płotu pełnego, dostępne są różne typy ogrodzenia. Ten właściwy powinien być dobrany tak, aby komponował się z fasadą domu. Oto kilka przykładów:

Betonowo-drewniany płot przed domem

Ogrodzenie takie posiada betonowe słupki i podmurówkę, często o ciekawej fakturze. Natomiast przęsła między słupkami są wykonane z drewna. Mogą mieć charakter zwarty lub lekko ażurowy w postaci poziomych lub pionowych sztachet. O rozstawieniu sztachet i odległościach między nimi można zdecydować tylko do pewnego stopnia. Dotyczy to szczególnie sztachet poziomych. Nie mogą one mieć dużych odstępów, jeśli płot przed domem ma być zabezpieczeniem posesji. Powinny być na tyle małe, żeby potencjalny złodziej nie był w stanie wspiąć się po nich. Z tego względu taki typ ogrodzenia traktuje się jako płot pełny, gdyż prześwity między szczeblami są niewielkie. Dobrze komponuje się z domem drewnianym, lub zawierającym podobne jak ogrodzenie elementy dekoracyjnego betonu. Sztachety poziome wybiera się raczej do grodzenia domów nowoczesnych, a pionowe utrzymanych w stylu klasycznym.

Ogrodzenie modułowe z betonu

Betonowy płot przed domem można obecnie postawić znacznie szybciej niż kiedyś. Powstaje on z gotowych modułów, które umieszcza się w rowkach betonowych słupków. W taki sposób tworzy się zwartą konstrukcję, która jednak wymaga solidnych fundamentów ze względu na swoją wagę. Można wybierać różne wzory i kolory, a także zdecydować się na płot jednostronny lub dwustronny, gdzie dekoracyjna faktura betonu będzie widoczna po obu stronach.

Gabionowy płot przed domem

Modne obecnie gabiony to stalowe kosze wypełnione kruszywem, które coraz częściej spotyka się jako ogrodzenia nowoczesnych domów. Dobrze chronią przed hałasem i zapewniają prywatność. Jednak ich ciężka konstrukcja i grubość może nieco przytłaczać. Z tego względu nadają się do grodzenia dużych posesji. Wymagają też podobnie jak betonowe płoty przed domem solidnych fundamentów.

Ażurowy płot przed domem – popularne rozwiązania

Oto dwa najpopularniejsze rozwiązania na ażurowy płot przed domem - jedno znane od lat, drugie nowocześniejsze i cieszące się coraz większym zainteresowaniem.

Siatka ogrodzeniowa

Znana od wielu lat siatka ogrodzeniowa była kiedyś najczęściej wybieranym i najbardziej uniwersalnym typem ogrodzenia. Obecnie jest coraz rzadziej stosowana jako płot przed domem ze względów estetycznych. Ciągle popularna jest natomiast ze względu na niską cenę do grodzenia tyłów domu, czy działek o innym przeznaczeniu.

Panelowy płot przed domem

Ten nowoczesny typ ogrodzenia początkowo stosowany był na terenach przemysłowych i do grodzenia placów budowy, jako płot tymczasowy. Lekka konstrukcja ażurowa jest bowiem łatwa i szybka w montażu, jak i demontażu. Posiada też wiele innych zalet, które zaczęli doceniać właściciele prywatnych posesji. Obecnie przebojem wpisuje się w krajobraz nowych osiedli domków jednorodzinnych oraz wielu innych terenów. Panelowy płot przed domem wykonany z ocynkowanej i pomalowanej proszkowo stali jak zapewniają eksperci ds. jakości, może przetrwać do kilkudziesięciu lat. Nie wymaga konserwacji, jak drewno, ani solidnych fundamentów jak beton. Może mieć podmurówkę, ale nie jest ona wymagana. Do jego montażu wystarczą fundamenty punktowe pod słupkami, do których montuje się gotowe panele ogrodzeniowe. Dzięki swojej ażurowej konstrukcji nie zasłania krajobrazu, ani światła słonecznego. Niektórzy jednak widzą w tym wadę, ponieważ nie zapewnia takiej prywatności jak płot pełny. Nie chroni też przed hałasem. Umożliwia jednak bliskie nasadzenia i jest doskonałym stelażem dla pnących roślin. Może być więc doskonałym wyborem dla tych, którzy nie są przekonani do postawienia płotu pełnego, ale marzą o prywatności. Opleciony roślinnością panelowy płot przed domem zapewni prywatność i zatrzyma kurz, a także będzie efektowną ozdobą posesji. Dużym atutem ogrodzenia panelowego jest też jego przystępna cena.

Płot przed domem trzeba dobierać z rozwagą, dbając o estetykę i dobre skomponowanie z elewacją domu, szczególnie jeśli jest on ustawiony w bliskiej odległości. Jeśli chce się posesję zasłonić, można zdecydować się na ogrodzenie pełne, a jeśli piękno domu ma być wyeksponowane, warto postawić panelowy płot przed domem, który go nie zasłoni. Jeśli właściciel zapragnie więcej prywatności, zawsze może posadzić przy nim pnące rośliny, które ją zapewnią.