Decyzja o budowie własnego domu podyktowana jest często nie tylko chęcią zapewnienia sobie i swojej rodzinie miejsca do życia, ale także ucieczką od zgiełku miasta, szukaniem spokoju i prywatności, czyli warunków sprzyjających właściwemu wypoczynkowi. Usytuowanie domu w pobliżu hałaśliwej drogi, czy zakładu przemysłowego lub w okolicy bardziej odludnej, ale za to narażonej na ekstremalne czasami warunki pogodowe, nie zawsze temu sprzyja. Pora w takiej sytuacji zamontować jako ogrodzenie zewnętrzne płot osłonowy.

Jaki powinien być płot osłonowy w zależności od zadań, jakie ma pełnić?

Płot osłonowy można postawić jako ogrodzenie zewnętrzne całej posesji lub też jej wydzielonej strefy. W zależności od tego, przed czym ma osłaniać i jak duża jest działka, odpowiednio dobiera się jego rodzaj. W okolicy, w której występują częste wichury, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na trwałość komponentów i stabilność. Na terenie, gdzie jest duże natężenie hałasu, aby nieco go ograniczyć, warto postawić na specjalny płot skutecznie tłumiący dźwięki. Płoty osłonowe, które mają zabezpieczać przed palącym słońcem, muszą mieć przede wszystkim odpowiednią wysokość i być nieprzezierne, ale nie powinny zupełnie tamować ruchu powietrza. Jeśli właściciele posesji chcą osłonić się przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów, wystarczy jakiekolwiek ogrodzenie pełne. Czasami nie trzeba go stawiać wokół całej posesji, a osłonić jedynie wydzieloną w ogrodzie strefę wypoczynkową. Możliwości aranżacji jest dużo, podobnie jak gotowych rozwiązań, które dobrze spełnią swoje zadanie.

Płot osłonowy w różnych wersjach

Nowoczesny płot osłonowy może być wykonany z różnych materiałów. Niektórzy od razu decydują się na konstrukcję pełną, inni wolą jako stałe ogrodzenie postawić płot ażurowy i o jego osłonę zadbać dodatkowo. Oto najpopularniejsze płoty osłonowe, które można postawić jako ogrodzenie zewnętrzne, a niektóre z nich także w formie płotków oddzielających strefy w ogrodzie:

- drewniany płot osłonowy

Płot osłonowy z drewna w wersji pełnej z ewentualnym ażurowym akcentem w wysokich partiach jest dobrym rozwiązaniem jako ochrona przed wiatrem, kurzem, czy sąsiadami. Ze względu na to, że wymaga okresowych zabiegów pielęgnacyjnych, na dużych działkach rzadko stawia się go jako ogrodzenie zewnętrzne. Chętnie natomiast grodzi się nim w ogrodzie miejsce do wypoczynku, czy grillowania.

- betonowy płot osłonowy

Jeśli jest odpowiednio wysoki, skutecznie zabezpiecza zarówno przed wiatrem, czy kurzem, jak i hałasem. Osłania także przed wzrokiem osób postronnych, co sprzyja prywatności. Nadaje się raczej na duże działki, ponieważ małe może przytłoczyć. Nie zawsze też można go postawić. Najlepiej wcześniej upewnić się sprawdzając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jako ogrodzenie ciężkie wymaga solidnych fundamentów.

- płot osłonowy z gabionów

Gabiony wypełnione kruszywem, kamieniami lub ziemią, stanowią doskonałą osłonę od wiatru, zacinającego deszczu, czy hałasu. Nie nadają się jednak na małe działki, ponieważ swoją szerokością zabierają cenną powierzchnię niewielkiej posesji, a do tego przytłaczają. Na większej działce sprawdzą się doskonale, a latem dodatkowo będą stanowiły doskonałą osłonę przed nadmiernym słońcem, stwarzając w swoim pobliżu strefę wymarzonego cienia.

- panelowy płot osłonowy

Niektórych może zdziwić pozycja ogrodzenia ażurowego zamieszczona w kręgu płotów osłonowych, aczkolwiek jak najbardziej się ono do tego nadaje, jeśli zostanie wzbogacone o dodatkową warstwę, która zamieni płot ażurowy w pełny. Ogrodzenie panelowe można pokryć matą lub specjalnymi taśmami, które przekłada się między prętami, tworząc estetyczną plecionkę. Osłoni od wiatru, kurzu i palącego słońca, a także zapewni sporą dozę prywatności i częściowo osłoni przed hałasem.

- płot osłonowy w formie ekranu akustycznego

Ekrany akustyczne odnajdą się znakomicie jako płoty osłonowe, chroniące przed hałasem. Są ich różne rodzaje, niektóre nawet wypełniane w środku wełną mineralną dla lepszego tłumienia dźwięków. Stosuje się je głównie w pobliżu źródeł dużego natężenia hałasu, np. przy drogach szybkiego ruchu. Nie ogradza się jednak nimi całej posesji ze wszystkich stron. Mogą być wykonane z różnych materiałów, ale coraz częściej stosuje się do ich produkcji tworzywo sztuczne.

Jaki płot osłonowy będzie najlepszym wyborem na małą, a jaki na dużą działkę?

Przed wiatrem, kurzem, słońcem, czy hałasem zasłonią dobrze płoty osłonowe o pełnej konstrukcji. Nie każdy jednak jest przekonany do tego, aby stawiać na działce pełne betonowe, czy gabionowe ogrodzenie, ponieważ czasem małe wymiary działki na to nie pozwalają, a innym razem takiego ogrodzenia postawić nie wolno lub zwyczajnie się nie opłaca. Dzieje się tak wtedy, gdy właściciel posesji wie, że za jakiś czas gmina planuje przebudowę, czy poszerzenie drogi i trzeba będzie ogrodzenie cofnąć. Jeśli więc płot będzie posiadał ciągłe fundamenty pod całą linią ogrodzenia, będzie to wymagało więcej pracy i poniesienia dodatkowych kosztów. Znacznie łatwiej przestawić ogrodzenie panelowe lub drewniane, które nie muszą mieć ciągłych fundamentów. Kłopot w tym, że o drewniany płot osłonowy trzeba dbać i regularnie impregnować, na co nie każdy ma ochotę, czas i środki. Z tego względu płot panelowy będzie najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie sprawia wrażenia osłonowego. Można jednak w łatwy sposób uczynić go takim, montując na nim matę, taśmę lub obsadzając go roślinnością. W tym ostatnim wypadku jednak na efekty trzeba będzie trochę poczekać.

Jak widać, płot osłonowy może występować w najróżniejszych wariantach, a jego dobór najlepiej uzależnić od wielkości działki i planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Trzeba wziąć pod uwagę również jego estetykę, funkcjonalność i trwałość. Najbardziej uniwersalnym spośród przedstawionych jest płot panelowy, który może pełnić rolę osłonowego dzięki zastosowaniu dodatkowych akcesoriów. Kiedy taka osłona się znudzi lub przestanie być potrzebna, w każdej chwili można ją zdjąć i cieszyć się rozległym widokiem.