Słupki ogrodzeniowe pełnią ważną rolę stabilizującą ogrodzenie. To one podtrzymują cały jego ciężar, szczególnie wtedy, gdy konstrukcja płotu opiera się na fundamentach punktowych. Ich dobór wcale nie jest taki oczywisty, jak mógłby się z pozoru wydawać. Istnieją bowiem różne rodzaje słupków ogrodzeniowych, które dobiera się ze względu na miejsce umieszczenia w ogrodzeniu, jak i ze względu na rodzaj samego płotu.

Z jakich materiałów wykonuje się słupki do ogrodzenia?

Słupki do ogrodzenia mogą być wykonane z różnorodnych materiałów, takich jak metal, drewno, beton, cegła, czy kamień. W zależności od tego, jakiego rodzaju płot chce się postawić, dobiera się je tak, aby pasowały do całości i skutecznie wspierały całe ogrodzenie. Obecnie najpopularniejsze są słupki metalowe, ponieważ ich zastosowanie jest najbardziej uniwersalne. Oto przykłady zastosowań różnych rodzajów słupków w odniesieniu do rodzaju ogrodzenia:

Metalowe słupki

Pasują do nowoczesnego ogrodzenia panelowego, jak i do tradycyjnej siatki. Sprawdzą się jednak także w przypadku ogrodzeń kutych, a nawet drewnianych. Mogą posiadać różny przekrój i kształt. Najbardziej popularne są okrągłe i prostokątne. Najlepiej sprawdzają się te zamknięte od góry zakończone skośnym daszkiem, dzięki czemu woda opadowa nie dostanie się do ich wnętrza. Jak zapewniają eksperci wykonane z ocynkowanej ogniowo stali i pomalowane proszkowo, mogą przetrwać nawet do kilkudziesięciu lat.

Betonowe słupki

Nadają się do ogrodzeń z płyt prefabrykowanych, które wsuwa się w specjalnie wycięte w słupkach rowki. Można je zastosować także do siatki ogrodzeniowej. Nie wymagają konserwacji.

Drewniane słupki

Pasują do płotów wykonanych z drewna, zarówno sztachetowych, jak i innych. Mogą mieć kształt okrągłych bali, lub też prostokątny czy kwadratowy. Ze względu na to, że drewno to materiał higroskopijny, trzeba je okresowo impregnować.

Kamienne słupki

Najczęściej stosuje się je do metalowych ogrodzeń kutych oraz modułowych z kamienia łupanego. Czasami występują również w połączeniu z przęsłami drewnianymi, czy metalowymi.

Murowane słupki

Dobrze współgrają z drewnianymi przęsłami zarówno ze sztachet pionowych, jak i poziomych. Stosuje się je też do ogrodzeń metalowych, najczęściej kutych. Wykonane są często z cegły klinkierowej.

Warto wiedzieć, że ceny poszczególnych rodzajów słupków do ogrodzenia mogą się znacznie różnić. Koszt słupków metalowych, betonowych, czy drewnianych z reguły będzie znacząco niższy niż kamiennych, czy murowanych.

Słupki do ogrodzenia – rodzaje ze względu na ich miejsce w ogrodzeniu

Istnieje kilka typów słupków do ogrodzenia, które montuje się w różnych jego miejscach, aby stawiany płot był wytrzymały i stabilny. Dotyczy to zarówno ogrodzeń metalowych, jak i drewnianych. Oto one:

Słupki narożne

Stawia się je na początku i na końcu ogrodzenia, czyli przy bramach i furtkach, gdzie podparte są jednym słupkiem podporowym. Montuje się je też w narożnikach ogrodzenia wraz z dwoma słupkami podporowymi, z których każdy podpiera słupek narożnikowy z innej strony. Narożne słupki do ogrodzenia charakteryzują się większym przekrojem niż inne, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe.

Słupki podporowe

Wzmacniają słupki początkowe, narożnikowe i stabilizujące. Do wzmocnienia tych pierwszych stosuje się po jednym słupku podporowym, a do narożnikowych i stabilizujących po dwa. Podporowe słupki do ogrodzenia wykonane są z najwęższych profili i powinny mieć taką samą długość jak te, które będą podpierać.

Słupki pośrednie

Słupki pośrednie stawia się bez podpór na całej długości ogrodzenia, a odstępy między nimi w płotach systemowych uzależnione są od szerokości przęseł. Przeważnie jest to odległość od 2 do 3 metrów.

Słupki stabilizujące

Montuje się je w ogrodzeniach dłuższych niż 50 m. Zastępują one co 25 m słupki pośrednie. Mają taką samą konstrukcję jak narożnikowe, ale w tym przypadku podpory ustawione są w jednej linii prostej.

Każde ogrodzenie panelowe, czy z siatki wymaga tego rodzaju słupków. Ich ilość uzależniona jest od wielkości i kształtu działki.

Słupki do ogrodzenia – jak dobrać ich wysokość?

Wysokość słupków do ogrodzenia ustala się, sumując wysokość paneli lub siatki z częścią słupka przeznaczoną do zabetonowania. Jeśli w ogrodzeniu występuje podmurówka betonowa, dodaje się jeszcze jej wysokość. Warto wiedzieć, że od głębokości, na jakiej będą zabetonowane słupki, zależeć będzie stabilność ogrodzenia. Fundament punktowy musi być wykonany poniżej granicy przemarzania gruntu, co wynosi średnio od 0,8 m do 1,4 m w zależności od regionu Polski. Słupki w nim osadzone powinny być przynajmniej na 50 cm, ale często jest to 80 do 100 cm.

Słupki do ogrodzenia panelowego – jaka grubość ścianki?

Przy doborze słupków do płotu panelowego ważna jest nie tylko ich wysokość, czy materiał, ale też grubość ich ścianek. Od niej bowiem również zależy wytrzymałość i stabilność całego ogrodzenia. O ile w przypadku lekkich paneli wystarczą słupki o ściance około 1,5 mm, to przy cięższych panelach, czy bramach trzeba zadbać o to, żeby wybrać słupki do ogrodzenia o grubszej ściance. Ich cena może być nieco wyższa, ale warto ponieść ten koszt, żeby mieć gwarancję, że postawiony płot będzie wytrzymały i stabilny.

Jak widać, dobór słupków ogrodzeniowych właściwych do danego typu płotu wcale nie jest łatwy i trzeba dokładnie zaplanować ich zakup. W planowaniu ogrodzenia ważne jest ustalenie ilości poszczególnych typów słupków, ich wysokości i tego, z jakiego materiału będą wykonane. Wybierając słupki do ogrodzenia warto wziąć pod uwagę nie typ płotu, jaki chce się postawić, ale też to, żeby słupki dobrze się z nim komponowały i były równie lub bardziej wytrzymałe jak reszta ogrodzenia. To od nich bowiem zależy stabilność całej konstrukcji. Z pewnością ważnym elementem przy wyborze będzie również ich cena. Nie bez powodu słupki metalowe cieszą się taką popularnością. Ich duża wytrzymałość i stosunkowo niska cena sprawia, że są produktem godnym uwagi nie tylko jako wsparcie płotu panelowego, ale także innych rodzajów ogrodzenia.