Funkcjonalne płoty systemowe to uniwersalny sposób na ogrodzenie każdego rodzaju nieruchomości. Rozwiązanie to jest nie tylko bardzo trwałe, ale i niezwykle estetyczne, a przede wszystkim montaż systemowych płotów nie jest skomplikowanym zadaniem. Ogrodzenie oparte na systemowych panelach/przęsłach metalowych - świetnie nadają się zarówno do zabezpieczania prywatnych posesji i domów, jak też do zabudowy wokół obiektów użyteczności publicznej czy terenów przemysłowych. Gdzie jeszcze sprawdzą się płoty systemowe i czym wyróżnia się ten typ ogrodzenia?

Czym są płoty systemowe?

Praktyczne płoty systemowe to rodzaj ogrodzenia, które zbudowane jest z zestawu gotowych, powtarzalnych elementów. Na system grodzenia składają się metalowe przęsła, słupki, łączniki oraz opcjonalnie - prefabrykowane bloczki fundamentowe, a także betonowa podmurówka. Montaż takiego ogrodzenia nie nastręcza większych trudności, szczególnie, jeśli grodzi się płaski teren. Panele, z jakich konstruowane są płoty, wykonywane są z prętów i innych elementów stalowych w trzech różnych wariantach. Dostępne są przęsła:

  • ocynkowane,
  • malowane proszkowo,
  • powlekane specjalną warstwą PCV.

Dzięki temu, płoty systemowe są odporne na korozję. W ramach rozwiązań systemowych, ogrodzenie panelowe można rozbudować o furtki czy też o bramę wjazdową na zawiasach albo z przesuwnym/jezdnym skrzydłem. Ze względu na specjalnie zaprojektowaną konstrukcję, do produkcji przęseł zużywa się stosunkowo niewielką ilość stali. Wszystko to sprawia, że ogrodzenia systemowe są lekkie, przez co nie generują dużego nacisku pionowego na podłoże, a także nie przytłaczają swoją masywnością atrakcyjnej architektury obiektów, jakie otaczają. Dzięki olbrzymiemu wyborowi przęseł (proste, profilowane) - bardzo łatwo jest dopasować płoty do istniejącej bądź pożądanej aranżacji przestrzeni.

Zalety systemowych płotów

Podstawową zaletą systemowych płotów jest możliwość zastosowania ich praktycznie na każdym terenie oraz grodzenie przy ich udziale obiektów o bardzo  zróżnicowanym przeznaczeniu. Szeroka paleta zastosowania to nie jedyny atut, jakim cechują się funkcjonalne płoty systemowe. Ogrodzenie wykonane na bazie systemowych paneli, odznacza się prostym sposobem montażu, przez co zabudowa płotu w granicach nieruchomości - z reguły przebiega szybko i sprawnie. Sukcesywnie rosnąca popularność tego typu płotów, związana jest także z niezwykle przystępną ceną. Błyskawiczny montaż tego typu ogrodzenia to oszczędność czasu, a w przypadku zlecenia wykonania takiej inwestycji zewnętrznej firmie - niewielki koszt, ponieważ zabudowa płotu nie wymaga fachowej wiedzy ani specjalistycznego sprzętu. Właściwie posadowione płoty systemowe są bardzo trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia oraz wytrzymałe na czynniki środowiskowe. Wierzchnia powłoka, jaką pokryta jest konstrukcja ogrodzenia, zabezpiecza ją przed korodowaniem oraz szkodliwym działaniem promieni UV. Systemowe rozwiązania płotu panelowego - zapewniają również ponadprzeciętną stabilność całej konstrukcji, m. in. silne podmuchy huraganowego wiatru.

Rozwiązania systemowe doskonale sprawdzają się jako ogrodzenie posesji z domem jednorodzinnym, ale równie często wykorzystywane jest do zabezpieczania terenu firm usługowych czy produkcyjnych. Powszechnie wykorzystywane są także do ogradzania terenów należących do urzędów, instytucji oraz placówek oświatowych (żłobki, przedszkola, szkoły). Tego rodzaju ogrodzenie nadaje się ponadto do montażu wokół terenu hal magazynowych, składów budowlanych czy rozległych powierzchni przemysłowych. Płoty systemowe stosuje się też jako ogrodzenie działek rekreacyjnych i uprawnych, obiektów sportowych (korty tenisowe, wielofunkcyjne boiska, stadiony, plenerowych siłowni itp.) oraz niezabudowanych gruntów czy prywatnych połaci leśnych. -W przypadku trwałego uszkodzenia jakiegoś fragmentu ogrodzenia wykonanego z systemu paneli (np. przez spadający konar, zdarzenie drogowe lub akt wandalizmu) - nie ma kłopotu z dokupieniem pojedynczych elementów i szybką wymianą zniszczonych przęseł - zachwala systemowe płoty ekspert z firmy XYZ.

Kiedy warto zdecydować się na płoty systemowe?

Nowoczesne płoty systemowe pozwalają ogrodzić każdy rodzaj terenu, nawet charakteryzujący się zróżnicowanym ukształtowaniem. Po rozwiązanie w postaci płotu wykonanego z systemowych przęseł, często sięgają właściciele nieruchomości zlokalizowanych na zboczach czy posiadających w swoim obrębie skarpy. W przypadku pochyłego terenu, istnieje możliwość montażu płotu systemowego w jednej z dwóch wersji - liniowej, czyli równoległej do podłoża (przy małym nachyleniu) oraz kaskadowej (efektowna metoda "schodkowa"). Systemowe płoty i ich specyfika - sprzyjają ponadto grodzeniu terenów o niestabilnym podłożu. Lekka konstrukcja oraz systemowe prefabrykowane bloczki fundamentowe - nie wywierają dużego nacisku na grunt, dzięki czemu znacząco ograniczają ryzyko osiadania podłoża. Takie płoty dobrze sprawdzają się też w momencie, kiedy właścicielowi posesji zależy na dużej szczelności ogrodzenia, np. z obawy przed wtargnięciem zwierzęcych szkodników. W zależności od potrzeb i preferencji, można wybrać przęsła o różnej wielkości oczek, pożądanej wysokości, a także zastosować opcjonalny wariant z prefabrykowaną podmurówką. Dzięki podmurówce, łatwiej jest też zadbać o trawnik i estetykę linii ogrodzenia (np. proste usuwanie chwastów, bez ryzyka uszkodzenia podkaszarką warstwy ochronnej paneli).

Uniwersalne płoty systemowe to również bardzo ekonomiczne rozwiązanie, które sprawdza się w przypadku ograniczonych możliwości finansowych lub konieczności ogrodzenia rozległej powierzchni. W większości sytuacji montaż można wykonywać we własnym zakresie - bez potrzeby angażowania drogiej brygady budowlanej. Ogrodzenia systemowe harmonijnie komponują się z nowoczesnymi obiektami, jak i klasyczną architekturą, dlatego z łatwością można je dopasować zarówno do nowych domów/osiedli czy starszego typu budynków.