Ogrodzenie od strony drogi jest często wizytówką całej posesji. Musi dobrze komponować się z domem i całym otoczeniem, a także spełniać wymogi prawa budowlanego i prawa drogowego. Czy wobec tego da się postawić przy drodze każdy rodzaj płotu? Co uwzględnić przy jego wyborze? Podpowiadamy.

Ogrodzenie od strony drogi – co mówią przepisy?

Obecne prawo pozwala na postawienie ogrodzenia od strony drogi bez pozwolenia pod warunkiem, że nie przekracza ono 2,2 metra wysokości i do 1,8 metra nie posiada żadnym ostrych elementów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu ludzi czy zwierząt. Warto jednak przed budową ogrodzenia sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie powinny być zawarte linie rozgraniczające drogę, których ogrodzenie nie może przekroczyć. Czasem znajdują się tam też warunki dotyczące zabudowy i jasne określenie, jaki typ płotu w danym miejscu jest niedozwolony. Mimo że prawo budowlane o tym nie mówi, gmina może narzucić własne wymagania podyktowane względami bezpieczeństwa lub estetyki całej okolicy. Ogrodzenie od strony drogi nie może zakłócać widoczności. Niezależnie od tego, warto przyjrzeć się przepisom Ustawy o drogach publicznych, w których świetle wymagane jest zastosowanie odpowiedniej odległości ogrodzenia od drogi, określonej w zależności od jej rodzaju. Dotyczy to terenów niezabudowanych, które chce się ogrodzić. Niektórzy, aby nie podlegać tym wymogom, z pewnością nie zdecydowaliby się na grodzenie zakupionej działki, na której jeszcze nic nie zbudowano, gdyby nie kolejny przepis, który taki obowiązek nakłada, jeśli chce się rozpocząć na działce prace budowlane. Mówi o tym rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku. W świetle tych przepisów każda budowa musi być ogrodzona ze względów bezpieczeństwa. Jak widać, nawet jeśli nie od razu po zakupie działkę trzeba będzie ogrodzić, to z pewnością się tego nie uniknie przed rozpoczęciem budowy domu. Możliwe jest też postawienie na czas budowy ogrodzenia tymczasowego.

Ogrodzenie od strony drogi – jakie są możliwości?

Ogrodzenie od strony drogi, jeśli miejscowe przepisy na to pozwalają, może mieć formę pełną bądź ażurową lub kombinowaną. Powinno być dobrane tak, aby dobrze komponowało się z charakterem domu i całego otoczenia. Możliwości jest wiele, ale najpopularniejsze z nich to:

- metalowe ogrodzenie przęsłowe z podmurówką i betonowymi słupkami

Widuje się tego typu ogrodzenia na osiedlach domków jednorodzinnych w wielu miastach. Jego popularność wzrosła pod koniec ubiegłego wieku i do dziś jest ono częścią krajobrazu polskich miejscowości. Przęsła wykonane są najczęściej z kształtowników, a słupki i podmurówka z betonu lub cegły klinkierowej. Ten typ płotu pasuje do domków w stylu dworkowym, a także domów o prostej bryle w stylu retro.

- ogrodzenie panelowe

Panelowe ogrodzenie od strony drogi to coraz częstszy obrazek. Wybiera się je chętnie, ponieważ jest mocne, tanie i nie zasłania widoczności. Jego minimalistyczny charakter sprawia, że jest neutralne wizualnie i nie narzuca konkretnego stylu, ale szczególnie dobrze wygląda w sąsiedztwie domów nowoczesnych. Może mieć podmurówkę betonową, ale nie musi, jeśli teren jest równy i stabilny. Często widuje się je wsparte niewielkim betonowym podmurowaniem. Aby zapewnić sobie trochę prywatności, można obsiać je roślinnością lub przykryć taśmą ogrodzeniową czy matą zyskując zupełnie odmienny wygląd płotu.

- ogrodzenie betonowe

Nie zawsze można je przy drodze postawić, ale jeśli przebiega ona w pewnej odległości od posesji, jak najbardziej nadaje się jako ogrodzenie od strony drogi. Zapewnia prywatność i chroni od wiatru i kurzu, a także zabezpiecza przed hałasem. Najbardziej nadaje się na duże działki, gdyż małe może za bardzo zacienić i przytłoczyć. Dobrą wiadomością dla zwolenników tego rodzaju ogrodzenia jest to, że obecnie nie trzeba budować go metodą tradycyjną, ale gotowe betonowe moduły w szybki sposób montuje się do betonowych słupków. Ze względu na swój ciężar musi mieć ono jednak solidne fundamenty.

- ogrodzenie gabionowe

Gabiony, podobnie jak ogrodzenie betonowe nie zawsze można przy drodze stawiać, gdyż mogą zasłaniać widoczność. Jeśli jednak nie ma w danym wypadku przeciwwskazań, może okazać się dobrym pomysłem na ogrodzenie od strony drogi, ponieważ wypełnione kamieniami lub kruszywem kosze gabionowe znakomicie wytłumią dochodzący od ulicy hałas. Modne jest przemienne łączenie gabionów z żywopłotem.

- płot sztachetowy

Wciąż popularny jest tradycyjny płot sztachetowy jako ogrodzenie od strony drogi, szczególnie poza miastem. Jest on najczęściej niski i nie ograniczy hałasu. Pełni raczej funkcje ozdobne jako podkreślenie sielskości danej posesji, ale coraz częściej ze względów praktycznych wykonuje się go z drewna polimerowego, ponieważ nie trzeba go impregnować.

Jakie ogrodzenie od strony drogi będzie najlepszym wyborem?

Przy wyborze ogrodzenia od strony drogi zawsze trzeba uwzględnić aktualne przepisy i wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie weźmie się ich pod uwagę, postawienie ogrodzenia wbrew przepisom zostanie uznane jako samowola budowlana i może wiązać się z koniecznością jego rozebrania i zapłacenia wysokich kar. Jeśli nie ma przeszkód do postawienia ogrodzenia pełnego, a posesja jest na tyle duża, że będzie ono się dobrze z nią komponować, można w nie zainwestować, ponieważ świetnie będzie chronić przed hałasem. Jeśli natomiast nie można budować pełnych płotów przy drodze, najlepszą opcją będzie ogrodzenie panelowe. Jego plusem jest także to, że można je zamontować, jak i zdemontować w szybkim czasie i przestawić w inne miejsce. Jest to istotne w przypadku, gdy gmina zamierza poszerzyć drogę i trzeba ogrodzenie od strony drogi cofnąć.

Powyższe przykłady pokazują, że istnieje wiele możliwości na dobranie odpowiedniego ogrodzenia od strony drogi. Trzeba jednak pamiętać, że należy działać zgodnie z prawem i wybierać taki płot, który nie wpłynie źle na bezpieczeństwo na drodze. Z reguły ogrodzenie ażurowe będzie lepszym i jedynym możliwym wyborem w pobliżu skrzyżowań, czy zakrętów.