Ogrodzenie własnej posesji to zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. W przeszłości stanowiło spore wyzwanie, a jego budowa wymagała poświęcenia mu dużej ilości czasu. Obecnie tradycyjne formy płotów wypierają te powstałe w oparciu o nowe technologie. Są to ogrodzenia systemowe, które coraz powszechniej stosuje się do wyznaczania granic własnej działki i grodzenia domu, a także terenów przemysłowych, rekreacyjnych, boisk i stadionów, placów zabaw i wielu innych miejsc, które wymagają zabezpieczeń.

Czym jest ogrodzenie systemowe i dlaczego staje się tak popularne?

Ogrodzenie systemowe składa się z powtarzających się gotowych elementów, których połączenie jest możliwe w szybki i łatwy sposób. Powstaje w ten sposób funkcjonalny płot, w którym jednakowej wielkości prefabrykaty złożone w jedną całość tworzą system. W ogrodzeniu systemowym już na etapie projektowania wszystkie składniki płotu, zarówno pojedyncze moduły, jak i elementy mocowania oraz bramy i furtki, dobrane są tak, żeby doskonale do siebie pasowały. Umożliwia to szybki montaż w miejscu budowy ogrodzenia. Niektóre ogrodzenia systemowe nie wymagają nawet fundamentów na całej długości, co jest wielką zaletą przy budowaniu płotów tymczasowych. Dzięki temu chętnie wykorzystywane są do zabezpieczania terenów budowy. Coraz popularniejsze są też na posesjach prywatnych ze względu na możliwość samodzielnego szybkiego montażu.

Ogrodzenie systemowe – najpopularniejsze rodzaje

Ogrodzenia systemowe mogą powstawać z różnych materiałów, ale te najpopularniejsze wykonuje się z metalu, drewna, czy betonu. Ostatnio wzrasta też popularność systemów stanowiących połączenie metalu, czy drewna z betonem oraz systemów gabionowych. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów ogrodzenia systemowego z ich zaletami i wadami oraz możliwościami zastosowań.

Metalowe ogrodzenie panelowe

Systemowe ogrodzenie panelowe wykonane z ocynkowanych stalowych prętów jest obecnie najbardziej popularnym typem ogrodzenia. Początkowo stosowano je głównie do grodzenia terenów przemysłowych oraz jako płoty tymczasowe. Jednak w szybkim czasie jego liczne zalety zaczęli doceniać także właściciele prywatnych posesji. Co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ogrodzenie panelowe? Jego największe zalety to:

  • modny minimalistyczny design- Dzięki niemu doskonale wpisuje się w nowoczesne nastawione na minimalizm style. Nie ogranicza światła i przestrzeni w sposób wizualny, a tym samym nie pozbawia mieszkańców pięknych widoków.
  • łatwy i szybki montaż- Gotowe panele montuje się do słupków osadzonych w betonowych fundamentach. Można zamontować je w parę godzin i równie szybko rozebrać.
  • jest trwałe i nie wymaga konserwacji-  Jego trwałość potwierdzają eksperci ds. kontroli jakości. W opinii specjalistów systemowe ogrodzenie panelowe wykonane z ocynkowanej malowanej proszkowo stali wykazuje tak dużą odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, że może przetrwać kilkadziesiąt lat.
  • jest dobrym stelażem dla roślin-  Dzięki tej zalecie istnieje możliwość zwiększenia prywatności w wybranych obszarach ogrodu. Pnące rośliny dodatkowo ozdobią całą posesję.
  • jest tańsze niż inne typy ogrodzeń-  Ze względu na ażurowy charakter i możliwość wykonania tylko punktowych fundamentów okazuje się tańsze niż pozostałe nowoczesne typy płotów.

Panelowe ogrodzenie systemowe nadaje się do uniwersalnego wykorzystania prywatnego, jak i komercyjnego. Można je uatrakcyjnić oryginalną podmurówką lub zachować jego minimalistyczny charakter.

Betonowe ogrodzenie systemowe

Ogrodzenie systemowe wykonane z paneli betonowych polecane jest szczególnie tym, którzy marzą o całkowitym pełnym płocie, który zapewni prywatność. Najczęściej bowiem betonowe panele mają tylko ażurowe prześwity w najwyższych partiach płotu. Takie rozwiązanie jest również szybsze w montażu niż zbudowanie tradycyjnego muru, ale montaż wygląda inaczej niż w przypadku panelowego ogrodzenia systemowego. Tutaj betonowych płyt nie mocuje się obejmami jak paneli, ale są one wsuwane w wyżłobienia słupków. Tego rodzaju ogrodzenie systemowe daje sporo cienia i ogranicza widok, ale tłumi hałas. Aby jednak tak ostatnia funkcja okazała się skuteczna, płot nie powinien mieć konstrukcji ażurowej, co nie zawsze idzie w parze z estetyką.

Drewniane ogrodzenie systemowe

Ogrodzenie drewniane podobnie jak poprzednie montuje się w miejscu przeznaczenia z gotowych paneli, które mogą mieć formę ażurową lub pełną. Jest często droższe od poprzednich rozwiązań, a do tego co jakiś czas należy je na nowo impregnować, co może generować dodatkowe koszty i stanowić pewne utrudnienia. Jest najczęściej wybierane do grodzenia ogródków działkowych, altanek, a drewniane panele w połączeniu z innymi materiałami takimi jak metal, czy beton często też stanowią ozdobę prywatnych posesji. Powstają nawet gotowe systemy drewniano-łupane, gdzie podmurówka i słupki wykonane są z bloczków betonowych przypominających łupany kamień. Tego typu ogrodzenie systemowe wymaga jednak zastosowania zbrojonych fundamentów, co może wydłużyć czas montażu i zwiększyć koszty.

Jakie ogrodzenie systemowe jest najlepszym rozwiązaniem?

Każde z wymienionych typów ogrodzeń systemowych ma swoje zalety. Wszystkie sprawdzą się jako płoty do okalania prywatnych posesji. Jednak tylko jedno z nich nadaje się do zastosowania jako ogrodzenie tymczasowe. Jest to ogrodzenie systemowe panelowe. Ma ono nie tylko tę przewagę nad innymi rodzajami, ale też jest od nich tańsze. Nie wymaga konserwacji tak jak drewniane i nie zasłania światła słonecznego i widoku jak betonowe. Dla niektórych może być to wadą, którą jednak łatwo usunąć. Wystarczy posadzić pnącą roślinność, która znakomicie osłoni od ciekawskich spojrzeń przechodniów.

Ogrodzenia systemowe to ciekawa alternatywa dla płotów budowanych tradycyjnie. Są o wiele szybsze w montażu i można wśród nich bez problemu znaleźć to, które będzie odpowiadało charakterowi budynku i całej posesji. Najbardziej uniwersalnym, trwałym i najtańszym spośród wymienionych jest ogrodzenie systemowe panelowe. Warto zainteresować się nim bliżej.