Decyzje budowlane to nie tylko natłok myśli, ale również narastających problemów. Nic dziwnego, że wybór ogrodzenia w większości sytuacji pozostawiamy przypadkowi lub kierujemy się wyłącznie ceną. Po wielu miesiącach obciążającej głowę budowy chcemy po prostu ogrodzić teren i nie zastanawiamy się, co będzie później. Jednak ta decyzja ma wpływ na nasz późniejszy komfort użytkowania działki oraz na swobodę na własnym terenie. Jak zapewnić sobie prywatność i które z ogrodzeń wybrać – płot ryflowany czy ogrodzenie panelowe? Czym kierować się przy wyborze? 

Płot ryflowany – z czego jest wykonany? 

Niewątpliwym atutem ogrodzenia ryflowanego jest różnorodność wzorów, faktur i kolorów. Jest ono wykonane z naturalnego materiału, jakim jest drewno – to ekologiczne rozwiązanie jest już szeroko znane w ogrodnictwie oraz architekturze krajobrazu. 

Płot ryflowany jest skonstruowany na bazie grubej ramy. Pojedyncze przęsła składają się natomiast z podłużnych listewek z rowkami, tzw. ryflowaniem. Połączone są za pomocą specjalnych nierdzewnych sztyftów, które nie są narażone na działanie korozji i rdzewienie. 

Pojedyncze panele ogrodzeniowe można wykorzystać nie tylko jako ogrodzenie terenu, ale także osłonę tarasu czy wydzielenie stref w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że materiał powinien być odpowiednio zabezpieczony, ponieważ korozja biologiczna, która przenosi się na niezaimpregnowane ogrodzenie, może nieść za sobą poważne skutki i osłabić konstrukcję. Mech i glony, które powstają na niezabezpieczonym materiale powodują murszenie i gnicie drewna w tym miejscu, a same komórki rozprzestrzeniają się na materiale w zawrotnym tempie. Dobrze zabezpieczony płot poradzi sobie z korozją i będzie służył znacznie dłużej. 

Płot ryflowany – zalety i wady produktu

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najważniejszych zalet tego produktu jest jego uniwersalność oraz duża rozmaitość wśród wzorów. Możemy wybrać surowy płot ryflowany, to znaczy nieposiadający żadnych dodatkowych elementów ozdobnych czy ażurowych. Jeśli zechcemy, możemy także wybrać ogrodzenie ryflowane ozdobione ciekawym wzorem na górze, wykonanym z tego samego materiału. Kształt zakończenia także jest dowolny – od prostego aż do łuku – wybór zależy tylko od naszych indywidualnych aspiracji. Dodatkowe wzornictwo znacznie zwiększa wrażenia wizualne i tworzy prawdziwie sielski obrazek. 

Jednak ogrodzenie ryflowane posiada jedną zasadniczą wadę – jego stopień odporności na uszkodzenia nie jest zbyt wysoki. Tak naprawdę nie do końca jest on w stanie zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Materiał jest dość cienki, dlatego łatwo go sforsować. Oczywiście na początku jest dość odporny na warunki atmosferyczne, jednak dla intruzów nie stanowi zbytniej przeszkody. Dodatkowo ogrodzenie ryflowane charakteryzuje się niską ażurowością, dlatego jego użytkownicy mogą mieć problem ze zbyt dużym zaciemnieniem posesji. Ma to również wpływ na prawidłowy wzrost roślin, ponieważ nie jest im dostarczana odpowiednia ilość promieni słonecznych.  

Ogrodzenie panelowe – komfort i bezpieczeństwo

Do niedawna ogrodzenia panelowe były wykorzystywane gównie przy ogradzaniu placów zabaw czy obiektów infrastruktury miejskiej. Jednak coraz częściej sięgają po to rozwiązanie prywatni inwestorzy. 

Panele te charakteryzują się wysokim stopniem wytrzymałości, wysokim stopniem zabezpieczenia posiadłości. Są odporne na wszelkie warunki meteorologiczne, ponieważ zostały zabezpieczone dodatkową warstwą ochronną w technologii proszkowej. Sam materiał, jakim jest stal ocynkowana, zapewnia wytrzymałość na długie lata, a jednocześnie nie musimy płotu niczym impregnować. To powoduje, że nie musimy martwić się o tego typu dodatkowe prace ogrodowe. 

Ich ogromną zaletą jest również cena. Decydując się na ogrodzenie panelowe można oszczędzić czas i pieniądze. Dzięki powszechności materiałów istnieje możliwość wyboru rozległej gamy kolorów i rozmiarów dopasowanych do indywidualnych potrzeb klienta.

Jednym z mankamentów tego wyboru jest brak zapewnienia użytkownikom prywatności. Jednak i o tym producenci pomyśleli. Wystarczy w miejscach, gdzie chcemy zapewnić sobie osłonę przed wzrokiem sąsiadów, zamontować specjalne przesłony lub obsadzić ogrodzenie bluszczami. Możemy również zasadzić iglaki, np. wysokie tuje, które zasłonią przerwy w ażurowej konstrukcji, a jednocześnie będą dodatkowym atutem aranżacji ogrodu. 

Prosty montaż 

Największą zaletą ogrodzeń panelowych jest łatwość montażu oraz wszechstronność zastosowania. Wystarczy obsadzić stalowe słupy w podłożu, a następnie montować do nich gotowe panele. Musimy jednak pamiętać, żeby na początku przeprowadzić bardzo dokładne pomiary terenu i rozmieścić słupki do ogrodzenia w idealnych odstępach. 

Ogrodzenie ryflowane czy ogrodzenie panelowe? 

Decyzję o tym, które ogrodzenie ma osłonić posesję, pozostawiamy własnym potrzebom. Każdemu bowiem zależy na czymś innym i nie każdy będzie kierował się ceną. W tym przypadku jednak stawiamy na ogrodzenie panelowe – funkcjonalne, skuteczne, trwałe rozwiązanie, którego imponującym elementem jest stosunek ceny do jakości produktu.