Wybierasz spośród wielu rodzajów ogrodzeń? Nic dziwnego, jest ich na rynku mnóstwo, ale nie wszystkie zasługują na dostateczną uwagę. Warto omówić te propozycje, które charakteryzują się wysoką jakością. Porównajmy więc ogrodzenie żaluzjowe oraz ogrodzenie panelowe – jedne z najczęściej wykorzystywanych we współczesnych inwestycjach. 

Ogrodzenie do nowoczesnych posesji 

Nowoczesne budynki, które w znacznej mierze są dzisiaj budowane, wymagają nowoczesnego ogrodzenia, jak również futurystycznej aranżacji ogrodu. Dlatego też wiele rodzajów ogrodzeń nie spełnia oczekiwań właścicieli, ponieważ dalece odbiegają od nowoczesności. Ze względu na to przy wyznaczaniu granicy działki za pomocą płotu, wykorzystuje się dzisiaj równie nowoczesne materiały, takie jak metal ocynkowany. Oferuje on mnóstwo różnych aranżacji ogrodzeń, zaczynając od bardzo cienkich drutów, aż do grubych paneli, osłaniających większość posesji. Co wybrać?

Ogrodzenie żaluzjowe – czym się charakteryzuje? 

Ogrodzenie żaluzjowe oferuje znaczną prywatność, czyli to, na czym przy budowie domu, zależy nam najbardziej. Możesz równocześnie wybrać odpowiedni dla siebie stopień ażurowości i określić, w jaki sposób powietrze powinno dostawać się do posesji. Panele mogą posiadać ułożenie pionowe bądź poziome. 

Ponadto są przycięte i ustawione pod kątem, dlatego powodują efekt trójwymiarowości. Taki wzór ma na celu ograniczenie widoczności z zewnątrz oraz umożliwienie widoczności z wewnątrz posesji. Dzięki temu przechodnie nie mają możliwości zobaczenia, co dzieje się na terenie prywatnym, natomiast domownicy mogą widzieć, co dzieje się poza terenem ogrodu. To doskonała koncepcja na pozbycie się wzroku przechodniów czy sąsiadów, a jednocześnie zachowanie ażurowości i przepływu powietrza. Dzięki temu posesja nie nagrzewa się, a rośliny mają możliwość bezproblemowego wzrostu. 

Największa wada płotu żaluzjowego 

Takie nowoczesne rozwiązanie zasługuje na uznanie, ale posiada jedną kluczową wadę. Jest znacznie droższe od innych typów. Niestety przy budowie domu każdy większy wydatek musi być dobrze przemyślany, dlatego niewiele osób decyduje się na początku na ogrodzenie żaluzjowe. Nie można się temu dziwić, choćby ze względu na fakt, iż dodatkowe koszty kumuluje dodatkowo solidna podmurówka, którą należy najpierw wykonać. Do niej mocuje się wówczas moduły ogrodzeniowe płotu żaluzjowego. 

Oczywiście podmurówka zapewnia stabilność konstrukcji, lecz jest to dodatkowy koszt, a ponadto nie każdy potrafi ją stworzyć samodzielnie. Zatrudnienie specjalisty powoduje dodatkowe koszty i tak każdy kolejny krok opróżnia naszą kieszeń. 

Poza tym wiele etapów budowy ogrodzenia żaluzjowego powoduje, że to rozwiązanie nie sprawdzi się u osób, które chcą w krótkim czasie je zrealizować. Czas na wyschnięcie betonu w podmurówce może potrwać nawet tydzień. O wiele szybszym, tańszym i bardziej uniwersalnym wyjściem z sytuacji jest ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie panelowe – charakterystyka

Od lat instaluje się je w wielu inwestycjach, nie tylko prywatnych, ale także firmowych, przemysłowych czy miejskich. Ogrodzenie panelowe stworzone jest z ocynkowanych paneli ogrodzeniowych, które łączy się ze sobą za pomocą słupów, wmurowanych w podłoże. Taka konstrukcja stanowi doskonałą i stabilną ochronę każdego terenu, zapobiega wdarciu się na posesję intruzów i świetnie wyznacza granicę działki. 

Największą zaleta ogrodzenia panelowego jest stosunek ceny do jakości produktu. Rozwiązanie to nie wymaga znacznych nakładów finansowych, a dodatkowo nie musimy poświęcać środków na impregnację, ponieważ produkt jest zabezpieczony proszkowo przed korozją. To oszczędza również nasz czas, który musielibyśmy poświęcić na zastosowanie impregnacji choćby przy posiadaniu płotu drewnianego. Wysoki stopień ażurowości sprawia, że do roślin dociera odpowiednia ilość wody i promieni słonecznych, dzięki czemu nie mają one problemów przed wzrostem. Jeśli jednak chcesz się delikatnie osłonić, wystarczy zrobić kilka wyższych nasadzeń, lub zastosować niedrogie i skuteczne przesłony. 

Ogrodzenie panelowe można zastosować praktycznie w każdym stylu posesji. Pasuje zarówno do stylu nowoczesnego, glamour, botanicznego, a nawet boho i rustykalnego. Ocynkowane panele świetnie wpisują się w zieloną aranżację ogrodu, sprawiając efekt spójnego, doskonałego tła. 

Jeśli na swojej posesji chcesz ogrodzić kilka dodatkowych elementów, takich jak np. wybieg dla zwierząt, bez problemu możesz dokupić pojedyncze panele ogrodzeniowe. Pamiętaj, aby dokładnie zmierzyć obszar, który chcesz ogrodzić i dokładnie rozplanować rozstaw słupów, do których zamocujesz panele. To znacznie ułatwi Ci dalszą pracę i pozwoli uniknąć błędów. Teren Twojej posesji jest nieco pochyły lub pagórkowy? Ogrodzenie panelowe, jako jeden z nielicznych płotów, doskonale sprawdzi się nawet w takich warunkach. Pamiętaj tylko, aby różnice między wysokościami słupków były podobne. Wówczas wszystko będzie wyglądało równo i estetycznie. 

Jeśli potrzebujesz zatem ogrodzenia uniwersalnego, nowoczesnego, pasującego do posesji, a jednocześnie nie chcesz przepłacać, ogrodzenie panelowe sprawdzi się u Ciebie idealnie!