Ogrodzenie panelowe jako lekka ażurowa konstrukcja w łatwy sposób daje się podwyższyć. Jeśli zatem okazuje się, że postawiony już płot panelowy jest za niski i nie spełnia wszystkich swoich funkcji tak, jak powinien, można go rozbudować wzwyż. Podwyższenie ogrodzenia panelowego można wykonać na różne sposoby w zależności od potrzeb i koncepcji jego przyszłego wizerunku. Sprawdź jak podwyższyć ogrodzenie panelowe i o czym pamiętać przy wykonywaniu prac.

Podwyższenie ogrodzenia panelowego – co wziąć pod uwagę przed wykonaniem prac?

Niskie ogrodzenie panelowe można łatwo podwyższyć, jeśli z różnych względów zajdzie taka potrzeba. Trzeba jednak pamiętać, że bez zgłoszenia można wykonać podwyższenie ogrodzenia panelowego jedynie do wysokości 2,2 m. Jeśli komuś zależy na wyższym płocie, należy zgłosić ten zamiar miejscowym władzom. Jeżeli ogrodzenie stoi przy drodze, wówczas zawsze trzeba zgłaszać zamiar podwyższenia ogrodzenia. Może się bowiem okazać, że o ile niższy płot nie zasłaniał widoczności, to już podwyższony będzie utrudniał kierowcom widoczność. Wszelkie samowole w tym względzie mogą zostać ukarane grzywną i koniecznością demontażu podwyższenia. Jeśli właściwy urząd zostanie powiadomiony i nie wyrazi sprzeciwu, można przeprowadzić podwyższenie ogrodzenia panelowego. Przed wykonaniem prac warto rozważyć, który ze sposobów przedstawionych poniżej będzie w danej sytuacji najlepszy. Przed dokonaniem wyboru należy kierować się przede wszystkim celem, któremu podwyższenie ogrodzenia ma służyć.

Jakie są sposoby na podwyższenie ogrodzenia panelowego?

Istnieje kilka metod na podwyższenie ogrodzenia panelowego. Ten rodzaj płotu jest zazwyczaj lekką konstrukcją, dzięki czemu po podwyższeniu stabilność ogrodzenia nie powinna zostać zaburzona. Aby mieć pewność jednak, że nowy płot będzie trwały i odporny na uszkodzenia i działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, do nadbudowy płotu panelowego u góry warto wybierać lekkie materiały. Na pytanie jak podwyższyć ogrodzenie panelowe jest kilka odpowiedzi. Oto niektóre propozycje:

- zastosowanie podmurówki

Podwyższenie ogrodzenia panelowego można uzyskać poprzez zastosowanie od dołu prefabrykowanej podmurówki o odpowiedniej wysokości i przesunięcie zainstalowanych paneli w górę. Jest to dobry sposób nie tylko na podwyższenie ogrodzenia, ale też jego uatrakcyjnienie. Ta metoda nie tylko nie obciąży istniejącej już konstrukcji, ale jeszcze bardziej ją ustabilizuje. Jest to świetny sposób na podwyższenie ogrodzenia w sytuacji, gdy właściciel posesji ma problem z uciekającym psem, który przeskakuje przez niskie ogrodzenie lub podkopuje się po nim. Kiedy podmurówka betonowa podwyższy płot, pies straci możliwość przeskoczenia i uniemożliwi mu ona podkop.

- podwyższenie ogrodzenia za pomocą siatki

Przymocowanie w górnej części płotu panelowego lekkiej siatki z tworzywa podwyższy płot, ale go nie obciąży. Jeśli dla kogoś w takim wypadku problemem będzie zakłócona estetyka ogrodzenia może obsiać takie podwyższone ogrodzenie roślinnością, która przykryje niedoskonałości lub zastosować taśmy czy maty ogrodzeniowe. Ten sposób na podwyższenie ogrodzenia panelowego jest dobrą metodą na zacienienie posesji, odgrodzenie od wiatru, czy zapewnienie większej dozy prywatności.

- zastosowanie drutu kolczastego

Drut kolczasty może podwyższyć ogrodzenie pod warunkiem, że zastosuje się go na wysokości powyżej 1,8 m. Poniżej tej wysokości ogrodzenie nie może posiadać żadnych ostrych elementów, które mogłyby stanowić zagrożenie dla ludzi lub zwierząt. Jeśli jednak zamontuje się go wyżej, wówczas może stanowić dobrą ochronę przed złodziejami. Tego rodzaju podwyższenie ogrodzenia panelowego jest dobrą metodą do zastosowania wtedy, gdy mieszka się w mało bezpiecznej okolicy lub właściciele posesji mają pewne obawy, że ktoś może ogrodzenie sforsować i włamać się do domu.

- wykorzystanie lekkich drucianych paneli

Panele ogrodzeniowe dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach. Czasem więc najprostszym sposobem w przypadku niskiego płotu jest dołożenie u góry kolejnych paneli. Trzeba jednak wcześniej, podobnie jak przy stosowaniu innych sposobów na podwyższenie ogrodzenia panelowego, zadbać o przedłużenie wysokości słupków ogrodzeniowych.

Podwyższenie ogrodzenia panelowego – od czego zacząć?

Pierwszym etapem podwyższenia ogrodzenia jest przedłużenie długości słupków ogrodzeniowych. W przypadku płotu panelowego są to najczęściej słupki metalowe wykonane, tak jak inne elementy ogrodzenia z ocynkowanej stali. W celu ich wydłużenia stosuje się tzw. przedłużki słupków ogrodzeniowych. Są to stalowe kształtowniki, które należy przyspawać do istniejących słupków. Bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie tego etapu prac, ponieważ to właśnie na słupkach ogrodzeniowych opera się ciężar całego płotu. Przedłużenie ich do pożądanej wysokości umożliwi wypełnienie odległości między nimi dodatkowymi panelami, siatką lub innymi materiałami. W przypadku zastosowania podmurówki przesuwa się w górę zainstalowane już panele o jej wysokość. Same panele ogrodzeniowe montuje się łatwo za pomocą obejm, więc proces ten powinien przebiegać szybko i bez żadnych problemów. Jeśli wykonane podwyższenie ogrodzenia panelowego jest niespójne kolorystycznie, można pokryć płot dodatkową warstwą farby, która jeszcze poprawi jego odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Można też zastosować inne metody maskowania ogrodzenia, takie jak maty, taśmy czy roślinność.

Jeżeli ogrodzenie, które postawiło się jakiś czas temu, nie spełnia należycie swoich funkcji, ponieważ jest za niskie, podwyższenie ogrodzenia jest jak najbardziej możliwe. Najłatwiej tego dokonać jeśli wcześniej zainwestowało się w ogrodzenie panelowe, ponieważ lekkość konstrukcji i przyjazny system mocowań umożliwia rozbudowę płotu. Przed wyborem konkretnej metody na to, jak podwyższyć ogrodzenie panelowe, należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, dlaczego chce się to zrobić. Od tej odpowiedzi zależeć może bowiem wybór metody, która będzie optymalna w danej sytuacji.