Wiele rodzajów ogrodzeń ma swoje wady i zalety. Różnią się od siebie także estetyką, wyglądem, stylem czy ceną. Można wyróżnić ogrodzenia modułowe oraz takie rodzaje płotów, które trzeba stawiać element po elemencie. Wówczas jednym z czynników staje się także czas realizacji, który dla niektórych inwestorów jest podstawowym mankamentem, decydującym o rezygnacji z danego rozwiązania. Co charakteryzuje ogrodzenie boniowane, a także płot panelowy? 

Ogrodzenie boniowane – na czym polega boniowanie? 

Boniowanie to specjalne żłobienia w betonie, mające na celu nadanie mu wyjątkowego charakteru i wyglądu. Takie rowkowanie powierzchni tworzy efekt dekoracyjny i sprawia wrażenie wyglądu kamiennych bloków ogrodzeniowych, nałożonych na siebie. 

Ogrodzenie boniowane może powstać w dwóch technikach: z wykorzystaniem prefabrykatów lub murowane na miejscu. Pierwszy sposób wykorzystuje gotowe elementy betonowe, wykonane w fabryce. Na miejscu stawiania konstrukcji wystarczy je po prostu ze sobą połączyć. Drugim sposobem, znacznie bardziej czasochłonnym, jest wykonywanie ogrodzenia na miejscu. Bonie tworzy się na jeszcze mokrym betonie, jest to metoda podobna do fugowania. Montaż płotu boniowanego w metodzie prefabrykowanej jest znacznie mniej czasochłonny, dlatego ma on także wpływ na jego niższą cenę. Dodatkowo taką konstrukcję można wykonać samodzielnie przy minimum umiejętności. Każdy majsterkowicz będzie z pewnością potrafił odczytać instrukcję montażu i postawić ogrodzenie boniowane samemu. 

Beton jest materiałem odpornym na czynniki atmosferyczne, dlatego ogrodzenie jest trwałe i nie potrzebuje częstej zmiany aranżacji. Co kilka lat wymaga jednak odmalowania, ponieważ z powodu zabrudzeń drogowych, jasny beton może się brudzić i tracić kolor. Jeśli zastosujemy jednak farbę ze specjalnym środkiem silikonowym, chroniącym powłoki przed nasiąkliwością, ogrodzenie pozostanie w świetnej formie nawet kilka lat. Dodatkowo taki środek posiada właściwości samooczyszczające. 

W zależności od preferencji, inwestor może dobrać kolor farby, dopasowany do barwy budynku czy ogólnej aranżacji przestrzeni. Ponadto jest możliwość wybrania stopnia porowatości powierzchni. Jeśli inwestor zechce, może zamówić i producenta całkowicie gładki beton, pozbawiony chropowatości. 

Kluczowym elementem, definiującym wytrzymałość całej konstrukcji, jest poziom jakości zastosowanych materiałów, przede wszystkim klasa betonu. Jeśli zastosowane produkty będą wysokiej jakości, ogrodzenie zachowa trwałość i świetny wygląd przez wiele lat. 

Gdzie najczęściej stosuje się ogrodzenie boniowane? 

Ogrodzenie boniowane idealnie sprawdza się na posesjach w stylu dworkowym lub dużych willach utrzymanych w tradycyjnym klimacie. Nierzadko boniowanie zastosowane jest wówczas także na elewacji budynku lub pewnych jej elementach. Wówczas taka aranżacja tworzy spójną całość posesji i spełnia marzenia o jej znakomitym wyglądzie.

Z czym łączyć ogrodzenie boniowane? 

Oprócz betonowych bloczków, ogrodzenie boniowane składa się także z metalowych przęseł, mniej lub bardziej zdobnych, w zależności od stylu domu i posesji. Boniowane elementy pełnią wówczas funkcję słupów w całej konstrukcji i stabilizują stalowe moduły. 

Płot panelowy – charakterystyka

Płot panelowy to zupełnie inne rozwiązanie. Stworzony z ocynku pomalowanego proszkowo, jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, bez konieczności jakiejkolwiek impregnacji. Czynniki zewnętrzne nie mają bezpośredniego wpływu na materiał, a zabezpieczenie proszkowe zapobiega powstawaniu korozji. W związku z tym wytrzymałość konstrukcji jest bardzo wysoka, a jej trwałość oceniana jest nawet na kilkanaście lat. 

Ten rodzaj płotu zaliczany jest do metalowych ogrodzeń modułowych, ponieważ jego poszczególne elementy spaja się ze sobą szybko i bezproblemowo, za pomocą specjalnych łączeń. Montaż ogrodzenia panelowego jest prosty i można go wykonać samodzielnie. Należy na samym początku dokładnie wyznaczyć granice działki, a także wymierzyć odległości między słupkami ogrodzeniowymi. Pojedyncze panele ogrodzeniowe są łączone z już utwardzonymi w podłożu słupami, dlatego źle wymierzone odległości mogą być w późniejszym etapie problemem. 

Dzięki temu, że płot panelowy jest mocno ażurowy, zapewnia dużą ilość słońca, które dociera do całej powierzchni terenu. W związku z tym nie blokuje dopływu światła do wnętrza domu i zapewnia roślinom prawidłowy wzrost. Co więcej, rośliny rosnące przy płocie panelowym, nie są żadnym zagrożeniem dla materiału. Nie powodują korozji biologicznej, ponieważ materiał jest dobrze zabezpieczony. 

Jeśli chodzi o aranżację ogrodzenia, płot panelowy idealnie wpisuje się w wygląd praktycznie każdej posesji, dopełniając przestrzeń i będąc jednocześnie wspaniałym tłem dla wszelkiej roślinności. Co więcej, wysokie krzewy, pnącza i drzewa, stanowią dodatkową przesłonę, która chroni przed wzrokiem przechodniów. Oprócz tego, można zastosować specjalny materiał, którym oplata pojedyncze druty. To także zapewnia znacznie więcej prywatności tam, gdzie akurat jej potrzebujemy. 

Cena ogrodzeń panelowych nie jest wygórowana, a stosunek do ich jakości jest bardzo korzystny. Co więcej, montaż nie wymaga większych umiejętności, a wszystkie elementy łączące są zabezpieczone w taki sposób, aby na skutek warunków atmosferycznych, nie ulegać korozji. 

Czy płot panelowy jest często stosowany?

Ze względu na wszystkie cechy charakterystyczne oraz mnogość zalet, płot panelowy jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i publicznych. Duże osiedla mieszkaniowe bardzo często charakteryzują się ogradzaniem ogródków mieszkaniowych właśnie za pomocą ogrodzeń panelowych. Co więcej, bardzo często używa się ich także do wyznaczania granic placów zabaw, wybiegów dla psów, zabytków czy ważnych skwerów. Oprócz tego, często występują także jako ogrodzenia domów jednorodzinnych, przy czym służą również do wyznaczania poszczególnych stref ogrodu.