Decyzje budowlane nie są łatwe - zdecydowanie przeważa tu jeden główny czynnik - cena. Ten aspekt, w odniesieniu do jakości, wydaje się być bardzo konkurencyjny, ponieważ stawiamy na szali wydatki, które do niewielkich nie należą. Z ogrodzeniem jest dokładnie to samo. Potrzebujemy solidnego rozwiązania, lecz liczymy się z cenami. Tym bardziej, że wybrany rodzaj ogrodzenia będzie nam towarzyszył przez długie lata i prawdopodobnie nie będziemy mieli możliwości jego zmiany przez kolejnych kilka lat. Jak zatem wybrać coś, co będzie jednocześnie trwałe i funkcjonalne, a przy tym niedrogie w budowie i utrzymaniu? Czy istnieje takie ogrodzenie, które spełnia oba kryteria? 

Ogrodzenia sztachetowe - z jakich materiałów mogą być wykonane?

Co właściwie kryje się pod pojęciem ogrodzenia sztachetowe? Jak sama nazwa wskazuje, są to płoty wykonane ze sztachet. Wspomniane sztachety przywodzą nam na myśl zazwyczaj drewno, jednak ogrodzenia sztachetowe nie ograniczają się wyłącznie do tego materiału. Mogą być również zbudowane z metalu bądź aluminium, imitującego wygląd naturalnych, drewnianych desek. To dobra alternatywa dla osób, którym nie jest po drodze z drewnianymi deskami, które trzeba impregnować, a jednocześnie dla tych, którzy uwielbiają wygląd drewna na posesji. Szukanie takich alternatyw to doskonałe rozwiązanie dla osób kreatywnych, które nie gustują w standardowych wyjściach z sytuacji, lecz zawsze dążą do optymalizacji działań. 

Ogrodzenia sztachetowe - charakterystyka tego rozwiązania

Warto zwrócić uwagę na fakt, że ogrodzenie sztachetowe prezentuje cały wachlarz możliwości wykorzystania poszczególnych sztachet. Możemy manipulować zarówno ich wymiarami, jak i rozstawem, a co za tym idzie zwiększać lub zmniejszać wolne przestrzenie, między tymi elementami, zapewniając sobie optymalną prywatność. Możemy także indywidualnie dobrać rozmiary sztachet oraz ich kolorystykę, a także to, o czym wspominaliśmy wcześniej - materiał wykonania. 

Dla uzyskania pożądanego efektu, pasującego do stylu domu i posesji, możemy bez problemu wybrać kierunek ułożenia sztachet. I tak na posesjach w stylu rustykalnym i sielskim, sztachety mogą być ułożone pionowo. Powinny być w takim przypadku również zakończone półokrągło bądź strzeliście. Tutaj sprawdzi się zdecydowanie drewno bądź aluminium imitujące drewno. Jednak w przypadku sztachet drewnianych powinniśmy pamiętać, że jest to materiał naturalny, które należy impregnować systematycznie, co najmniej raz w roku. Dodatkowo w pobliżu ogrodzenia drewnianego nie powinny znajdować się wysokie rośliny. Mogą one powodować korozję biologiczną i osłabiać konstrukcję ogrodzenia. Ogrodzenie sztachetowe wykonane z aluminium jest zdecydowanie bardziej wytrzymałe i solidne. Nie trzeba go także impregnować. Niestety, ten materiał jest także analogicznie droższy. 

Sztachety ułożone w sposób poziomy, doskonale sprawdzą się do posesji nowoczesnych, utrzymanych w stylu minimalistycznym. Najczęściej inwestorzy wybierają do tego ogrodzenie sztachetowe wykonane z metalu lub aluminium. Zdarza się, że sztachety są naprawdę szerokie, co wobec stylu posesji, sprawdza się doskonale i sprawia wrażenie minimalizmu. 

Ogrodzenia sztachetowe - niebanalne połączenia

W zależności od ogólnej koncepcji aranżacji ogrodu, sztachety można łączyć z innymi rodzajami ogrodzeń, np. ogrodzeniem łupanym czy gabionowym. Sztachety aluminiowe czy drewniane, w połączeniu z jakimkolwiek innym materiałem, wyglądają bardzo elegancko.

Warto wspomnieć jednak, że zbudowanie takiego ogrodzenia to dość duże wyzwanie dla laika. W takim przypadku trzeba więc zasięgnąć pomocy fachowca, co niestety generuje dodatkowe koszty i kolejne wydatki, związane z ogrodzeniem posesji. 

Ogrodzenia panelowe - materiał 

Fenomen ogrodzenia panelowego to przede wysokim połączenie prostoty, trwałości i doskonałej ceny. Jest stworzone z doskonałej jakości stali ocynkowanej, która została pomalowana proszkowo, w celu zabezpieczenia materiału przed działaniem warunków atmosferycznych, a co za tym idzie - korozji. 

Ogrodzenia panelowe - charakterystyka

Ogrodzenie panelowe polega na mocowaniu pojedynczych paneli ogrodzeniowych, strukturą przypominających siatkę, do metalowych słupów ocynkowanych, utwardzonych w podłożu. Cały proces montażu polega przede wszystkim na dokładnym wymierzeniu działki i odmierzeniu rozstawu słupów. Jeśli zrobimy to prawidłowo, przymocowanie paneli do słupów będzie już tylko formalnością. Nawet, jeśli zdarzy nam się kupić za mało paneli ogrodzeniowych, śmiało możemy dokupić tyle sztuk, ile nam zabraknie. To jest właśnie doskonałe w tym rozwiązaniu - jest funkcjonalne nie tylko jako cały zestaw, ale także w momencie sytuacji problematycznych. Ponadto w przyszłości, kiedy zechcemy rozszerzyć nieco ogrodzenie posesji, dokupienie dodatkowych paneli będzie nie tylko bezproblemowe, ale także niedrogie. 

Dzięki temu, że estetyka ogrodzenia panelowego jest bardzo neutralna i minimalistyczna, rozwiązanie to idealnie współgra z praktycznie każdym rodzajem aranżacji terenu. Staje się idealnym tłem dla roślinności, niekiedy tworzy nawet pewnego rodzaju pergolę dla pnączy, które oplatają drut i zapewniają prywatność na posesji. W tym przypadku nie musimy się również martwić, że rośliny spowodują na ogrodzeniu korozję biologiczną. Stal ocynkowana, która jest zabezpieczona proszkowo, jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, mróz czy promienie UV. 

Uniwersalność ogrodzenia panelowego to również możliwość wykorzystania go na posesji w innym celu niż tylko jej ogrodzenie. Ogrodzenie panelowe pozwala wyodrębnić strefy w ogrodzie oraz stworzyć kojec dla zwierząt. Panele ogrodzeniowe mogą być wykorzystane w każdy możliwy sposób, a co więcej, ich duża ażurowość nie blokuje dostępu do światła słonecznego. Dzięki temu teren posesji jest dobrze oświetlony. Możliwość przesłonięcia nieco ażurowego płotu nie jest żadnym problemem. Wystarczy zastosować specjalną tkaninę i zamocować ją do ogrodzenia za pomocą opasek zaciskowych, a kiedy osłona przestanie być potrzebna, można ją po prostu zdemontować w kilka chwil.