Obecne czasy nie pozostawiają nam wyboru – musimy działać skutecznie, ale zwracać uwagę na koszty i to we wszystkich sferach życia. Nic dziwnego, że szukamy rozwiązań, które spełnią nasze oczekiwania, ale nie zrujnują portfela. Szczególnie trudną sytuację mają inwestorzy, którzy właśnie są w momencie budowy domu i stoją przed wyborem rodzaju ogrodzenia. Ceny wszystkich materiałów budowlanych szybują w górę nawet o 300%. Jak wyjść z tej sytuacji, zapewniając sobie dobrną ochronę domu, a jednocześnie zwracając uwagę na swoje fundusze? Czy istnieją w tych czasach jeszcze tanie ogrodzenia? O tym wszystkim w artykule. 

Tanie ogrodzenia działkowe – jakie?

Jak doskonale wiemy, wybór ogrodzenia to ogromna odpowiedzialność za tę decyzję. Przecież nie zmieniamy jej co drugi dzień. Jeśli już zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrodzenia, raczej będzie nam ono towarzyszyć przez co najmniej kilka następnych lat. Musi być więc dostatecznie solidne, trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Nie powinien go zniszczyć pierwszy silniejszy wiatr. Płot musi być ochroną naszej posesji nie tylko przed czynnikami zewnętrznymi, ale przede wszystkim być skuteczną barierą dla intruzów. Czy jesteśmy w stanie znaleźć takie ogrodzenie, które w 100% spełni nasze oczekiwania? Wystarczy dobrze poszukać, a z pewnością znajdziemy takie rozwiązanie tej sytuacji, które zapewni nam ochronę, komfort, bezpieczeństwo i stabilność.

Wiemy już, jakie funkcje powinno spełniać ogrodzenie, ale jakie może być tanie ogrodzenie działkowe? Pojęcie wartości jest zdecydowanie względne, ponieważ dla każdego słowo „tanio” oznacza coś zupełnie innego. Wszystko zależy od naszych zasobów finansowych, a także tego, jak postrzegamy nasze wydatki. Często, nawet jeśli stać nas na drogie rozwiązania ogrodzeniowe, nie decydujemy się na nie ze względów czysto praktycznych. Nie wiemy co będzie za dwa czy trzy lata i czy obecnego płotu nie zastąpimy innym, ponieważ na rynku pojawi się jakiś nowy trend. To podejście często okazuje się niezwykle trafione, ponieważ możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy wiedząc, że często dokonujemy zmian aranżacyjnych w swoim otoczeniu.

Tanie, ale czy dobre?

Kolejnym aspektem, który należy przemyśleć podczas wybierania rodzaju ogrodzenia jest oczywiście jego jakość. Mówimy, że chcemy tanie ogrodzenia, ale czy rzeczywiście wraz z takim ogrodzeniem idzie w parze jego jakość? Przecież nie chcemy kupić ogrodzenia, które po kilku miesiącach po prostu nie spełni swojej roli i zwyczajnie się zniszczy.

Na szczęście istnieją takie typy ogrodzeń, które mimo swojej korzystnej ceny, doskonale spełniają się jako płoty przez wiele lat. Wszystko za sprawą odpowiedniego materiału oraz jego zabezpieczenia przed różnymi czynnikami, które mogłyby go osłabić.

Z pewnością ogrodzenie z drewna, mimo swojego fantastycznego, naturalnego wyglądu, nie spełni wszystkich oczekiwań. Nie zawsze jego cena jest korzystna, a jednocześnie materiał ten jest narażony na korozję biologiczną, której ulega pod wpływem przede wszystkim warunków pogodowych i roślinności. Oczywiście można go systematycznie impregnować, natomiast to pochłania dodatkowy czas, a przede wszystkim koszty, których przecież chcemy ograniczać.

Ogrodzenie betonowe, w zależności od swojej formy, zazwyczaj generuje naprawdę wysokie koszty budowy. Nawet, jeśli weźmiemy pod uwagę ogrodzenie z prefabrykatów, ich koszt będzie równie wysoki. Ten typ płotu nie sprawdza się we wszystkich rodzajach posesji, jeśli chodzi o samą estetykę. Beton potrafi się także dość szybko ubrudzić, dlatego często należy go malować.

Tanie ogrodzenia metalowe

Świetnie natomiast sprawdzają się ogrodzenia metalowe, których trwałość określa się nawet na 20 lat! Oczywiście ich rodzajów może być mnóstwo, ponieważ istnieją ogrodzenia żaluzjowe, panelowe, wykorzystujące szerokie przęsła ogrodzeniowe w stylu nowoczesnym, a także ogrodzenia panelowe wykonane z wysokiej jakości drutu. W przypadku ogrodzeń metalowych mamy do czynienia z pewną tendencją cenową, a mianowicie ceny poszczególnych rodzajów ogrodzeń są uzależnione względem ilości materiału, wykorzystanego do stworzenia ogrodzenia.

Powinniśmy mieć na uwadze, że to nie tylko ceny materiałów poszybowały w górę, ale także ceny usług monterskich. Warto zatem pomyśleć o takim rozwiązaniu, które możemy wykonać sami lub z niewielką pomocą znajomego fachowca. Wówczas tanie ogrodzenia staną się jeszcze bardziej korzystne.

Jeśli mamy do ogrodzenia dużą przestrzeń, rzeczywiście powinniśmy pomyśleć o takim ogrodzeniu, które nie odstraszy ceną. W końcu przy dużym areale, cena będzie tylko rosnąć. Dlatego spójrzmy obiektywnym okiem na jeden z metalowych typów ogrodzenia – tanie ogrodzenia panelowe.

Tanie ogrodzenia panelowe

Są one doskonałym zrównoważeniem ceny i jakości. Nie jest to kosztowne rozwiązanie, w porównaniu z innymi typami ogrodzeń, a jednocześnie zdecydowanie zasługujące na uznanie. Widać to na osiedlach domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych osiedlach mieszkaniowych. Ogrodzenia panelowe bezsprzecznie królują jako płoty i nie tylko. Z powodzeniem wykorzystuje się je do ogradzania ważnych terenów na posesji lub wyznaczania stref działki.

Ogrodzenia panelowe, ze względu na fabryczne malowanie proszkowe, pozostają bezpieczne od korozji na wiele lat. Dzięki temu nie ulegają zniszczeniom i nie straszne im niesprzyjające warunki pogodowe. Z pozoru mogą przypominać siatkę, ale z pewnością nią nie są. Charakteryzują się zdecydowanie większą trwałością, odpornością i stabilnością. Ich montaż jest banalnie prosty, ponieważ panele łączone są ze sobą modułowo. Nie popełnimy więc błędów, ponieważ nie jest to skomplikowana praca.

Przy dużych posesjach istotną kwestią jest możliwość wymiany poszczególnych elementów na nowe, w przypadku ewentualnych usterek, spowodowanych m.in. ingerencją dzikiej zwierzyny. To niewątpliwa zaleta tego rozwiązania, ponieważ inne rodzaje ogrodzeń nie oferują takiej możliwości. Wszystkie te cechy powodują, że tanie ogrodzenie panelowe cieszy się ogromnym powodzeniem.